Jedným z najväčších spúšťačov vzniku kŕčových žíl je dedičnosť, predovšetkým tá zo strany matky. V prípade, že ide o vrodenú predispozíciu zdedenú z oboch strán, riziko vzniku kŕčových žíl je až 80 %. Pri vzniku kŕčových žíl existujú aj ovplyvniteľné faktory, ktoré ak odstránite, môžete vzniku kŕčových žíl predísť. Ktoré to sú?
Ovplyvniteľné a neovplyvniteľné faktory
Existuje veľké množstvo ovplyvniteľných a neovplyvniteľných faktorov, ktoré stoja za vznikom kŕčových žíl. Práve genetika, a teda dedičná predispozícia, spadá pod neovplyvniteľné faktory. Rovnako ako aj vek, pretože so zvyšujúcim sa vekom stúpa aj riziko vzniku kŕčových žíl. Ďalej je to pohlavie a bohužiaľ, vyššie percento kŕčových žíl sa objavuje u žien. Je to spôsobené aj tým, že žena počas svojho života prechádza aj rôznymi fázami a obdobiami, ako je tehotenstvo či klimaktérium. V tomto období dochádza ku zmene hormónov, k nárastu hmotnosti, čo môže spôsobiť väčší tlak na končatiny. Vznik kŕčových žíl tiež môže podnietiť prekonaná žilová trombóza, teda tvorba zrazenín v dolných končatinách. Napriek tomu, že práve tieto faktory sú neovplyvniteľné, správnou prevenciou a životosprávou môžete vzniku kŕčových žíl predísť.
Ovplyvniteľné faktory
Síce sa dedičná predispozícia ovplyvniť nedá, ale zlozvyky, ktoré ste „zdedili“ alebo si vytvorili patria medzi tie ovplyvniteľné faktory, ktoré ak odstránite, môžete vzniku kŕčových žíl predísť. Ide predovšetkým o zlozvyk, ako je fajčenie, ktoré cievy upcháva, nevhodné tesné oblečenie či vysoká obuv, dlhé státie a sedenie, pri ktorom je prietok krvi zhoršený, nadváha, nedostatok pohybu, častá zápcha, ale tiež aj užívanie antikoncepcie. Jednou z najúčinnejších prevencií je pohyb, avšak nie ktorýkoľvek. Na žilové ochorenie predovšetkým pomáha plávanie, chôdza, bicyklovanie, turistika či v zime bežkovanie. Vyhnúť by ste sa mali napríklad posilňovaniu, vzpieraniu, boxu, lyžovaniu, surfovaniu. Samozrejme, pohyb by mal byť pravidelný.
Možnosti liečby kŕčových žíl
Existuje niekoľko štádií kŕčových žíl. Ak pociťujete príznaky, ako je svrbenie, pálenie nôh, pocit ťažkých nôh alebo opuch, je veľká pravdepodobnosť, že kŕčové žily máte, hoci sú ešte neviditeľné. Napriek tomu, že dodržiavate všetky preventívne opatrenia, kŕčové žily, ktoré sú podnietené dedičnosťou sa môžu objaviť len na jednej nohe. Napriek tomu ich štádium môžete podchytiť správnou liečbou. V závislosti od toho, v akom štádiu vaše kŕčové žily sú, môžete vyskúšať medikamentóznu liečbu, kompresívnu terapiu, sklerotizačnú liečbu, chirurgickú liečbu, či klasickú alebo miniinvazívnu chirurgiu.
Miniinvazívna chirurgia
Ak vaše štádium kŕčových žíl je až na takej úrovni, že musíte podstúpiť operáciu, potom vyskúšajte miniinvazívnu chirurgiu, ktorú môžu vykonávať len certifikovaní lekári. Táto metóda sa vykonáva bez celkovej anestézie, bez rezov a stehov. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva prostredníctvom laseru v režime jednodňovej chirurgie. Namiesto celkovej anestézie sa však používa chladiaci gél, ktorý spôsobí znecitlivenie miesta. Po operácii pacient dostane kompresnú pančuchu. Bolesť po operácií je minimálna a pacient môže po zákroku ísť domov.