Kŕčové žily sa u žien vyskytujú častejšie než u mužov. Môže za to viacero faktorov, medzi ktoré patria aj hormonálne zmeny. Existuje istá súvislosť medzi kŕčovými žilami a menštruáciou. Ak máte pocit, že vaše nohy pulzujú a bolia o čosi viac práve pred menštruáciou, nemýlite sa. Čo však tieto symptómy spôsobuje? Prezradíme vám.
Kŕčové žily
Kŕčové žily (varixy) možno chápať ako veľké opuchnuté žily, ktoré vznikajú z dôvodu nesprávneho fungovania chlopní v žilách. Vznik kŕčových žíl je tak podmienený hromadením krvi v končatinách. Kŕčové žily sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Pokiaľ však dôjde k opuchu a značnému nepohodliu, je potrebné kŕčové žily liečiť, pretože v závažných prípadoch môže dôjsť ku komplikáciám, ako k prasknutiu či vzniku vredov. Predovšetkým ženy môžu pociťovať rozdiely v prietoku krvi v rôznych reprodukčných štádiách svojho života, a preto má menštruácia súvis aj so vznikom kŕčových žíl.
Vzťah medzi kŕčovými žilami a menštruačným cyklom
Existuje viacero štúdií a výskumov o tom, či existuje vzťah a istá súvislosť medzi kŕčovými žilami a menštruačným cyklom. Výsledkom týchto štúdií je, že ženy sú vystavené vyššiemu riziku vzniku kŕčových žíl aj kvôli hormónom. Aj keď sa za ženský hormón považuje primárne estrogén, ten s pulzovaním kŕčových žíl nesúvisí.
Vinníkom je v tomto prípade progesterón, steroidný ženský pohlavný hormón, ktorý dosahuje vrchol tesne po ovulácii. To znamená, že väčšie pulzovanie a bolesť môžete pociťovať už v období dvoch týždňov pred začiatkom menštruácie. Je to taktiež z dôvodu, že práve v tomto období sa žilové steny začnú uvoľňovať v dôsledku nárastu hormónov a pripravovať sa na zvýšený prietok krvi.
Ako ovplyvňuje progesterón kŕčové žily?
Primárnou úlohou chlopní v dolných končatinách je uľahčenie jednosmerného pohybu krvi smerom nahor, proti pôsobeniu gravitácie. Vďaka chlopniam sa tak krv v dolných končatinách nehromadí, ak je ich funkcia správna. Pokiaľ je ich funkcia narušená, krv sa v dolných končatinách hromadí, čím sa vytvára väčší tlak na steny žíl a tvoria sa kŕčové žily.
Rovnako sa pri uvoľňovaní progesterónu môžu uvoľňovať steny žíl, a to znamená, že chlopne nemusia správne fungovať, ak sú vopred narušené. Keď sa tento problém stane chronickým a tlak z nahromadenej krvi spôsobí natiahnutie stien žíl, môže to spôsobiť pulzovanie, nepohodlie či bolesť nôh, ktorá je v predmenštruačnom období výraznejšia a silnejšia.
Príznaky kŕčových žíl
Okrem bolesti či pulzovania môžete v predmenštruačnom období cítiť aj silnejšie symptómy kŕčových žíl, a to väčšie pálenie, svrbenie, pocit ťažkých a unavených nôh či svalové kŕče. Taktiež môžete pociťovať častejšie tŕpnutie nôh či striedavý pocit horúčavy a chladu.
Pomoc s kŕčovými žilami počas menštruácie
Pokiaľ aj vy pociťujete v predmenštruačnom období výraznejšie symptómy kŕčových žíl, potom vyskúšajte nosiť kompresné pančuchy, ktoré urýchľujú prietok krvi z nôh do srdca. Rovnako vám môžu pomôcť cviky na precvičenie lýtkových svalov, konzumácia flavonoidov a udržanie si optimálnej váhy. Najlepším riešením je však dodržiavať preventívne opatrenia a absolvovať liečbu u špecializovaného lekára na kŕčové žily.
Špecialisti v Blumental Clinic vám s vaším problémom pomôžu. Ak máte o vyšetrenie kŕčových žíl záujem, neváhajte nás kontaktovať a dohodnite si termín konzultácie.