Neváhajte a zistite, či sa problém kŕčových žíl týka aj vás!

Nedovoľte, aby sa z nenápadných symptómov stalo vážne ochorenie!

ikony 01 1 - Blumental Clinic

Kŕčové žily

Kŕčové žily dolných končatín, odborne nazývané varixy, sú akékoľvek rozšírené, predĺžené či vinuté žily bez ohľadu na ich veľkosť. Sú prejavom chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorá postihuje 10 až 40 % populácie sveta. Kŕčové žily patria medzi najrozšírenejšie civilizačné ochorenie vo vyspelých krajinách. Nie sú len estetickou záležitosťou, ale aj zdravotným problémom, ktorý je potrebné riešiť.

 Zavolajte nám: +421 911 070 050

Varixy vznikajú zväčša v dôsledku poškodenia žilových chlopní. To má za následok chybné vytláčanie krvi späť do obehu. Preto sa hromadením krvi v dolných končatinách, na ktoré pôsobí gravitácia, vyvíja tlak, ktorý sa prejavuje viditeľnými modrými kŕčovými žilami alebo metličkami. Kŕčové žily nemusia byť nevyhnutne výrazné na to, aby spôsobovali bolesť v končatinách.

Okrem bolesti môže pacient v prvotnej fáze vzniku kŕčových žíl spozorovať, že jeho dolné končatiny sú opuchnuté, nepokojné, unavené a ťažké. Môže taktiež pocítiť nepríjemné pálenie alebo svrbenie práve v oblasti nôh, či neznesiteľné kŕče, ktoré sa objavujú predovšetkým v noci. Výnimkou nie sú ani príznaky, ako nezvyčajná citlivosť nôh na dotyk alebo nadmerné potenie nôh. Ak sa u vás objavujú niektoré z týchto príznakov, určite sa poraďte s odborníkom, ideálne priamo s cievnym chirurgom, ktorý vám presne stanoví diagnózu a následne odporučí najlepší postup, na základe ktorého môžete problém s kŕčovými žilami vyriešiť alebo ich úplne odstrániť.

Predísť problémom s kŕčovými žilami je možné tiež správnou prevenciou, zlepšením životosprávy, ktorá zahŕňa zdravú stravu, pohyb či obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholu. Pretože medzi najčastejšie príčiny vzniku varixov patrí okrem poškodenia žilového systému tiež nedostatok pohybu, neprimeraná záťaž na končatiny, nesprávny životný štýl, nadmerné sedenie či státie, dedičná predispozícia, nosenie nevhodnej obuvi alebo nadváha, ktorá tiež súvisí s vysokým krvným tlakom či zvýšenou hladinou cholesterolu. Na vzniku kŕčových žíl sa tiež môže podpísať vek, stres a u žien tiež tehotenstvo, hormonálna liečba či zmena hormónov v období klimaktéria. Mužov, samozrejme, toto ochorenie môže postihnúť rovnako, hoci sa vo väčšej mierne kŕčové žily objavujú u žien.

ikony 05 - Blumental Clinic

Kŕčové žily a ich odstránenie

Kozmetické a estetické zákroky

Metličky sú tenké kŕčové žily priamo pod pokožkou zvyčajne nie sú viditeľné okom, ale časom vystúpia na povrch, opuchnú a mierne sa zapália. Tieto žilky majú fialovú, tmavomodrú alebo červenú farbu a sú prvým štádiom chronického žilového ochorenia.

CLaCS

Metóda spočíva v zobrazení drobných metličiek v koži a podkoží pomocou špeciálneho svetla, v ich „popálení“  laserom a následnom vpichnutí sklerotizačnej látky, kde ako „lokálna anestézia“ pôsobí silné chladenie

Viac

Chirurgické zákroky

Chronickým žilovým ochorením označujeme rôznorodé chorobné stavy žilového systému s chronickým priebehom, ktoré majú pôvod v poškodení žilovej steny. Ide o chorobný stav, a preto je nevyhnutné ich rozpoznať a vyriešiť skôr, ako sa zbaviť kŕčových žíl.

Laserová ablácia

Ultrazvukový diagnostický systém Canon XARIO 100MX USG mapping umožňuje nasondovanie postihnutej žily bez nutnosti väčších rezov a pomocou endovaskulárneho lasera (EVLT) s vysokou teplotou je poškodená cieva uzatvorená bez porušenia jej okolia

Viac