Domovská stránka » Aktuality » Varovné signály bolestivých kŕčov v nohách

Varovné signály bolestivých kŕčov v nohách

Kŕče alebo nedobrovoľné svalové kontrakcie sú nepríjemné, ale často sú považované iba za malé zdravotné ťažkosti. Avšak, kŕče môžu byť aj príznakom základnej obehovej poruchy, prípadne ochorenia zvaného kŕčové žily. Aké sú však príčiny a symptómy svalových kŕčov? Kedy je potrebné obrátiť sa na lekára? A ako prebieha ich liečba?

Čo je svalový kŕč?

Kŕč vás prekvapí náhle a na určitý čas môže obmedziť funkciu postihnutého svalu. Nepohodlie spojené s kŕčom môže byť krátke alebo môže trvať pomerne dlho. Priemerná dĺžka svalového kŕča je 9 minút. Sval však ostáva citlivý aj ďalších 24 hodín. Kŕče na svale zvyknú zanechať nepríjemnú svalovku.

Frekvencia svalových kŕčov

Záchvaty na nohách sa môžu opakovať viackrát a môžu trvať dovtedy, kým neodhalíte ich pravú príčinu. Záchvaty môžu zahŕňať časť svalov, ktoré sú často namáhané alebo iné, ktoré sú zvyčajne spolu a ohýbajú sa.

muz na plazi dostal krc do nohy

Príčiny vzniku kŕčov v nohách

Väčšina kŕčov je idiopatická. To znamená, že neexistuje žiadna podnecujúca príčina alebo udalosť, ktorá by ich vyvolala. Svalové kŕče postihujú najmä ľudí, ktorým už začína ubúdať svalové tkanivo, teda v polovici 40.roku života. Ďalej ide o tehotné ženy, pretože zažívajú mnoho hormonálnych zmien a majú zvýšený obeh krvi. Kŕče môžu byť výsledkom určitého podnetu, napríklad:

  • Vysokozáťažové a dlhotrvajúce cvičenie
  • Žilová nedostatočnosť
  • Arteriálna dysfunkcia
  • Nervová kompresia
  • Nedostatok minerálov

Symptómy kŕčov v nohách

Najviac svalových kŕčov postihuje nohu v oblasti lýtok. Okrem náhlej a ostrej bolesti tiež môžete tiež spozorovať aj viditeľne stvrdnutý sval. Medzi ostatné symptómy patria:

  • Vážne nepohodlie
  • Začervenanie, opuch alebo depigmentácia
  • Svalová slabosť
  • Často sa opakujúce kŕče
  • Únava nôh po kŕčoch 

zena v posteli ma krc v nohe

Liečba kŕčov v nohách

Aké sú domáce a prirodzené opatrenia proti svalovým kŕčom? V prvom rade by ste mali vždy zostať hydratovaní! A čo ďalej?

Stretching a masáž: Pomôcť vám môže natiahnutie postihnutého svalu, jeho trenie a masírovanie. Postavte sa na postihnutú nohu a pokúste sa ohnúť koleno. Ak sa vám nedarí postaviť sa, posaďte sa na stoličku alebo na pohovku a jemne ju natiahnite.

Aplikujte teplo alebo ľad: Aplikácia tepla alebo chladu môže pomôcť zmierniť nepohodlie spôsobené kŕčom. Vezmite horúci uterák a priložte si ho na postihnuté miesto. Oblasť je tiež možné masírovať ľadom.

Kedy navštíviť lekára?

Ak sú vaše kŕče na nohách časté a bolestivé, môžu súvisieť so základným vaskulárnym ochorením. Zvážte návštevu lekára primárnej starostlivosti na vykonanie krvných testov, vrátane testovania elektrolytu a testovania hladiny krvi.

Zdieľajte článok: