Domovská stránka » Aktuality » Mám kŕčové žily? Zistite odpoveď na svoju otázku

Mám kŕčové žily? Zistite odpoveď na svoju otázku

Pred vstupom do našej ambulancie si ľudia často kladú otázku: „Mám kŕčové žily?“. Existuje viacero typov kŕčových žíl a nie všetky je na prvý pohľad vidieť. Aj v tomto prípade však nohy môžu bolieť, puchnúť či svrbieť. Zistite, či sa problém kŕčových žíl týka aj vás.

Kŕčové žily

Kŕčové žily odborne nazývané varixy sú rozšírené a serpentínovite zmenené žily povrchového systému na dolných končatinách. Kŕčové žily často súvisia so žilovou nedostatočnosťou. Žily ako také v tele odvádzajú odkysličenú krv a majú za úlohu transport krvi, a teda aj živín či odpadov a tepla. V prípade, že sa schopnosť naruší, môžu vznikať kŕčové žily. Pre bližšie pochopenie ide o žilový systém dolných končatín, ktorý má za úlohu odviesť asi 90 % krvi z dolných končatín späť hore do slabín. Túto činnosť majú za úlohu chlopne, ktoré smerujú krv nahor.

Na tomto celom procese sa podieľajú aj svaly dolných končatín, ktoré žily stláčajú a zabraňujú, aby krv ostala v dolných končatinách. Okrem svalov a žíl je potrebné v tomto prípade spomenúť aj veľkú safénu. Ide o najväčšiu podkožnú žilu, ktorá sa nachádza v dolných končatinách od členka do slabín a následne ústí do hlbokého systému, do stehennej žily.

kŕčové žily

Vznik kŕčových žíl

Ak je niektorá časť tohto systému narušená, krv sa začne hromadiť v dolných končatinách a vyvíjať tlak na žily. Tým sa oslabí stena žíl, ktorá následne spôsobí vznik kŕčových žíl. Práve narušenie veľkej safény a jej funkcií sa považuje za najčastejšiu príčinu vzniku kŕčových žíl.

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Príčiny vzniku kŕčových žíl môžeme rozdeliť na dve skupiny, a to primárne a sekundárne. Medzi primárne príčiny patrí napríklad narušenie funkcií veľkej safény, teda žilová nedostatočnosť, ktorá priamo súvisí so žilami. Sekundárne príčiny sú však následkom iného ochorenia. Preto môžu kŕčové žily vzniknúť aj po úraze dolných končatín či počas tehotenstva.

Okrem toho však k vzniku kŕčových žíl prispieva aj obezita, vek, dedičnosť, užívanie hormonálnych tabliet, nosenie sťahujúceho oblečenia či nosenie nevyhovujúcej obuvi, nedostatok vlákniny a zlá životospráva, sedavý spôsob života či nedostatok pohybu. Pri nedostatku pohybu, dlhodobom státí a sedení pracuje svalová pumpa v dolných končatinách len obmedzene, a preto sa krv v nohách hromadí. Naopak pri vykonávaní športu, behu, ale aj chôdzi je činnosť účinnejšia.

Príznaky kŕčových žíl

Tento výklad vám pravdepodobne stále nedáva odpoveď na vašu otázku. Ako teda vedieť, či kŕčové žily máte alebo nie? Existuje viacero typov kŕčových žíl, a to metličky, ktoré sa prejavujú ako červeno-fialové pavučinové žilky, retikulárne kŕčové žily a tiež kmeňové varixy. Všetky tieto typy sa prejavujú aj zmenou farieb kože a žíl. Začiatočné štádium sa však zmenou farieb prejaviť nemusí. V tom prípade však môžete pocítiť iné príznaky kŕčových žíl, a to bolesť, svrbenie, pálenie, brnenie, ale aj tŕpnutie nôh či svalové kŕče, ktoré nastupujú najmä v noci. Taktiež môžete mať pocit ťažkých nôh či zvýšenú potivosť nôh. Ak dlhodobo pociťujete niektorý z vyššie spomenutých symptómov, je potrebné vyhľadať lekára.

svalove kŕče

Odstránenie kŕčových žíl 

Je potrebné si uvedomiť, že kŕčové žily nie sú len estetický problém. Z dlhodobého hľadiska, ak sa kŕčové žily neliečia, môžu spôsobovať ďaleko vážnejšie ochorenia. Preto vám odporúčame vyhľadať odborníka na kŕčové žily. Ak chcete vedieť, či kŕčové žily máte alebo nie, dohodnite si termín vašej konzultácie priamo u nás v Blumental Clinic. O zdravie vašich nôh sa postará náš špecializovaný tím s dlhoročnou praxou a skúsenosťami.

Zdieľajte článok: