Domovská stránka » Aktuality » Najvhodnejšie športy pred a po operácii kŕčových žíl

Najvhodnejšie športy pred a po operácii kŕčových žíl

Pri probléme s kŕčovými žilami je pravidelný pohyb veľmi potrebný. Kŕčovým žilám určite neškodí, práve naopak, športovanie pozitívne ovplyvňuje zdravie žíl. Samozrejme, záleží na tom, aký šport zvolíme, nie všetky druhy sú vhodné.  Nesprávny cvik môže nohám a ich bolestiam ešte viac priťažiť a uškodiť.

Neváhajte a zistite, či sa problém kŕčových žíl týka aj vás! ZISTIŤ TU

Aké športy a cviky sú pre kŕčové žily najvhodnejšie?

  • Chôdza, beh a bežecké lyžovanie
  • Kolieskové korčuľovanie
  • Plávanie – voda má oveľa vyššiu hustotu, čo neumožňuje krvi zhustnúť.
  • Cvičenia na spevnenie brušného a panvového svalstva.
  • Aerobik – klasický aj vo vode, joga, pilates či klasický strečing.
  • Bicyklovanie, cestná cyklistika – intenzita musí byť pochopiteľne zvolená podľa závažnosti ochorenia, prípadne použiť pančuchy alebo kompresné podkolienky.

Pravidelnosť je dôležitá

Hoci len 30 minútové cvičenie a  výsledky sa postupne dostavia. Žily je vhodné posilovať špeciálnymi gymnastickými cvikmi, pri ktorých budete mať nohy vo vyvýšenej polohe. Striedať sa majú jednotlivé druhy aeróbnych cvičení či už podľa chuti alebo sezóny. Svoje nohy a telo by sa nemalo preťažovať, pretože pri problémových žilách je to prinajmenšom rovnako rizikové ako úplná absencia športu. Minimálne dva dni v týždni si vyhraďte pre fyzický odpočinok.

Aktívny pohyb po operácii kŕčových žíl

Je celkom bežné, že fyzicky aktívni jedinci, ktorí trpia kŕčovými žilami, majú obavy z toho, že podstúpia odstránenie kŕčových žíl. Často sa zaujímajú či bude samotný zákrok zasahovať do ich každodennej rutinnej kondície. Našťastie, s dnešnými pokročilými technológiami a možnosťami liečby je regenerácia rýchla.

Pacientom, ktorí zákrok podstúpili sa odporúča, aby nezvyšovali svoju telesnú hmotnosť ani nevykonávali žiadnu inú fyzickú aktivitu, ktorá by zvýšila ich srdcovú frekvenciu najmenej 24-48 hodín po zákroku. Počas niekoľkých dní po liečbe sa pacientom odporúča, aby obnovili svoje bežné fitness procedúry. Napríklad aeróbne cvičenie ukázalo, že sa ním znižuje tlak v žilách. Bezpečné cvičenia 2-3 dni po liečbe kŕčových žíl zahŕňajú chôdzu, vodný aerobik, plávanie, jogu a strečing.

Pančuchy počas cvičenia

Dôležité je poznamenať, že je lepšie vyhnúť sa zvýšenému zaťaženiu pri športových aktivitách, ako je beh, minimálne 3-5 dní po liečbe alebo až do doby, akú stanoví špecialista. Niektorí lekári na žilu môžu dokonca odporučiť nosenie kompresných pančúch počas cvičenia, na zvýšenie krvného obehu a zníženie namáhania postihnutého miesta. Pokiaľ si nie ste istí, ako postupovať po operácii kŕčových žíl, opýtajte sa na radu odborníka v Blumental Clinic.

Zdieľajte článok: