Domovská stránka » Aktuality » Môže liečba kŕčových žíl odstrániť syndróm nepokojných nôh?

Môže liečba kŕčových žíl odstrániť syndróm nepokojných nôh?

Mávate v noci syndrómom nepokojných nôh (SNN)? Nemôžete kvôli tomu spávať? Neužívajte lieky na spanie! Skúste sa poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom, či vás náhodou netrápi nejaké žilové ochorenie, napr. nenápadné kŕčové žily.

Čo je syndróm nepokojných nôh?

Vedeli ste, že až 100-tisíc Slovákov má problémy so zaspávaním práve kvôli SNN? Alebo to, že SNN trpí viac žien ako mužov? Typickým prejavom tohto ochorenia je trhanie nôh, keď sa človek snaží zaspať alebo oddýchnuť si. Aj keď tento pohyb končatín poskytuje unaveným končatinám úľavu, neustále otrasy zapríčiňujú únavu a vyčerpanosť celého tela.

Príčiny syndrómu nepokojných nôh

Pravdepodobné základné príčiny SNN siahajú od deficitu železa a neurologických porúch, ako je Parkinsonova choroba, až po diabetes a zlyhanie obličiek. SNN však môžu zapríčiniť aj niektoré lieky, vrátane antidepresív, antihistaminík či liekov proti nevoľnosti, ale aj dedičnosť.

syndrom nepokojnych noh krcove zily nespavost

Domáca liečba syndrómu nepokojných nôh

Pacienti s SNN môžu nájsť úľavu aj pri domácich liečebných prostriedkoch, ako sú napríklad kúpanie v horúcom kúpeli, použitie ľadu a tepla na končatinách a zvýšenie príjmu železa. Zníženie konzumácie alkoholu a kofeínu tiež zmierňuje príznaky SNN. Avšak v prípade, že SNN pochádza zo žilovej poruchy, je dôležité tento stav riešiť s pomocou lekára.

Kŕčové žily a syndróm nepokojných nôh

Ako je uvedené v štúdii z roku 2008, príznaky SNN a kŕčových žíl spolu vzájomne súvisia. Kŕčové žily najčastejšie spôsobujú poruchy žilových chlopní. Vtedy nohy svrbia, pulzujú, opúchajú a pôsobia ťažko. To všetko, podobne ako SNN, môže narušiť váš pokojný spánok.

Napriek tomu, že vypuklé modré kŕčové žily alebo metličky nemusia byť na povrchu kože, ľudia nemusia mať viditeľný dôkaz o tom, že kŕčové žily naozaj majú. Preto nemôžu vytvoriť spojenie medzi žilovou nedostatočnosťou a SNN.

kupel horuci sviecky pena krcove zily syndrom nepokojnych noh

Kŕčové žily ako príčina syndrómu nepokojných nôh

Ak teda trpíte SNN, mali by ste sa urýchlene objednať u vášho ošetrujúceho lekára. Ten si urobí kompletnú zdravotnú anamnézu, krvné testy, preskúma aktuálny zdravotný stav a lieky a objedná ďalšie diagnostické hodnotenia. Nakoniec, prichádza na rad ultrazvukové vyšetrenie vykonávané odborníkom na žily, ktoré môže odhaliť akékoľvek skryté kŕčové žily.

Môže liečba kŕčových žíl pomôcť pri príznakoch SNN?

Štúdia z roku 1995 zistila, že skleroterapia (procedúra, ktorá injektuje sklerotizátor do žily na odstránenie poškodenej žily) eliminovala nepohodlie SNN u 98 % pacientov. Ďalšia štúdia z roku 2008 zase odzrkadlila, že po absolvovaní laserovej a ultrazvukom riadenej skleroterapie až viac ako 90 % SNN pacientov so základnou žilovou nedostatočnosťou hlásilo významné zlepšenie symptómov SNN.

Tieto štúdie naznačujú, že liečba a operácia kŕčových žíl, teda odstránenie kŕčových žíl, má vysokú šancu na zmiernenie symptómov SNN. Avšak, úspešná liečba závisí od toho, či je žilová nedostatočnosť skutočnou príčinou syndrómu.

V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť našich špecialistov na žily v Blumental Clinic, aby ste zistili, či kŕčové žily spôsobujú váš SNN. Máme rozsiahle znalosti a niekoľkoročné skúsenosti v problematike venóznych porúch a radu moderných diagnostických možností na ich liečbu.

Zdieľajte článok: