Nedostatok fyzickej aktivity, ktorý je úzko spojený so sedavým zamestnaním, nám môže častokrát priniesť nechcené zdravotné problémy. Práve kŕčové žily sú spolu s nadváhou, bolesťou chrbta či spomalenou cirkuláciou jednými z najčastejších zdravotných problémov ľudí, ktorí pracujú v sedavom zamestnaní.
Existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžeme rozdeliť na tie, ktoré vieme ovplyvniť, a tie, ktoré sú neovplyvniteľné.
Rizikové faktory, ktoré nedokážeme ovplyvniť:
- Vek – s vyšším vekom prichádza aj vyššie riziko vzniku kŕčových žíl. Toto riziko narastá najviac vo veku 65 a viac rokov.
- Ženské pohlavie – ženy sú prirodzene rizikovejšou skupinou, ktorú môžu kŕčové žily postihnúť. Ide najmä o obdobie klimaktérie tzv. prechodu.
- Tehotenstvo – V prípade opakovaného tehotenstva sa riziko kŕčových žíl zvyšuje. Ovplyvňuje to najmä narastajúca hmotnosť, ktorá je s týmto obdobím spojená.
- Výška – Väčšia výška spôsobuje väčší tlak vnútri žíl a prispieva tak problémom akými sú aj kŕčové žily.
- Dedičná predispozícia – veľa ochorení je spojených práve s dedičnosťou. Inak to nie je ani v prípade kŕčových žil.
- Prekonaná žilová trombóza
Rizikové faktory, ktoré dokážeme ovplyvniť:
- Nadváha a obezita – Tento faktor so sebou nesie mnohé iné problémy. Medzi nimi aj tie, ktoré súvisia s kŕčovými žilami. Práve preto je udržiavanie optimálnej hmotnosti dôležité.
- Nedostatok fyzickej aktivity – Aktívny život v pohybe pomáha udržiavať naše telo zdravé. Vyhnite sa však nesprávnemu posilňovaniu s ťažkým závažím.
- Zlé stravovanie – Rovnako ako na pohyb, treba dbať aj na zdravé stravovanie, ktoré môže výrazne ovplyvniť nielen našu váhu, ale aj opuch nôh, či tvorbu kŕčových žíl.
- Nevhodná obuv a tesné oblečenie – Vysoké podpätky ani príliš rovné topánky nášmu telu neprospievajú. Vyskúšajte svoju obuv vylepšiť vhodnými vložkami do topánok.
- Horúce prostredie – Vysoká teplota spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž jeho funkčnosti.
- Fajčenie – Fajčenie vedie k oslabovaniu a zužovaniu stien ciev.
- Časté a dlhé sedenie – Tento faktor spôsobuje zhoršený prietok krvi v žilách nôh a prináša ďalšie problémy ako sú nepríjemné a bolestivé kŕčové žily.
Cviky, ktoré môžete precvičovať aj doma
Prešľapovanie
Prešľapovanie patrí medzi cviky, ktoré sa robia v stoji alebo sede. Vyskúšať ich môžete napríklad aj pri varení či počas sedenia za počítačom. Postavte sa na špičky a prenášaním váhy prešľapujte zo špičiek na päty.
Bicyklovanie vo vzduchu
Tento cvik vám stimuluje lýtkové svaly a udrží tok krvi v nohách v správnom smere. Výhodou takéhoto bicyklovania je to, že žiaden bicykel v skutočnosti nepotrebujete, a tak môžete cvičiť v pohodlí domova. Ľahnite si na chrbát a nohy zdvihnite do vzduchu tak, aby zvierali 90 stupňový uhol a nohami napodobňujte pohyb, ktorý robíte keď bicyklujete.
Zdvíhanie nôh
Ani tento cvik si nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Stačí vám mäkká podložka. Pravidelným precvičovaním tohto cviku zlepšíte krvný obeh v žilách. Ľahnite si rovno na chrbát, zdvihnite jednu nohu a držte ju pár sekúnd vo vzduchu. Vymeňte nohy a opakujte.
Oprite nohy o stenu
Ak vás už trápia metličky alebo kŕčové žily, tento cvik určite oceníte. Pomáha totižto zmierniť opuchnuté a boľavé nohy. Tiež zlepšuje prietok krvi do zvyšku tela. Vytvorte zo svojho tela písmeno „L“. Ľahnite si na mäkkú podložku a oprite nohy o stenu. Nohy držte opreté pár minút a potom ich pomaly položte dole na zem.
Cvičenie a udržovanie optimálnej hmotnosti je skvelou prevenciou proti vzniku kŕčových žíl. Ak vás však už tento problém trápi, je vhodné nájsť čo najskôr riešenie. Myslite na zdravie svojich nôh a dohodnite si konzultáciu v Blumental Clinic.