Domovská stránka » Aktuality » Odstránenie kŕčových žíl v zime. Dôvody, prečo podstúpiť operáciu práve teraz

Odstránenie kŕčových žíl v zime. Dôvody, prečo podstúpiť operáciu práve teraz

I keď liečbu varixov je možné vykonávať celoročne, mnohí pacienti sa pre odstránenie kŕčových žíl rozhodnú počas zimných mesiacov. Liečba kŕčových žíl alebo metličiek nielenže zmierni bolestivé príznaky, ako sú kŕče, únava či opuch, ale navyše zabezpečí, že v lete budete pripravení na šortkovú sezónu.

Ochorenie kŕčových žíl

Existuje mnoho typov ochorení žíl. Najčastejšie však dochádza ku kŕčových žilám a metličkovým žilám. Kŕčové žily patria medzi civilizačné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako veľké hrčkovité žily pod povrchom kože a poukazujú na problém s krvným obehom. Výsledkom sú nefunkčné chlopne žíl, ktoré spôsobujú spätný tok krvi, ktorá sa zhromažďuje v žilách, čím sa žily zväčšujú. Metličkové žily sú naopak malé žily, ktoré sa prejavujú ako červená, fialová a modrá sieť žíl tesne pod povrchom kože. Metličkové žilky sa preto nazývajú aj pavučinové žily a patria skôr ku kozmetickým problémom.

Ako zimné počasie ovplyvňuje kŕčové žily?

Kŕčové žily môže ovplyvniť množstvo faktorov. Niektoré faktory môžu pomôcť v stave vašich kŕčových žíl, iné ich naopak môžu zhoršiť, rovnako ako príznaky kŕčových žíl. Kŕčové žily ovplyvňuje aj počasie. Ako vplýva zimné počasie na stav kŕčových žíl?:

  • Zmeny teploty môžu spôsobiť zúženie žíl, čo spôsobuje väčší tlak na žily.
  • Atmosféricky tlak klesá a môže spôsobiť, že váš obehový systém bude neúčinný.
  • Znížená úroveň aktivity je bežná v chladnom počasí, ale nečinnosť vyvíja väčší tlak na žily.
  • Zvýšená hmotnosť spôsobená väčšou konzumáciou jedla počas chladných mesiacov môže vyvíjať väčší tlak na žily.

Ľudia majú počas zimy tendenciu viac jesť, menej športovať a hýbať sa. Uprednostňujú pobyt vo vnútri a ich životný štýl je menej aktívny. Táto nečinnosť môže následne spôsobiť problémy aj oslabeným kŕčovým žilám. Zima je preto aj z toho dôvodu tým správnym obdobím na liečbu nežiaducich metličkových a kŕčových žíl.

odstranenie krcovych zil v zimeVýhody liečby kŕčových žíl v zime

Po odstránení kŕčových žíl je v mnohých prípadoch potrebné nosiť kompresné pančuchy, aby ste požadované výsledky dosiahli skôr. Preto ľudia aj z toho dôvodu radi podstupujú operáciu kŕčových žíl práve v zime, keďže kompresné pančuchy pod nohavicami nie je vidieť. Taktiež pod nohavicami vám nebude vidno ani potenciálne vedľajšie účinky, napríklad mierne začervenanie, modriny alebo opuch. Počas zimy vaše nohy nebudú vystavené ani slnečnému žiareniu, a teda nedôjde k možnému sfarbeniu pokožky. I keď je pri miniinvazívnych zákrokoch doba rekonvalescencie veľmi krátka, avšak tie chirurgické zákroky si vyžadujú dlhší čas na zotavenie. Vaše nohy tak v lete budú krásne a zdravé.

Spôsoby odstránenia kŕčových žíl v zime

Aj počas zimy si môžete vybrať z viacerých spôsobov odstránenia kŕčových žíl. Môže ísť o chirurgické zákroky alebo miniinvazívne zákroky, ktoré sú typické rýchlou dobou rekonvalescencie a rýchlym a efektívnym výsledkom. Ide o ambulantné odstránenie, pri ktorom je pacientovi podaná len lokálna anestézia. Pacient môže po zákroku hneď chodiť. Je to najmä z toho dôvodu, že pri takomto zákroku sa nepoužívajú skalpely a nevznikajú ani dlhotrvajúce jazvy. Podstúpiť v zime tak môžete endovenóznu laserovú liečbu (EVLT), pri ktorej sa využíva laserová energia na uzavretie kŕčových žíl alebo metódu CLaCS.

darčekova poukazka na krcove zilyLiečba kŕčových žíl počas zimy v Blumental Clinic

Liečba a odstránenie kŕčových žíl zvyčajne predstavuje veľmi krátky a bezbolestný zákrok, ktorý je minimálne invazívny. V Blumental Clinic vykonávajú tieto metódy odstránenia kŕčových žíl naši špecializovaní lekári s dlhoročnou praxou. Pokiaľ máte problém s kŕčovými žilami, dohodnite si v Blumental Clinic nezáväznú konzultáciu. U nás môžete tiež darovať zdravie v podobe darčekovej poukážky na vami zvolenú sumu, a to v hodnote 100 €, 140 €, 200 € a 500 €. Doprajte si liečbu, ktorú si zaslúžite a zbavte sa neatraktívnych a bolestivých kŕčových žíl.

Zdieľajte článok: