Domovská stránka » Aktuality » Metličky na nohách počas tehotenstva

Metličky na nohách počas tehotenstva

Ak hovoríme o metličkách, myslíme tým jemné fialové žilky, ktoré sa objavujú najčastejšie na nohách. V mnohých prípadoch sa objavujú samotné, niekedy však môžu byť sprevádzané aj klasickými kŕčovými žilami.

Čo spôsobuje metličky počas tehotenstva?

Metličky počas tehotenstva spôsobujú hormóny, ktoré sú v tomto období u žien na oveľa vyššej úrovni ako zvyčajne. Okrem toho prenášate zvýšený objem krvi a tým vytvárate značne väčší tlak na vaše cievy. Práve to spôsobuje opuch aj tých najmenších žíl vo vašom tele. Ďalším faktorom je genetika, a teda to čo ste zdedili po svojej mame.

 

Čo by ste o nich mali vedieť?

Hoci vás tento problém môže počas tehotenstva privádzať do šialenstva, myslite na to, že metličky spôsobené tehotenstvom sú často len dočasným „vedľajším účinkom“ tehotenstva. Tento problém sa zvyčajne zlepší do 3-4 mesiacov po pôrode. Občas sa však stane, že metličky na našich nohách sa rozhodnú zdržať dlhšie. Existuje však niekoľko riešení a tipov, ako si s nimi poradiť.

Životný štýl

Veľakrát opakované slovné spojenie „zdravý životný štýl“ je podstatné aj v prípade metličiek vzniknutých počas tehotenstva. Do svojej stravy zaraďte vlákninu a potraviny s jej vysokým obsahom. Okrem vlákniny je pre naše telo dôležitý aj vitamín C, okrem jeho iných benefitov ho vaše telo používa aj na výrobu kolagénu a elastínu. Tieto spojivové tkanivá pomáhajú opravovať a udržiavať vaše žily v poriadku.

Aktívny pohyb

Pravidelným cvičením zlepšíte pevnosť nôh, zlepšíte krvný obeh a tiež stabilitu vašich žíl. Najefektívnejšie sú pohyby, počas ktorých zapájate najmä nohy. Práve dlhšie prechádzky vám počas tehotenstva určite padnú vhod. Počas tehotenstva sa nedá zabrániť priberaniu a presne to je ďalší dôvod prečo zminimalizovať tlak na nohy prostredníctvom pohybu.

Správne sedenie

Nájsť pohodlnú polohu môže byť počas vyššieho štádia tehotenstva náročnejšie. Avšak, nezabúdajte na to, že polohy s prekríženou nohou môžu byť síce dočasne pohodlné, no z dlhodobého hľadiska neprospievajú zdraviu vašich žíl ani zdraviu vašej chrbtice. Vyskúšajte sedieť s vyloženými nohami.

Profesionálne odstránenie metličiek

Ak nepekné metličky nezmiznú ani 6 mesiacov po pôrode, stále existuje spôsob akým ich môžete odstrániť. V Blumental Clinic vám odborníci radi poradia. Dohodnite si termín konzultácie, kde vaše nohy dôkladne vyšetríme a navrhneme vám spôsob, pomocou ktorého ich z vašich nôh odstránime.

Zdieľajte článok: