Domovská stránka » Aktuality » Nepodceňujte opuch nôh: Čo je hlavnou príčinou?

Nepodceňujte opuch nôh: Čo je hlavnou príčinou?

Opuch nôh môže zapríčiniť viacero dôvodov. Napriek tomu, že niektoré sú zanedbateľné, iné môžu byť pomerne dosť závažné. Pokiaľ sa stretávate s častým opúchaním nôh, je nevyhnutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Prečo je to tak? Prečítajte si o následkoch opuchu nôh v tomto článku.

Najčastejšia príčina opuchu nôh

K opuchu nôh môže viesť viacero príčin. Jednou a tou najbežnejšou príčinou je venózna nedostatočnosť, ktorá spôsobuje pomalý a nedostatočný prietok krvi v končatinách. V tomto prípade ide o príčinu, ktorú je potrebné čo najskôr riešiť. Preto je dôležité prísť na vyšetrenie hneď po spozorovaní príznakov, aby vám lekári mohli určiť príčinu vašich problémov. Čo je však venózna nedostatočnosť?

Venózna nedostatočnosť

Organizmus funguje na princípe kolobehu okysličenej a odkysličenej krvi. Úlohou tepien je prenášať okysličenú krv zo srdca do zvyšku tela a naopak žily musia vracať odkysličenú krv do srdca. Tento proces možno znie jednoducho, no ak sa pozrieme bližšie na žily, je tu menší háčik. Najmä žily dolných končatín musia prenášať odkysličenú krv proti veľkej gravitácii. Tomuto toku krvi však napomáhajú svaly na stehnách a lýtkach, ktoré sa sťahujú, keď krv nimi preteká a snažia sa ju vytlačiť smerom nahor. Okrem toho sú v žilách aj chlopne, ktoré krvi umožňujú prúdiť len jedným smerom. V tomto prípade však hovoríme o toku krvi zdravého človeka.

Čo však nastane, ak je aspoň jedna časť, napríklad chlopne v žilách, narušená? Krv sa začne vracať späť do končatín a hromadiť sa, čo vedieť k pomalému toku krvi. Vtedy hovoríme o venóznej nedostatočnosti, a teda poruche žíl, ktoré nedokážu udržať správnu cirkuláciu krvi. Následkom toho je opuch nôh či iné štádia ochorenia žíl.

Iné štádia ochorenia žíl

Príčinou opuchu nôh môžu byť aj rôzne iné štádia ochorenia žíl. Môžeme tak hovoriť napríklad o kŕčových žilách či o hlbokej žilovej trombóze.

 • Kŕčové žily sú priamym dôsledkom venóznej nedostatočnosti. Kŕčové žily sú farebné vláknité výčnelky, ktoré najčastejšie vznikajú na dolných končatinách. Tieto výčnelky sú spôsobené zvýšeným tlakom v povrchových žilách. Ich farbu ovplyvňuje stagnujúca krv nachádzajúca sa v nich. Čím viac kŕčové žily krv presakujú do okolitých tkanív, tým väčší opuch nôh vzniká. Okrem opuchu je však možné kŕčové žily spozorovať aj inými príznakmi, a to napríklad:
  • svrbením,
  • zvýšeným potením,
  • tŕpnutím nôh,
  • pálením, mravčením, svalovými kŕčmi,
  • rôznymi kožnými zmenami.

Spočiatku môže pacient na svojich nohách spozorovať malé fialové metličky (povrchové žilky), ktoré pri neliečení môžu viesť k vzniku kŕčových žíl. 

 • Hlboká žilová trombóza je ďalším štádiom ochorenia žíl, ktoré taktiež vzniká v dôsledku žilovej nedostatočnosti. Trombóza je ochorenie, pri ktorom vznikajú krvné zrazeniny. Tie následne môžu žily upchávať a brániť tak prietoku krvi. Hlboká žilová trombóza je veľmi nebezpečná, pretože krvné zrazeniny sa môžu dostať kdekoľvek do tela, napríklad aj do pľúc – čím vzniká pľúcna embólia. Prípadne pri nedokrvení obehového systému môžu nastať rôzne iné závažné ochorenia.

krcove zily

Iné príčiny opuchu nôh

Ako sme povedali, existuje viacero príčin opuchu nôh. Opuch nôh sa môže objaviť napríklad aj v prípade, že používate príliš veľké množstvo soli vo vašej strave alebo sa vo vašom tele nachádza nejaká infekcia. Medzi ďalšie príčiny opuchu nôh tiež môžeme zaradiť ochorenia ako:

 • Artritída
 • Lymfedém
 • Zlyhanie pečene
 • Zlyhanie obličiek
 • Kongestívne srdcové zlyhanie
 • Nadváha

Tieto príčiny nie sú vôbec zanedbateľné, a preto by ste vždy mali myslieť na svoje zdravie a vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Správna diagnóza je kľúčom k správnej liečbe.

Diagnostika a liečba ochorenia žíl

Diagnostika ochorenia žíl

Na základe správnej diagnostiky je možné odhaliť príčinu vzniku opuchu a ochorenia žíl. Špecialisti pri diagnostike využívajú vyšetrovacie metódy, a to anamnézu, fyzikálne vyšetrenie, prípadne vyšetrenie pomocou rôznych špeciálnych prístrojov, vďaka ktorým vedia napríklad zmerať tlak v žilách a podobne. Anamnézou sa lekár snaží nájsť rizikový faktor vzniku choroby a využitím fyzikálnych vyšetrení naopak zisťuje prítomnosť opuchov, kožných zmien či podkožia.

Liečba ochorenia žíl

Pokiaľ aspoň jedna metóda ukáže, že sú vaše žily poškodené, je potrebné správne určiť liečbu ochorenia žíl. Spočiatku vám môže pomôcť nosenie kompresných pančúch, úprava stravy, hmotnosti či celkovej životosprávy. V inom prípade však môžete podstúpiť laserovú operáciu kŕčových žíl, ktorú vykonávame aj v našej špecializovanej klinike Blumental Clinic. V našej klinike sa o zdravie vašich nôh postarajú špecialisti a odborníci na kŕčové žily a iné žilové ochorenie, ktorí majú množstvo skúseností a roky praxe. Pred absolvovaním zákroku je však potrebné urobiť vstupnú konzultáciu s pacientom. Ak sa vás ochorenie kŕčových žíl týka, neváhajte nás kontaktovať ešte dnes a my vám s vašim problémom pomôžeme.

Zdieľajte článok: