Domovská stránka » Aktuality » Správna strava a kŕčové žily: ktoré potraviny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička?

Správna strava a kŕčové žily: ktoré potraviny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička?

Máte dedičnú predispozíciu na to, aby sa vám časom mohli vytvoriť kŕčové žily alebo ste na svojich nohách spozorovali malé modré žilky či metličky? Predchádzať kŕčovým žilám môžete aj vďaka správnej strave. Stačí, ak do jedálnička zapracujete tieto potraviny.

Vláknina

Všetky potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu, môžete pokojne zaradiť do svojho jedálneho lístka. Vláknina podporuje peristaltiku, teda pohyblivosť čriev, čistí telo a podporuje aj samotnú činnosť srdca. Vďaka vláknine tak predídete zápche a hemoroidom, čo výrazne môže zmierniť tlak v nohách a bruchu a pomôcť proti vzniku kŕčových žíl. Denne by ste tak mali zjesť aspoň 25 – 30 g vlákniny. Medzi najlepšie zdroje vlákniny určite považujeme otruby, zrná, ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, strukoviny a semienka (ľanové alebo chia).

Vitamín E

Do svojho jedálnička by ste mali tiež zaradiť potraviny bohaté na vitamín E. Vďaka nemu budú vaše žily pružnejšie, čo samozrejme súvisí aj s kŕčovými žilami, tiež pôsobí ako prírodné riedidlo krvi a tým pomáha predchádzať zrážaniu krvi. Za skvelý zdroj vitamínu E môžeme považovať avokádo, ktoré tiež obsahuje zdravé tuky, minerály, vitamín C a glutatión, najvýznamnejší antioxidant vôbec. Okrem avokáda môžete konzumovať aj zelenú cibuľku, špenát, šalát, hrášok, vaječný žĺtok, oriešky, paradajky, mango, mäso, ryby a rastlinné oleje.

Vitamín C

Medzi ďalšie skvelé antioxidanty patrí vitamín C, ktorý sa samozrejme okrem avokáda nachádza aj v citrusových plodoch. Preto by ste si pravidelne mali dopriať napríklad grepy, pomaranče, citróny či limetky. Ak ste na citrusové plody alergickí, tak ďalším dobrým zdrojom vitamínu C sú aj jahody, egreše, ríbezle, šípky, ale aj zelenina ako paprika, kapusta, kôpor, petržlen, zemiaky či výrazný oranžový rakytník.

Rutín

Do samostatnej kategórie sme zaradili aj rutín, hoci ten obsahujú v podstate skoro všetky potraviny, ktoré obsahujú aj vitamín C, čiže ide o pomaranče, citróny, ríbezle, šípky, ale aj čaj,  jablká, marhule či orechy. Rutín patrí do skupiny flavonoidov, ktoré majú protizápalový, protivírusový a antioxidačný účinok. Tým chránia bunky pred akýmkoľvek toxickým pôsobením škodlivých látok, ktoré sa tvoria vnútri tela alebo pôsobia z vonkajšieho prostredia. Pôsobia tiež priaznivo na bunky, čím obnovujú ich prirodzený stav. Okrem už spomenutých potravín rutín nájdeme aj v čučoriedkach, brusniciach, hrozne, čerešniach, ale tiež aj v pohánke. Všetky tieto potraviny zlepšujú aj tok krvi, znižujú riziko tvorby trombóz a predchádzajú vzniku kŕčových žíl.

strava

Bylinky

Čo by určite nemalo chýbať vo vašom jedálnom lístku sú bylinky, ktoré sú pre obehový systém veľmi potrebné, nakoľko dokážu zlepšiť prietok krvi v končatinách. V kuchyni určite oceníte rozmarín, ktorý obsahuje aj polyfenoly, ktoré chránia cievy pred poškodením. Nezabúdajte tiež na koriander, tymián, mätu, ale tiež aj kurkumu či zázvor. Zázvor je skvelá potravina, ktorú by mali do jedálnička zaradiť nielen ľudia, ktorí chcú zabrániť tvorbe kŕčových žíl, ale aj tí, ktorí kŕčové žily už majú, pretože zabraňuje vzniku zrazenín.

Meď

Nezabúdajte tiež na potraviny, ktoré obsahujú meď. Ide predovšetkým o morské živočíchy – ryby, kalamáre, ustrice, krevety či mušle. Meď má mnoho priaznivých účinkov, no veľmi významným je, že podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, zvyšuje odolnosť voči baktériám a chráni pred rôznymi chorobami a tiež aj pred vznikom kŕčových žíl.

Pitný režim

Popri zdravému stravovaniu by ste mali dodržiavať aj pitný režim a vypiť minimálne 1,5 – 2 litre vody. Pitný režim je veľmi potrebný na zlepšenie priebehu ochorenia kŕčových žíl, na riedenie krvi a na predchádzanie vzniku krvných zrazenín. Voda tiež optimalizuje hladinu solí v tele. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na pitie čistej vody, zeleného čaju, ovocných nápojov či zeleninových štiav.

Zakázané potraviny

Mať nastavenú správnu stravu a vedieť, čo konzumovať proti vzniku kŕčových žíl nestačí. Dôležité je tiež vedieť, čomu sa vyhnúť a čo nekonzumovať. Vyhnúť by ste sa mali predovšetkým tučným, vyprážaným, korenením a údeným jedlám. Na telo tiež negatívne vplýva aj nadmerné množstvo soli či rôzne marinády alebo bujóny. Káva povolená je, ale len maximálne 2 šálky denne, preto ju radšej nahraďte zeleným, bylinkovým alebo ovocným čajom. Tiež sa vyhnite alkoholu a sladkostiam. To platí hlavne pre ľudí s nadváhou, pretože nadbytočné kilogramy zaťažujú cievy a tým aj zvyšujú riziko vzniku kŕčových žíl.

Zdieľajte článok: