Domovská stránka » Aktuality » Aké sú príčiny pocitu ťažkých nôh?

Aké sú príčiny pocitu ťažkých nôh?

Únava a pocit ťažkých nôh môžu byť spôsobené mnohými zdravotnými stavmi, vrátane žilovej nedostatočnosti spôsobujúcej problémy s kŕčovými žilami. Spoločným menovateľom týchto problémov je tupá bolesť, ktorá sa pri dlhom sedení, niekoľkohodinovom státí na nohách alebo na konci dňa zhoršuje.

Tieto príznaky môžu byť spočiatku jemné, no postupne sa zhoršovať. Aj keď ich väčšina ľudí pripisuje normálnemu procesu starnutia, nemusí to byť vždy tak. Poďme sa preto pozrieť na príčiny vzniku pocitu ťažkých nôh, ako aj príznaky vážnejšieho zdravotného problému a ich liečbu.

Príčiny pocitu ťažkých nôh

Medzi najčastejšie príčiny spojené s pocitom ťažkých nôh patria svalové poruchy, problémy s kĺbmi či obehové poruchy. Najčastejšou z nich je však ochorenie žíl, známe aj ako žilová (venózna) nedostatočnosť, kedy sú ventily brániace krvi v spätnom chode porušené. Na povrchu kože sa následne tvoria metličky a kŕčové žily. Pri dlhodobej žilovej nedostatočnosti sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako sú vredy a zmena farby kože.

Výrazný vplyv na krvný obeh a zvýšenie dysfunkcie žíl má aj tehotenstvo. Vysoká hladina tehotných hormónov, vrátane progesterónu, spôsobuje rozširovanie žíl. Maternica sa zväčšuje a môže vyvíjať tlak na žily vystupujúce z panvy. Nakoniec sa celkový objem krvi v tele zvyšuje.

bose zenske nohy na piesocnej plazi

Táto kombinácia faktorov vedie k zvýšeniu chronickej žilovej nedostatočnosti a už spomínaných kŕčových žíl či metličiek. Ženy si môžu všimnúť bolesť, opuch a pocit ťažkosti nôh. U mnohých žien sa tieto žilové problémy vyriešia bezprostredne po pôrode, no niektorým ochorenie žíl pretrváva a vyžaduje lekársku starostlivosť aj po pôrode.

Symptómy pocitu ťažkých nôh

Aké príznaky sprevádzajú vážne ochorenia žíl? Medzi tie najčastejšie patria pocit ťažkých nôh:

  • na konci dňa alebo v horúcom počasí
  • sprevádzaný kŕčmi
  • sprevádzaný syndrómom nepokojných nôh
  • spojený s kožnými zmenami, vypadávaním vlasov alebo vredmi
  • spojený s metličkami a kŕčovými žilami na nohách

Rizikové skupiny ľudí

Najsilnejším rizikovým faktorom pre ochorenie žíl je genetika. Ak vaša matka aj otec trpeli ochorením žíl, máte až 90 % šancu, že sa sami vyvinú. Ďalšími rizikovými faktormi sú ženy, najmä tehotné ženy, obezita a sedavé zamestnanie alebo dlhodobé státie.

bose zenske nohy v teniskach pocit tazkych noh po sporte

Liečba pocitu ťažkých nôh

Liečbu pocitu ťažkých nôh nastavuje lekár podľa príčiny problému odhaleného z diagnostického vyšetrenia pomocou neinvazívneho ultrazvuku. Následne navrhne adekvátnu liečbu. Medzi tie najefektívnejšie spôsoby liečby patria okrem cvičenia aj nasledujúce:

  • Kompresné pančuchy – môžu pomôcť pri ťažkostiach nôh v dôsledku ochorenia žíl. Tieto pančuchy vyvíjajú vysoký tlak na členky a lýtka, tlačia krv nahor a zlepšujú cirkuláciu.
  • Lymfatická drenáž – manuálna masáž zahŕňajúca niekoľko úrovni tlaku na žily. Lymfatická drenáž je navrhnutá tak, aby rozbíjala edémy a reštartovala celý lymfatický systém. Takúto masáž musí, samozrejme, vykonávať len profesionálny masážny terapeut.

Trpíte pocitom ťažkých nôh? V tom prípade by ste mali zvážiť konzultáciu so skúseným lekárom.

Zdieľajte článok: