V ľudskom tele existujú tri typy krvných ciev – tepny, žily a vlásočnice. Úlohou tepien je prenášať okysličenú krv zo srdca do zvyšku tela. Hneď ako bunky využijú všetok kyslík uložený v krvných žilách, prenášajú krv späť do srdca. Túto funkciu už však vykonávajú žily. Ako však žily zabezpečia to, aby na krv nepôsobila gravitácia, alebo ju aspoň čiastočne zmiernili? Práve pre tento účel slúžia tzv. žilové chlopne.
Čo je chronická žilová nedostatočnosť?
Chlopne sú v podstate ako jednosmerné dvere rozmiestnené po celej dĺžke žily. Otvoria sa vtedy, keď krv potrebuje pretekať a následne sa hneď uzatvoria. Takýmto spôsobom chlopne zabránia tomu, aby krv klesla späť k nohám.
Ako každá časť nášho tela, aj chlopne sa môžu pôsobením rôznych faktorov opotrebovať. Krv sa tak vracia späť do nôh a vytvára tak fenomén známy ako žilový reflux. Krv nahromadená v žilách pod chlopňami vedie k zvýšenému tlaku, prípadne k tvorbe metličiek a kŕčových žíl. Tento stav je známy ako chronická žilová nedostatočnosť.
Rizikové skupiny ľudí
Príčin vzniku chronickej žilovej nedostatočnosti môže byť niekoľko a sú rôzne. Niektoré môžu byť geneticky podmienené, iné zasa spojené s dočasnou fyzickou kondíciou. Aj keď sa chronická žilová nedostatočnosť častejšie vyskytuje u žien, nevynecháva ani mužov. A to, bez ohľadu na ich vek. Každopádne, existuje niekoľko rizikových faktorov a ľudí, u ktorých sa žilová nedostatočnosť vyskytuje o niečo častejšie:
- Rodinná anamnéza
- Obezita
- Tehotenstvo
- Poranenie nôh
- Infekcia alebo zápal žíl
- Dlhodobé sedenie
- Dlhodobé státie
- Fajčenie
Príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti
Napriek tomu, že existuje niekoľko individuálnych varovných príznakov problémov so žilami, vieme definovať aj niekoľko všeobecných symptómov:
- Kŕče v nohách
- Opuch nôh alebo členkov
- Pálenie a svrbenie nôh
- Zmena farby pokožky
- Vredy na nohách
- Pocit ťažkých nôh
V prípade, že na sebe spozorujete niektoré z nasledovných príznakov, je načase navštíviť vášho obvodného alebo žilového lekára!
Dôsledky chronickej žilovej nedostatočnosti
Priamym dôsledkom žilovej nedostatočnosti sú metličky, čiže tenké žily na povrchu kože a kŕčové žily nachádzajúce sa hlbšie pod povrchom pokožky. Poškodené žily môžu spôsobovať značné nepohodlie, vrátane pocitu ťažkých nôh, kŕčov, opuchov alebo syndrómu nepokojných nôh. Okrem toho môže chronická žilová nedostatočnosť viesť aj k chronickým kožným zmenám, ako aj nehojacim sa ranám, ktoré sú známe ako venózne vredy.
Ako ich liečiť?
Liečba chronickej žilovej nedostatočnosti zlepší nielen váš zdravotný stav, ale aj kozmetický vzhľad nôh. Pokiaľ je to možné, váš lekár by sa mal najprv pokúsiť problém vyliečiť kozmetickými opatreniami (napr. pomocou metódy CLaCS) a drobnými zmenami vo vašom životnom štýle. V niektorých prípadoch pomôže napríklad nosenie kompresných pančúch, vyvýšenie nôh či strata hmotnosti.
Ak konzervatívne opatrenia nepomôžu, lekár na základe individuálnej žilovej anatómie stanoví ďalší postup. Vo väčšine prípadov je však napokon riešením drobný chirurgický zákrok. Moderná medicína však ponúka niekoľko bezbolestných zákrokov (laserová ablácia), ktoré poškodené žily účinne odstránia a znížia dobu rekonvalescencie na minimum.