Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily: Neberte ťažké nohy na ľahkú váhu!

Kŕčové žily: Neberte ťažké nohy na ľahkú váhu!

Počas týchto horúcich letných mesiacov zhadzujeme čo najviac vrstiev oblečenia. Páni si radi oblečú krátke nohavice a ženy zase pohodlné a vzdušné šaty. Metličkykŕčové žily sa však počas letných mesiacov rapídne zhoršujú.

Kŕčové žily v lete dostávajú zabrať

Hlavným vinníkom zhoršeného stavu kŕčových žíl je práve v letných mesiacoch obľúbené slnko. Ako všetci vieme, slnečné lúče môžu oslabiť povrchové vrstvy kožeznížiť tak jej elasticitu. Tento fakt potom spôsobuje, že sa žily tesne pod povrchom kože ohýbajú. Výsledkom je poškodenie, kedy krv v žilách nemôže prúdiť ako za normálnych okolností.

Navyše, časté vystavenie nášho tela vysokým teplotám môže spôsobiť rozšírenie krvných ciev a v žilách sa tak neustále zvyšuje tlak na ventily. Výsledné zhromažďovanie krvi je to, čo vytvára metličky a kŕčové žily.

Tipy a triky ako predísť zhoršeniu kŕčových žíl

  1. Používajte krém na opaľovanie s vysokým SPF. A to nielen na nohách, ale aj na tvári a nose, kde je pokožka tenšia a náchylnejšia na rozvoj metličiek a kŕčových žíl.
  2. Zakryte sa alebo sa zdržujte v tieni v prípade, že ste vonku dlhší čas.
  3. Cvičte, aby ste krv udržali v obehu. Najlepším spôsobom, ako ochladiť telo a zabrániť tak rozširovaniu žíl je surfovanie, plávanie či svižné večerné prechádzky.
  4. Dbajte na správnu obuv. Stavte na ploché topánky alebo vzdušné sandále, aby ste lýtkovým svalom pomohli účinne prečerpávať krv z nohy.
  5. Hydratujte telo. Pitím veľkého množstva vody udržíte vašu pokožku hladkú a vypnutú.

Keď už sú vaše nohy opuchnuté

  • Zdvihnite nohy. Ľahnite si na chrbát s končatinami v polohe nad hlavou.
  • Masírujte ich. Masáž je ideálna pre rozotrenie svalov. Takto zabránite hromadeniu tekutín vo svaloch a navrátite vaše svaly do pôvodného stavu.
  • Vyskúšajte strečing. Ak sa dlhší čas nachádzate v stojacej alebo sediacej polohe, skúste sa natiahnuť aspoň 2 až 5 minút každú hodinu.

Ak sa chcete dozvedieť o ďalších spôsoboch, ako sa s popasovať s kŕčovými žilami v lete, prečítajte si o našich tipoch, ako na ne a o starostlivosti po operácií kŕčových žíl.

Zdieľajte článok: