Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily a šport. Ktoré činnosti sú vhodné a ktorým sa vyhnúť?

Kŕčové žily a šport. Ktoré činnosti sú vhodné a ktorým sa vyhnúť?

Kŕčové žily a šport sú veľkou témou, ktorú riešia najmä ľudia s pokročilým stavom ochorenia. Často sa vyhýbajú akémukoľvek pohybu z obáv, že by si ochorenie ešte zhoršili. Športu sa však vyhýbať nemusíte. Ak si zvolíte ten správny druh pohybu, môže sa vám dokonca uľaviť. Športovať treba pravidelne. Každý deň by ste si mali nájsť aspoň pol hodiny, ktorú venujete sebe a uvidíte, že výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Aký šport je vhodný a akému sa, naopak, vyhnúť? Určite sa vyhnite silovým športom. Nemali by ste dvíhať ťažké váhy, neodporúča sa ani lyžovanie, squash či tenis. Prečo? Pri týchto druhoch športu dochádza k nárazovým tlakom na žily, čo môže byť bolestivé aj nebezpečné.

Aký pohyb uprednostniť?

Veľmi vhodné sú aeróbne cvičenia, pri ktorých dochádza k tlaku postupne. Vyskúšajte plávanie, pri ktorom si oddýchne nie len váš chrbát, ale aj varixy. Veľmi vhodná je chôdza, beh ale aj bežecké lyžovanie.

V lete sa nebojte vytiahnuť bicykel a užiť si krásne počasie. Pozor však na terén, ktorý zvolíte. Ak máte ochorenie vo veľmi vážnom stave, zvoľte si len jednoduchú a nenáročnú cestu. Využívať môžete aj kompresné podkolienky či gumené pančuchy. Nebojte sa ani kolieskových korčulí.

Ak uprednostňujete pohyb v interiéri, zvoľte si aerobik, cviky na spevnenie brušného a panvového svalstva, jogu, pilates či strečing.

Koho trápia varixy?

Kŕčové žily, inak povedané varixy, trápia veľkú časť populácie. Prevažne ide o ženy, ktoré mohli tento problém zdediť. Pociťujú ho však aj ženy, ktoré majú sedavé zamestnanie. Subjektívne ho môžete zo začiatku vnímať ako pocit ťažkých nôh, v pokročilejších štádiách ochorenia však nastupuje aj veľmi silná bolesť.

Úplné odstránenie problému zaručí len operácia. Dnes však nemusí ísť o zložitý chirurgický zákrok, po ktorom sa týždne nebudete vedieť zdvihnúť z postele. V Blumental Clinic však problém odstraňujú modernými metódami, ktoré zaručujú nie len výborné výsledky, ale aj rýchle zotavenie sa. Nebojte sa zveriť do rúk odborníkov.

Kŕčové žily totiž nie sú len estetickým problémom. Ľudia, ktorých varixy trápia, potvrdia, že ide o veľmi silnú bolesť. Tá sa objavuje najmä po dlhšom státí či sedení. Kľúčom je včasné riešenie problému. Ak nechcete do konca života riešiť bolesť nôh, operácii sa nevyhnete. Čím skôr sa ju rozhodnete podstúpiť, tým menej bolestivý a náročný bude zákrok.

Zdieľajte článok: