Domovská stránka » Aktuality » Čo všetko, by ste mali vedieť o kŕčových žilách?

Čo všetko, by ste mali vedieť o kŕčových žilách?

Kŕčové žily sú výsledkom abnormálneho prietoku krvi. Ide o to, že krv v žilách prúdi nesprávnym smerom, čoho výsledkom sú zväčšené, bolestivé a nepekné žily na nohách. Čo všetko by ste mali o tomto ochorení vedieť?

Kto patrí do rizikovej skupiny, náchylnejšej na vznik kŕčových žíl?

Prvým faktorom, ktorý stojí za vznikom tohto ochorenia je vaše pohlavie. Ženy sa totižto s kŕčovým žilami stretávajú počas svojho života častejšie. Riziko sa žien tiež zvyšuje u tých, ktoré majú viac detí. Ďalšími faktormi sú vek a vaša rodinná anamnéza. Vedeli ste, že až 50 % pacientov s kŕčovými žilami má toto ochorenie v rodinnej anamnéze? V neposlednom rade vznik kŕčových žil ovplyvňuje vaša váha. U ľudí s miernou nadváhou sú kŕčové žily oveľa bežnejším ochorením ako u tých, ktorí nadváhu nemajú.

Dá sa vzniku kŕčových žíl zabrániť?

Prvým riešením, po ktorom pri kŕčových žilách siahame sú kompresné pančuchy. Práve vhodne zvolené pančuchy s kompresiou pomáhajú správnemu prúdeniu krvi v žilách nôh. Pri tomto riešení však nie je zaručené, že vám pomôže zabrániť v ďalšom formovaní kŕčových žíl. V prípade, že sa rozhodnete podniknúť kroky, ktoré pomáhajú pri prevencii pred žilovým ochorením, rozhodne sa držte týchto zásad:

  • Udržujte si normálnu hmotnosť
  • Pravidelne vykonávajte aktívny pohyb
  • Majte zdravé stravovacie návyky

Vďaka týmto zásadám môžete riziko vzniku kŕčových žíl aspoň čiastočne minimalizovať.

Existuje účinná domáca liečba na kŕčové žily?

Na internete nájdete určite množstvo rôznych článkov, ktoré odporúčajú domáce recepty na liečbu kŕčových žíl. Avšak, neexistuje žiaden výskum, ktorý by ich účinnosť potvrdil. Hoci je nepravdepodobné, že by vám domáca liečba mohla uškodiť, vždy je najlepšie ísť s týmto problémom za odborníkom.

Môžu kŕčové žily spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie?

Mnohí si myslia, že kŕčové žily sú len kozmetickým problémom, ktorý stačí „zamaskovať“ povrchovo. To však nie je pravda. Aj malé a nevýrazné žilky na vašich nohách môžu spôsobiť nepríjemnosti a nepohodlie. Medzi najbežnejšie príznaky patrí pulzujúca bolesť, svrbenie nôh či opuch v oblasti členkov. V závažnejších prípadoch kŕčových žíl sa môžu u pacientov vytvárať aj rany, ktoré sa veľmi pomaly hoja. Najväčšou komplikáciou, ktorú môžu kŕčové žily spôsobiť je však krvná zrazenina, ktorá sa prostredníctvom toku krvi v žilách môže dostať až do srdca či pľúc.

Aké výhody ma liečba kŕčových žíl odborníkmi?

Ak sa rozhodnete riešiť problém s kŕčovými žilami s odborníkom, máte záruku že vám bude poskytnutá odborná starostlivosť. V prípade akýchkoľvek komplikácií máte záruku, že vám bude poskytnutá profesionálna starostlivosť.

Dohodnite si konzultáciu v Blumental Clinic, kde s vami naši odborníci dôkladne prekonzultujú možnosti liečby a všetky zákroky vykonajú pomocou špičkových prístrojov.

Zdieľajte článok: