Domovská stránka » Aktuality » Oslávte Svetový deň zdravia bez kŕčových žíl

Oslávte Svetový deň zdravia bez kŕčových žíl

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) každý rok vyhlasuje tému Svetového dňa zdravia. V roku 2024 je témou „Moje zdravie, moje právo“, ktorá je zvolená najmä z dôvodu, aby sa presadzovalo právo všetkých ľudí na prístup k zdravotníckym službám, vzdelaniu,  informáciám a podobne. V Blumental Clinic vám ponúkame možnosť získať krásne a zdravé nohy bez kŕčových žíl, prípadne sa poradiť o vhodnej liečbe. Máte príznaky kŕčových žíl? Objednajte sa na konzultáciu zadarmo do Blumental Clinic.

Svetový deň zdravia

Svetový deň zdravia bol prvýkrát vyhlásený už v roku 1950, a to Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) ako pripomenutie vzniku WHO v roku 1948. Tento deň (7. apríl) je tradične sprevádzaný rôznymi podujatiami. Zároveň je dôležité počas tohto dňa upozorňovať a informovať spoločnosť o závažných aktuálnych problémoch, ktoré súvisia so zdravím alebo majú na zdravie negatívny dopad. Témou Svetového dňa zdravia pre rok 2024 je „Moje zdravie, moje právo“. Táto téma bola zvolená aj preto, aby sa prispelo k bezpečnej pitnej vode, čistému vzduchu, dobrej výžive, kvalitnému bývaniu, dôstojným pracovným a environmentálnym podmienkam kdekoľvek vo svete. Svetový deň zdravia pripadá tento rok na nedeľu 7. apríla.

kŕčové žily

Svetový deň zdravia bez kŕčových žíl  

V Blumental Clinic sa snažíme našich súčasných, ale aj potenciálnych pacientov/zákazníkov informovať o dôležitosti včasnej diagnózy kŕčových žíl, ako aj o vhodnosti liečby. Kŕčové žily patria medzi civilizačné ochorenie, ktoré ohrozuje mnohých ľudí, a to bez ohľadu na vek a pohlavie. Presná príčina vzniku kŕčových žíl však nie je úplne jasná. Pravdepodobne sa to týka slabých stien a povrchových žíl, ktoré sú umiestnené pod kožou. Vznik podporuje aj zhoršená funkcia chlopní, ktoré sa nachádzajú v cievach. Táto slabosť následne spôsobuje to, že žily strácajú svoju elasticitu a schopnosť vytláčať krv smerom nahor. Prejavom nesprávnej funkčnosti žíl sú teda kŕčové žily, ktoré sa líšia od štádia a rozsahu poškodenia. Môže ísť o metličky, retikulárne kŕčové žily, uzlovité varixy až po vredy predkolenia, ktoré vznikajú v poslednom štádiu kŕčových žíl. Nenechajte zájsť svoje kŕčové žily do stavu, ktorý môže ohroziť váš život. Kŕčové žily nie sú len estetickým problémom.

Dôvod vzniku kŕčových žíl v dolných končatinách

Dôvodom vzniku kŕčových žíl môže byť kombinácia viacerých faktorov (primárne kŕčové žily) alebo následok iného zdravotného ochorenia (sekundárne kŕčové žily). Medzi rizikové faktory kŕčových žíl patria:

  • vyšší vek,
  • obezita a nadváha,
  • dedičnosť a rodinná anamnéza,
  • hormonálne zmeny v období klimaktéria alebo tehotenstva,
  • pracovná záťaž a životný štýl,
  • iné zdravotné ochorenia (srdcové ochorenia, hypertenzia, hlboká žilová trombóza, zápal žíl),
  • fajčenie,
  • nevhodná obuv a tesné oblečenie.

Vyšetrenie a diagnostika kŕčových žíl

Kŕčové žily sa diagnostikujú a vyšetrujú na základe zmien, ktoré vznikajú na koži. Medzi najčastejšie príznaky kŕčových žíl patrí opuch nôh, zápaly kože, zvýšená pigmentácia kože, ťažkosti s chôdzou, ale aj bolesť, tŕpnutie, svrbenie nôh a začervenanie pokožky. Pokiaľ sa tieto príznaky týkajú aj vás, je nevyhnutné podstúpiť odborné vyšetrenie u špecializovaných lekárov.

liečba kŕčových žíl

Podstúpte odborné vyšetrenie kŕčových žíl v Blumental Clinic

Počas odborného vyšetrenia a diagnostiky je potrebné zhodnotiť aj anamnézu človeka, klinické prejavy a podstúpiť fyzikálne vyšetrenie. Ak je to potrebné, vykonáva sa aj odborné vyšetrenie pomocou rôznych špeciálnych nástrojov. Podstúpte odborné vyšetrenie kŕčových žíl včas. Objednajte sa na konzultáciu zadarmo do Blumental Clinic.

Zdieľajte článok: