Časy, keď ste pri operácií kŕčových žíl museli ležať pár dní v nemocnici a zotavovať sa, sú preč. Technológie čoraz viac napredujú a odstránenie kŕčových žíl je možné už v priebehu jedného dňa a bezbolestne. Obľúbenou a využívanou liečebnou metódou je sklerotizácia, ktorá sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje práceneschopnosť. Dá sa však aplikovať len v počiatočných štádiách. Ďalšou alternatívou je ošetrenie pomocou lasera, kedy je doba rekonvalescencie veľmi priaznivá.
Vytvoria sa varixy znova?
Ak sa varix raz odstráni, nemôže sa zo žily, ktorá tam už nie je znova vytvoriť. Časom však môžu vzniknúť nové varixy, ktoré boli predtým ešte zdravé. Niekedy je potrebné zákrok opakovať. Ak sa na vašich nohách raz objavili varixy, musíte počítať s tým, že sa môžu objaviť znova. Prečo je to tak?
V žilách totiž začal degeneratívny proces, ktorý sa v mnohých prípadoch nepodarí odstrániť vždy stopercentne. Neznamená to však, že by ste si nemali nechať odstrániť už vzniknuté. Práve naopak! Čím skôr budete problémy riešiť, tým je to pre vás aj do budúcna lepšie. Menšie a menej zdeformované žily sa dajú lepšie odstrániť, pričom máte väčšiu šancu, že sa nevrátia, ako keď sa tento problém nechá zájsť až do pokročilých a veľmi ťažko liečiteľných štádií.
Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl
Medzi rizikové faktory kŕčových žíl patrí vek, obezita, ženské pohlavie, tehotenstvo, práca postojačky alebo posediačky, nosenie úzkeho šatstva, dlhé sedenie alebo státie, nevyhovujúca obuv či nedostatok vlákniny v potrave, fajčenie alebo častá konzumácia alkoholu. Za vznikom môže stáť aj dedičnosť, ktoré sa samozrejme ovplyvniť nedá.
Riešte včas!
Kŕčové žily obmedzujú život človeka nielen z estetického hľadiska. Horšie sú zdravotné komplikácie, ktoré znamenajú pre pacienta výrazné ťažkosti, obmedzenie pohybu a pracovných schopností, výrazné obmedzenie kvality života a zdravotné riziká. Každý pacient s kŕčovými žilami a chronickým žilovým ochorením má byť včas a správne liečený a sledovaný.