Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily a opuch nôh. Ako proti nemu bojovať?

Kŕčové žily a opuch nôh. Ako proti nemu bojovať?

Existuje množstvo rôznych príčin opuchu nôh. Jednou z najčastejších príčin je práve žilová nedostatočnosť. Svalové kontrakcie v dolných končatinách fungujú ako pumpy, a tak pomáhajú návratu krvi do vášho srdca. Drobné chlopne v žilách sa otvárajú, aby mohla krv prúdiť k srdcu a následne sa zatvoria, aby zabránili spätnému toku krvi. Práve to udržuje krv v správnom pohybe smerom nahor. Ak tento proces neprebieha správne, dochádza k spätnému toku krvi. Výsledkom toho je potom nepríjemný opuch v oblasti členkov a lýtok.

Čo by ste mali o opuchoch nôh vedieť? 

  • Kŕčové žily sú jednou z najbežnejších príčin opuchov nôh.
  • Kŕčové žily môžu poškodiť jemné lymfatické cesty a spôsobiť lymfedém.
  • Opuch nôh môže mať veľa rôznych príčin a naznačovať vážnejší chorobný stav.
  • V prípade náhleho opuchu, ktorý postihol len jednu nohu je dôležité okamžité vyšetrenie, pretože môže ísť o nebezpečnú až smrteľnú krvnú zrazeninu.

Ako bojovať proti opuchu nôh?

V prípade, že za opuchom nôh nie je vážny zdravotný problém, napríklad v podobe krvnej zrazeniny, je možné proti opuchu bojovať aj „domácimi receptami“.

Kompresné pančuchy

Kompresné pančuchy sú pančuchy určené na kompresnú terapiu. Kompresná terapia môže byť tiež súčasťou liečby kŕčových žíl. Nosením kompresných pančúch poskytnete svojim nohám úľavu od drobných opuchov členkov až po ťažké štádium žilovej nedostatočnosti. Kompresné pančuchy majú za úlohu vyvíjať tlak na nohy a členky. Práve vďaka tomuto tlaku môžu zmenšiť priemer hlavných žíl zvýšením objemu a rýchlosti prietoku krvi a tiež pomáhajú zabrániť spätnému toku krvi smerom dole k nohe alebo bočne do povrchových žíl. V podstate do istej miery opravia nesprávne fungovanie vašich žíl.

Aktívny pohyb a cviky

Práve aktívny pohyb pomáha v boji proti mnohým ochoreniam. Ak sú vaše nohy opuchnuté, je dôležité, aby ste v nich udržali cirkuláciu. Najjednoduchším riešením je pravidelná chôdza, vďaka ktorej zabezpečíte tok krvi v dolných končatinách a zabránite zbytočnému hromadeniu krvi v oblasti členkov a lýtok.

Ďalším riešením sú jednoduché cviky. Robte ich niekoľkokrát denne až kým neuvidíte zlepšenie.

  • Zdvíhanie nôh: Držte sa o operadlo stoličky a zdvíhajte nohy smerom dozadu.
  • Postavte sa na špičky: Opäť si môžete pomôcť operadlom stoličky. Postavte sa na 10 sekúnd na špičky a následne uvoľnite chodidlo do normálnej polohy. Tento cvik opakujte aspoň 5x za sebou.

Masáž nôh

V prípade tohto riešenia na boj proti opuchom nôh je dôležitá konzultácia s vašim lekárom. Ak pre vaše zdravie nepredstavuje masáž žiaden problém určite ju vyskúšajte. Ide o jemnú masáž nôh, ktorá pomáha cirkulácii krvi v tele.

Kúpeľ s horčíkom

Teplý kúpeľ pomôže vašim nohám uľaviť od pocitu ťažkosti. Doplňte teplú vodu o horčík, ktorý opuch nôh výrazne zlepší. Tento kúpeľ si doprajte každý večer.

Zmena životného štýlu

Životný štýl, ktorý vedieme môže za takmer všetky zdravotné problémy, ktoré nás počas života postihnú. Nadváha, obezita, nevyvážená strava alebo málo aktívneho pohybu sú často aj dôvodom vzniku kŕčových žíl, ktoré sprevádza nepríjemný pocit ťažkých nôh a opuch. Poraďte sa so svojím lekárom a prejdite na zdravší životný štýl. Pridajte viac aktívneho a pravidelného pohybu, zaraďte do svojho jedálnička vyváženú stravu a udržujte si zdravú váhu. Vďaka tomu predídete ďalším zdravotným komplikáciám a tiež vyriešite väčšinu vašich aktuálnych problémov.

Operácia kŕčových žíl

Ak vás opuchy a problémy s kŕčovými žilami trápia dlhodobo, určite vyhľadajte odborníka. Operácia kŕčových žíl v Blumental Clinic je trvalým riešením pre ľudí, ktorých trápi ochorenie kŕčových žíl. Dohodnite si konzultáciu a nenechajte drobné ťažkosti prerásť do vážneho ochorenia.

Zdieľajte článok: