Domovská stránka » Aktuality » Príznaky kŕčových žíl: Kedy je potrebné navštíviť špecialistov?

Príznaky kŕčových žíl: Kedy je potrebné navštíviť špecialistov?

Kladiete si otázku, či kŕčové žily patria medzi nebezpečné ochorenie? Kŕčové žily nie sú nebezpečným ochorením, ak nie je zanedbaná ich liečba. Pokiaľ však je, môžu vznikať rôzne závažné komplikácie, ktoré musia byť liečené odborníkmi. Preto je dôležité vyhľadať pomoc špecialistov na kŕčové žily a zveriť sa do rúk odborníkom na kŕčové žily.

Príznaky kŕčových žíl

Každé ochorenie sa navonok prejavuje určitým príznakmi. Spoznajte, či sa príznaky kŕčových žíl týkajú aj vás. Toto je 8 príznakov, s ktorými sa najčastejšie ľudia s kŕčovými žilami stretávajú. Preto ak:

1. Pociťujete bolesť alebo opuch jednej nohy

Bolesť sa často prejavuje pri zranení svalov a kĺbov, no niekedy je príznakom samotného ochorenia krvného obehu alebo žíl. Pokiaľ spozorujete bolesť, opuch alebo zadržiavanie tekutín len na jednej svojej končatine, môže to byť príznakom nedostatočného obehu krvi v tejto nohe. Preto sa odporúča nechať si čo najskôr žily skontrolovať odborníkom a špecialistom na kŕčové žily.

2. Vaše nohy sú na konci dňa ťažké a slabé

Dlhodobé státie zväčša spôsobuje u ľudí pocit ťažkých, slabých alebo unavených nôh. Ak si však všimnete, že tieto príznaky máte pravidelne, často aj bezdôvodne a na konci každého dňa, obráťte sa na špecialistu. Ten vyhodnotí, či ide o problém s kŕčovými žilami alebo či máte nejaké iné ochorenie dolných končatín.

3. Pod kožou sa nachádzajú viditeľné a sfarbené žily

Pokiaľ spozorujete na svojich končatinách červené, modré alebo fialové žilky, môže ísť o ďalší príznak kŕčových žíl. Mnoho ľudí si myslí, že pavúčie žilky sú len kozmetickým problémom, no najmä tie väčšie žilky môžu viesť k nepohodliu a spôsobovať tiež pocit pálenia či suchosti.

4. Na vašich členkoch a nohách sa objavujú suché svrbiace miesta

Akékoľvek narušenie obehového systému v dolných končatinách môže spôsobiť suchú a svrbivú pokožku. Najčastejšie sa so suchými miestami môžete stretnúť na členkoch či chodidlách. Avšak suché miesta môže spôsobiť aj horúca voda. Vyskúšajte nachvíľu vynechať horúcu sprchu a používať hydratačné krémy. Pokiaľ suché miesta nezmiznú, môže ísť tiež o príznak kŕčových žíl.

5. Mali ste problém so žilami počas tehotenstva

Tehotenstvo rovnako môže spôsobiť tlak na žily a obehový systém. Tým, že sa počas tehotenstva zvyšuje aj krvný tlak, je veľká pravdepodobnosť vzniku problémov s kŕčovými žilami. Ak ste aj vy mali počas tehotenstva problém so svojimi žilami, je dobré sa porozprávať so špecialistom, aby ste sa tak vyhli prípadnému preukázaniu sa kŕčových žíl.

6. Máte pretrvávajúcu bolesť dolných končatín

Pretrvávajúca bolesť dolných končatín môže súvisieť s rôznymi ochoreniami, a to napríklad aj s artritídou. Avšak pretrvávajúca bolesť bez žiadnej zjavnej príčiny môže byť následkom kŕčových žíl.

7. V rodinnej anamnéze máte venózne ochorenie

Ďalšou z príčin vzniku kŕčových žíl je dedičnosť. Pokiaľ máte v rodine vyskytujúce sa venózne ochorenie, je lepšie sa porozprávať s odborníkom na žily. Získate tak presné posúdenie stavu vašich žíl a dolných končatín.

8. Vyskytujú sa vám na nohách vredy, ktoré sa vám nehoja

Vredy na dolných končatinách sa najčastejšie prejavujú ako dôsledok cukrovky. Avšak rany a vyskytujúce sa vredy na nohách môžu súvisieť aj s ochorením kŕčových žíl. Preto je dôležité čo najskôr podstúpiť diagnostické testy, ktoré odhalia, či ide o problém s kŕčovými žilami.

Možnosti liečby kŕčových žíl

Špecialisti na žily vedia rozpoznať či ide o príznaky kŕčových žíl a problémy s obehovým systémom. V špecializovanej klinike Blumental Clinic vám ponúkame niekoľko ošetrení pri problémoch so žilami, ktoré sú účinné. Spôsob liečby kŕčových žíl závisí od stavu vašich nôh, no nemusíte mať žiadne obavy. Ide o miniinvazívne zákroky, ktoré sa vykonávajú priamo na klinike bez žiadnej hospitalizácie. Pokiaľ máte príznaky kŕčových žíl aj vy, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si termín konzultácie u nás v Blumental Clinic.

Zdieľajte článok: