Domovská stránka » Aktuality » Nedovoľte, aby vám kŕčové žily pokazili leto

Nedovoľte, aby vám kŕčové žily pokazili leto

Začína sa krásne slnečné leto, ktoré so sebou prináša aj ťažké obdobie pre ľudí, ktorí majú problém s kŕčovými žilami. Nepríjemné horúčavy, dehydratácia, dlhší let lietadlom či psychický tlak z toho, ako vyzerať na pláži dobre aj s kŕčovými žilami, môže stav kŕčových žíl zhoršiť. Ako sa však počas leta vysporiadať s kŕčovými žilami a ako tieto letné mesiace zvládnuť? Nedovoľte, aby vám kŕčové žily pokazili leto. Ako na to? Poradíme vám.

Ako letné horúčavy ovplyvňujú stav vašich kŕčových žíl?

Ani nie tak slnečné žiarenie ako letné horúčavy môžu vplývať na stav vašich kŕčových žíl a ovplyvňovať aj ich príznaky. Ak pociťujete opuch, bolesť a nepríjemné tŕpnutie aj počas chladných mesiacov, práve tieto príznaky kŕčových žíl sa počas leta môžu zhoršiť a prejaviť ešte viac. V podstate horúce počasie spôsobuje zväčšovanie kŕčových žíl, najmä tých na povrchu pokožky. Tento jav vzniká ako následok straty vody a optimálnej teploty organizmu. Pokiaľ sa telo počas leta snaží ochladiť, kŕčové žily sa môžu nafúknuť, zväčšiť a tým spôsobovať väčšiu bolesť, pulzovanie a opuchy.

Vazodilatácia kŕčových žíl počas leta

Počas leta sa môžete stretnúť aj s pojmom vazodilatácia kŕčových žíl. V podstate ide o jav, ktorý prebieha pod povrchom. Pojem „vazo“ znamená krvné cievy a „dilatácia“ zas zväčšenie. V tomto prípade môžeme hovoriť o vazodilatácii, teda o mieste, kde sa vaše kŕčové žily zväčšujú, pretože na ich vplývajú environmentálne vplyvy, ako sú počas leta horúce letné teploty.

Ako zvládnuť kŕčové žily počas leta?

Kým si niekto letné horúčavy užíva, ľudia s kŕčovými žilami počas leta môžu trpieť dvojnásobne viac. Vysoké teploty počas leta spôsobujú aj nadmerné potenie, počas ktorého telo stráca vodu, čím sa príznaky môžu zhoršiť. Pacienti s kŕčovými žilami tiež vedia, že už len predstava dlhého sedenia v lietadle je nepríjemná. Taktiež pohľad iných ľudí na nohy pacienta s výraznými kŕčovými žilami môže byť pre toho so slabšou psychikou náročnejší. Zväčša sa ľudia s varixami počas leta vyhýbajú noseniu krátkych nohavíc či sukní a hľadajú riešenie v nosení dlhých nohavíc. Áno, to všetko nepriaznivo ovplyvňuje kŕčové žily počas leta. Ako teda zvládnuť kŕčové žily počas leta? Vyskúšajte tieto spôsoby.

Ochladzujte svoj organizmus

Ochladzovanie a udržovanie optimálnej teploty organizmu je jedným zo spôsobov, ako zmierniť príznaky kŕčových žíl počas leta. Ochladzovať by ste nemali len nohy, ale celý organizmus. Skvelým spôsobom je napríklad ochladzovanie v bazéne, ale taktiež pomôže aj pobyt v chladnejšej miestnosti. Preto nezabudnite využívať ventilátory alebo klimatizácie v domácnosti či v práci, avšak opatrne.

krcove zily

Pite dostatočné množstvo tekutín

Aj nadmerné potenie zbavuje telo vody. Preto je potrebné počas leta dopĺňať a piť dostatočné množstvo tekutín. Dehydratácia organizmu ovplyvňuje taktiež príznaky kŕčových žíl. Vyhýbať by ste sa však mali nápojom s obsahom cukru alebo alkoholu. Myslíte aj na to, že určité množstvo tekutín obsahuje aj ovocie a zelenina, ktorú by ste mali počas leta konzumovať viac.

Konzumujte ľahké jedlá

Počas leta by ste sa predovšetkým mali vyhýbať ťažkým a mastným jedlám. Namiesto hranolčekov si radšej ako prílohu dajte zeleninový šalát. Vo všeobecnosti platí, že konzumácia zdravých potravín vplýva aj na udržanie optimálnej váhy, čo znižuje príznaky kŕčových žíl. Samozrejme, počas dovolenky pokojne konzumujte tradičné jedlá danej krajiny, vyskúšajte aj vyprážané kalamáre, pravú talianska pizzu či sladkú grécku baklavu. Všetko však konzumujte s mierou. Namiesto 3 kopčekov zmrzliny si dajte jednu a doplňte živiny a vitamíny konzumáciou ovocia a zeleniny, ktoré taktiež obsahujú draslík či rôzne iné minerály. Práve tie vplývajú na kŕčové žily priaznivo.

Noste správnu obuv a oblečenie

Pokiaľ chcete počas leta zakryť svoje kŕčové žily, nemusíte nosiť len dlhé obtiahnuté nohavice. Ženy pokojne môžu zvoliť aj dlhé ľanové sukne, pod ktorými nevidno ani to, že máte na sebe kompresné pančuchy. Áno, aj počas leta sa odporúča nosiť kompresné pančuchy. Odporúča sa však nosiť voľné a ľahké oblečenie. Rovnako myslíte aj na vhodnú obuv, ktorá má taktiež výrazný vplyv na krvný obeh na nohách. Najmä topánky na vysokom podpätku bránia vašim lýtkam v správnom pohybe a brzdia prietok krvi v končatinách. Tým sa zhoršujú príznaky kŕčových žíl.

Pravidelne sa hýbte

Zostať fyzicky aktívni by mali aj ľudia s kŕčovými žilami. Pri dlhodobom sedení môžete opäť pociťovať nepríjemnú bolesť či opuch kŕčových žíl. Pohyb však môže tieto príznaky zmierňovať. Skoré ranné alebo večerné prechádzky sú skvelou alternatívou. Nechceme vás nabádať, ale prechádzky v nákupnom centre, kde dodržiavate pravidelný pohyb a bez priameho slnečného žiarenia, sú rovnako dobrým variantom. Taktiež joga alebo pilates, ktoré môžete cvičiť bez toho, aby ste sa vystavili slnku, sú vhodné. Nezabúdajme ani na plávanie, ktoré patrí medzi najlepšie športy ovplyvňujúce celý organizmus. Pokiaľ však chcete plávať v mori alebo v bazéne, odporúčame plávať pred 11:00 alebo až po 15:00 hodine, aby ste sa vyhli tým najväčším horúčavám.

Používajte opaľovací krém

Aj nadmerné vystavenie slnku, soláriám alebo iným UV lampám spôsobuje to, že kolagén sa vo vašej pokožke rýchlejšie rozkladá. Napriek tomu, že slnečné žiarenie nemusí priamo ovplyvňovať stav vašich kŕčových žíl, avšak ovplyvňuje stav vašej pokožky. To vedie k tomu, že sa pokožka v oblasti kŕčových žíl môže narušiť, napríklad spáliť a tým aj oslabiť. Spálenie od slnka tiež prirodzene zvyšuje vašu telesnú teplotu, čím sa cievy rozširujú. V takom prípade sa telo bude snažiť dostať všetky živiny do postihnutej oblasti, čo môže vyvolať zápalovú imunitnú odpoveď, a to nielenže zväčší žily, ale tiež môže skomplikovať všetky príznaky kŕčových žíl. Poškodenie pokožky tiež môže vplývať napríklad na vznik pavúčích žiliek, a to nielen v oblasti dolných končatín. Takéto drobné pavúčie žilky sa môžu objaviť aj na tvári. Preto sa odporúča používať vždy opaľovací krém so správnym SPF faktorom vzhľadom na dané počasie. Opaľovací krém používajte pravidelne. Teda aj pred vstupom do bazéna, aj po tom, čo z bazéna vyjdete von.

opalovaci krem

Liečba a odstránenie kŕčových žíl počas leta

Je leto naozaj vhodné na laserové odstránenie kŕčových žíl a na liečbu varixov? Nie je lepšie počkať na chladnejšie počasie? Zväčša si tieto otázky kladú ľudia, ktorí majú strach z komplikácií a z neochoty nosiť kompresné pančuchy počas leta. Avšak rozvoj medicíny má pozitívny vplyv na liečbu a rekonvalescenciu kŕčových žíl. Treba brať do úvahy, že kŕčové žily nie sú len estetickým problémom a kedykoľvek sa váš zdravotný stav môže skomplikovať. Rovnako treba myslieť na to, že vyššie spomenuté spôsoby sú nemedicínske a len dočasné, a preto by ste čo najskôr mali vyhľadať pomoc špecialistov a odborníkov na liečbu kŕčových žíl.

Laserové odstránenie kŕčových žíl počas leta v Blumental Clinic

V Blumental Clinic vykonávame chirurgické, kozmetické a estetické zákroky, ktoré môžete podstúpiť aj v lete. Prečo je to tak? Ide o miniinvazívne laserové zákroky. To znamená, že liečba kŕčových žíl laserom je rýchla a efektívna. Výhodou je aj rýchla rekonvalescencia.

V prípade podstúpenia chirurgického zákroku môže pacient:

  • po výkone hneď chodiť,
  • 24 hodín nosiť kompresnú pančuchu a absolvovať kontrolu,
  • po 48 hodinách môže aj absolvovať let lietadlom.

Rovnako je to aj v prípade kozmetického a estetického zákroku. Ani pri metóde CLaCS nie je let lietadlom kontraindikovaný. Podstúpenie zákroku vám nielenže poskytne dlhodobú úľavu od príznakov kŕčových žíl, zlepší estetickú stránku vašich nôh, ale vyrieši aj váš problém z dlhodobého hľadiska.

operacia krcovych zil

Užite si leto naplno a hlavne so zdravými a krásnymi nohami bez kŕčových žíl. Pokiaľ máte záujem podstúpiť v špecializovanej klinike Blumental Clinic či už chirurgický, kozmetický alebo estetický zákrok, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si termín vašej konzultácie.

Zdieľajte článok: