Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či má gravitácia niečo spoločné s prietokom krvi v ľudskom tele? Pokiaľ ide o túto problematiku vedzte, že všetko je o fyzike! Preto sa niet čomu čudovať, že kŕčové žily postihujú väčšinou dolné končatiny, prípadne ruky v prípade aktívnych športovcov.
Pacienti sa svojich lekárov častokrát pýtajú, prečo sa kŕčové žily objavujú hlavne na nohách či chodidlách a nie na iných častiach tela. Mnohé štúdie dokázali, že fyzika do veľkej miery ovplyvňuje umiestnenie kŕčových žíl práve v dolných končatinách. Prečo je to tak?
Prietok krvi v žilách
Hlavnou úlohou žíl je dostať krv z končatín späť do srdca pomocou jednosmerných ventilov (chlopní). Tie zabraňujú spätnému toku krvi do končatín, teda nesprávnym smerom. V prípade, že chlopne prestávajú fungovať, krv sa spomaľuje a začína sa zhromažďovať v žilách. Nahromadená krv spôsobuje tlak na steny žíl, ktoré sa rozširujú a deformujú. Takýmto spôsobom vznikajú nepríjemné kŕčové žily.
Gravitácia a svalová kontrakcia
Úlohou svalov na končatinách je vytvárať kontrakcie, a tým stimulovať chlopne v žilách a efektívnejšie prúdenie krvi. Už spomínaná gravitácia, pôsobiaca smerom k zemi, chlopniam vôbec nepomáha. Práve naopak! Prietok krvi je ešte viac obmedzený práve na miestach, ktoré sú od srdca najďalej. Pri ich nedostatočnom sťahovaní svalov sa tak krv zhromažďuje najmä v našich končatinách.
Prečo práve nohy?
Nohy sú počas dlhých období nečinnosti vystavené riziku vzniku kŕčových žíl. Žily závisia na svaloch okolo nich, ako sú lýtkové a štvorhlavé svaly, na kontrakciu a pomoc pri pumpovaní krvi smerom k jej cieľu. Ak stojíte alebo sedíte niekoľko hodín naraz, tieto svaly sa nesťahujú a ventily sa, takpovediac, starajú len o seba.
Prečo ale gravitácia a predĺžená nečinnosť vo všeobecnosti neovplyvňujú ramená alebo iné oblasti tela? Práve na našich nohách stojí celá naša kostra, a teda aj naša váha. To je dôvod, prečo sú nohy obzvlášť náchylné na rozvoj kŕčových žíl, zatiaľ čo ich výskyt v ostatných oblastiach tela je menší.
Nepodceňujte nenápadné príznaky!
Pokiaľ ide o liečbu kŕčových žíl, pacienti majú niekoľko možností. Prvým krokom sú väčšinou kompresné pančuchy, ktoré pomáhajú pôsobiť proti gravitácii tým, že nútia krv prúdiť nahor. Odporúča sa, aby ľudia, ktorí často cestujú lietadlom alebo autom, nosili kompresné pančuchy, aby sa ich svaly mohli sťahovať.
V kombinácii s kompresnými pančuchami existuje niekoľko ambulantných postupov, ako je laserová ablácia alebo sklerotizácia, ktoré môžu eliminovať príznaky kŕčových žíl a zlepšiť kvalitu života pacientov. Naplánujte si svoju konzultáciu pre obnovu žíl už dnes! Aby sa z nenápadných príznakov nestálo vážne ochorenie.