Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily a starostlivosť o telo po operácii

Kŕčové žily a starostlivosť o telo po operácii

Po akomkoľvek kozmetickom alebo chirurgickom zákroku kŕčových žíl je mimoriadne dôležité, aby ste vedeli a boli oboznámení s procesom starostlivosti o vaše telo bezprostredne po operácii. Súčasné chirurgické techniky sú minimálne invazívne a účinne zmierňujú bolesť.

Ako dlho bude rekonvalescencia trvať? Ako sa postarať o vaše telo po zákroku? Aké aktivity si môžete dovoliť robiť? Vždy by ste sa však mali poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom, pretože proces uzdravovania sa od prípadu k prípadu môže výrazne líšiť!

Neváhajte a zistite, či sa problém kŕčových žíl týka aj vás! ZISTIŤ TU

Dĺžka rekonvalescencie po operácii kŕčových žíl

Endovenózna laserová ablácia, ale aj ambulantná flebektómia sú relatívne krátke ambulantné zákroky, pričom každý trvá 45 až 60 minút. Pacientov tak lekári posielajú domov hneď v ten istý deň. Úplné zotavenie u väčšiny pacientov trvá približne jeden až dva týždne. Ak ste však podstúpili liečbu na oboch nohách, zotavenie môže trvať o niečo dlhšie.

krcove-zily-kompresne-pancuchy

Prvá pomoc v domácej liečbe

Vrátili ste sa po ambulantnom zákroku domov, no máte bolesti? Váš lekár vám pravdepodobne odporučil, aby ste si na zvyšok dňa oddýchli, aby sa svaly na nohe uvoľnili. Zároveň môžete pociťovať mierny bodavý alebo pálivý pocit, no bolesť by nemala byť závažná. Ak sa stane nepríjemnou a neznesiteľnou, skúste užiť mierne anestetikum, teda liek proti bolesti.

Starostlivosť o ošetrenú oblasť

Aj keď chodiť už budete môcť do 2 hodín od zákroku, minimálne tri dni budete potrebovať kompresné pančuchy, ktoré podporia prietok krvi v žilách. Tie si môžete vyzliecť len v prípade, že sa idete sprchovať (iba vlažnou vodou) alebo počas spánku. Obväzy musia po operácii ostať zapnuté po dobu 24 až 48 hodín, no krvácanie by však malo byť minimálne. Čím viac ich budete nosiť, tým lepšie sa budete cítiť.

Prechádzky sú dôležité

Počas zotavovania by ste mali dávať pozor, aby ste sa vyhýbali sedeniu alebo státiu na dlhú dobu. Prvý deň po výkone musíte chodiť 2-krát aspoň 30 minút. Ak spozorujete, že krvácate cez obväzy, zdvihnite nohu a aplikujte tlak na ranu. Ak táto metóda zlyhá a krvácanie nezastavíte, alebo ak krvácanie trvá dva dni, okamžite vyhľadajte svojho lekára.

krcove-zily-operacia-prechadzky

Kŕčové žily a cvičenie po operácií

Ťažké cvičenie a akékoľvek ťažké zdvíhanie sa neodporúča aspoň dva týždne po zákroku. To však neznamená, že by ste nemali byť aktívny. Pravidelná chôdza zlepšuje celkovú cirkuláciu a pomáha predchádzať vzniku zrazenín. Nemusíte ísť ďaleko! Úplne postačí približne 300 metrov trikrát denne.

Môžete šoférovať vaše auto?

Vzhľadom na to, že vaše reakčné časy môžu byť spomalené v dôsledku anestézie a akéhokoľvek pretrvávajúceho nepohodlia v nohe, počkajte aspoň 48 hodín, kým sa dostanete za volant.

Približne jeden z 15 pacientov pozoruje recidívu kŕčových žíl do 10 rokov po operácii. Aby ste sa vyhli opätovnému výskytu kŕčových žíl, mali by ste si byť istí, že si zachovávate zdravú váhu a životosprávu, cvičíte a nosíte ľahké podporné ponožky.

Zdieľajte článok: