Domovská stránka » Aktuality » Zbavte sa kŕčových žíl pred príchodom leta

Zbavte sa kŕčových žíl pred príchodom leta

Chronické žilové ochorenie so sebou nesie množstvo problémov. Obdobie letných mesiacov je veľmi rizikové pre vznik komplikácií a bolestí. V lete sa častejšie vyskytujú ťažkosti typické pre kŕčové žily, akými sú pocit ťažkých nôh či opuchnutie dolných končatín. Je jasné, že kŕčové žily nezmiznú len tak, preto je treba riešiť ich odstránenie v každom ročnom období. Najlepšie čím skôr, veď predsa nikto sa nechce hanbiť ukázať svoje nohy v šatách, sukni, šortkách alebo plavkách.

Dlhé cestovanie a vysoké teploty

Pre ľudí s kŕčovými žilami je nevhodný dlhý pobyt v lietadle, či v aute. Bohužiaľ, každá dovolenka je s cestovaním a presunom na konkrétne miesto spojená. Samotné cestovanie a dlhý pobyt v lietadle kŕčové žily neohrozujú, to až prípadné komplikácie. Medzi ne patria zápaly povrchových i hlbokých žíl alebo z trombóz vznikajúce pľúcne embólie. Nastať môže tiež krvácanie z prasknutej žily alebo vred predkolenia. Taktiež pri vysokých teplotách nohy viac opúchajú, činnosť žilových chlopní sa zhoršuje, horší je teda aj návrat krvi smerom k srdcu, zväčšuje sa tlak na steny žíl a to výskyt a samotné kŕčové žily zhoršuje.

Dbajte na pohyb nôh

Pri ceste, ktorá trvá dlhšie než tri hodiny sa odporúča použiť zdravotné elastické pančuchy. Ak je to možné, pohybujte čo najčastejšie nohou v členku a kolene. Tým sa zvýši prúdenie krvi v dolných končatinách, čo je tou najdôležitejšou prevenciou trombózy. Potrebný je dostatok tekutín. Netýka sa to však kávy a alkoholu. U pacientov, ktorí prekonali zápal žíl či embóliu, sa zvyknú preventívne pred cestovaním nasadiť lieky.

Odstráňte varixy pred dovolenkou

Najlepšou radou ako prežiť bezproblémovú letnú dovolenku, je zbaviť sa kŕčových žíl ešte pred dovolenkou. Je to možné ambulantne a najmä bezbolestne. V Blumental Clinic vykonávame odstránenie kŕčových žíl metódami, po ktorých nie je nutné nosiť kompresné pančuchy dlhú dobu, čiže celé leto, a tak nie je problém vykonať zákrok aj počas neho. Pozor, ak plánujete letnú dovolenku s dlhým pobytom na slnku a vyvaľovaním sa na pláži, je potrebný minimálne 6-týždňový odstup od operácie. Počas dovolenky nezabúdajte na pravidelný pohyb nohami a dostatok tekutín, nech si vaše nohy poriadne oddýchnu spolu s vami.

Zdieľajte článok: