Domovská stránka » Aktuality » Ako rozpoznať začínajúce kŕčové žily?

Ako rozpoznať začínajúce kŕčové žily?

Kŕčové žily sú ochorením moderného sveta. Dnes totiž sedíme častejšie, ako kedykoľvek predtým. Mnohí z nás v práci trávia viac ako 8 hodín denne v sedavej polohe. Cestou domov sedíme v električke, doma si sadneme na gauč a potom ideme spať.

Ako spozorovať kŕčové žily?

Nie je preto prekvapivé, že problémy s kŕčovými žilami už rieši viac ako 40 % ľudí, pričom väčšinou ide o ženy. Ochorenie vám môže skomplikovať život – ak necháte problém zájsť priďaleko, môžu vás trápiť na dennej báze. Ochorenie kŕčových žíl vo vyššom štádiu vieme rozpoznať zrejme všetci. Žily sú vystúpené na povrchu, bolestivé, zapálené. V tomto štádiu je však už choroba pokročilá a dokáže značne znepríjemniť život.  Kľúčom k úspešnému liečeniu varixov je ich včasné diagnostikovanie a návšteva odborníka, ktorý nastaví liečbu alebo operáciu. Ako odhaliť kŕčové žily čo najskôr?

Bolesti aj estetika kŕčových žíl

Príznaky varixov opisujú pacienti ako pocit ťažkých, unavených nôh. Postupne sa zvyknú objavovať nočné kŕče, pálenie, svrbenie a čoraz častejšie prichádza aj silná bolesť. Tieto príznaky sa zvyknú objaviť po dlhšom státí či sedení.

Hoci mnohí považujú ochorenie kŕčových žíl za estetickú záležitosť, nie je to tak. Samozrejme, žily nie sú ani príjemné na pohľad, no oveľa väčším problémom je však bolesť. V počiatočnom štádiu pritom nie je žilky ani vidieť, no cítiť ich už môžete. Postupne sa na pokožke začnú objavovať „metličky“, ktoré však môžu časom vystúpiť a zapáliť sa.

Ako si uľaviť od bolesti kŕčových žíl?

Oveľa častejšie sa s týmto problémom stretávajú ženy, obzvlášť, ak majú sedavé zamestnanie. Práve preto odporúčame, aby ste celý deň nesedeli. Skúste sa prejsť po kancelárii, namiesto električkou choďte domov pešo a výťah vymeňte za schody. Skúste každý deň venovať pohybu aspoň pol hodinky a uvidíte, že výsledky sa určite dostavia.

Pomôcť môžu aj striedavé sprchy, ktorými si rozhýbete krv v žilách. Odporúčame tiež zvážiť masáže a prípadne aj otužovanie. To totiž nie je len nový trend, ale aj účinný spôsob ako si uľaviť od bolesti.

Pokiaľ problém u seba odhalíte, neodkladajte návštevu špecialistu. Ten vám najlepšie poradí, ako postupovať ďalej. Množstvo žien kvôli práci či zaneprázdnenosti odkladá riešenie bolestivých žíl na neurčito. Operácia však môže byť náročnejšia, ak prídete príliš neskoro. Zaujíma vás, ako prebieha operácia kŕčových žíl a koľko sa z nej budete zotavovať? To sa dozviete v našom staršom článku.

Zdieľajte článok: