Domovská stránka » Aktuality » Operácia kŕčových žíl mi zmenila život!

Operácia kŕčových žíl mi zmenila život!

Eva Churá trpela ochorením kŕčových žíl niekoľko rokov, kým prišla na spôsob, ako sa ich rýchlo, účinne a bezbolestne zbaviť. Leto roku 2018 bolo pre ňu rozhodujúce, pretože jej problémy sa skomplikovali s príchodom teplého počasia a začali sa zhoršovať. Avšak, po operácií kŕčových žíl sa jej život diametrálne zmenil.

Ako dlho ste trpeli ochorením kŕčových žíl?

Viac ako šesť rokov mi kŕčové žily, najmä v mojej pravej nohe, doslova znepríjemňovali životbežné každodenné činnosti spojené s domácnosťou a zamestnaním. Či už išlo o bolesti, ktoré som mávala alebo rozpaky, ktoré som kvôli ich nepeknému vzhľadu zažívala, vždy keď som si na seba chcela dať šortky alebo kratšiu sukňu.

Aké symptómy ste mávali?

Bolesť bola pre mňa vždy pocitom, že musím postihnutú oblasť buď natiahnuť, alebo precvičiť. Niekedy zase šlo o pálčivý pocit alebo náhlu pichľavú bolesť. Myslela som si však, že ide o niečo, čo úzko súvisí so starnutím a budem sa tomu musieť skôr či neskôr prispôsobiť a zvyknúť si na bolesť.

Našiel sa pôvod vášho ochorenia, ako napr. vek, nadváha, tehotenstvo a pod.?

Keďže aj moja mama trpí týmto ochorením, ide o genetický stav v našej rodine. Kŕčové žily sú tak dedičné.

Prečo ste sa napokon rozhodli pre ošetrenie kŕčových žíl laserovou abláciou?

V podstate išlo o to, že prvá, ktorá operáciu podstúpila bola moja kamarátka a ja som bola len postranný „sledovateľ“ celého procesu. Keď som však videla, ako jej laserová operácia pomohla, rozhodla som sa prekonať viac ako desaťročie nepohodlia a podstúpiť liečbu aj ja sama.

Aký bol prístup lekárov k vám ako pacientke?

Počas mojej predbežnej konzultácie má môj lekár ubezpečil, že operácia bude bezbolestná a návrat do každodenného života rýchly. Podrobne sme rozobrali moju diagnózu s detailným vysvetlením, o ktoré žily sa jedná aj aká náročná operácia v konečnom dôsledku bude. Ďalej mi vysvetlil aj to, ako bude samotná operácia prebiehať.

Ako prebiehala samotná procedúra?

Samotný zákrok prebehol nad moje očakávania. Keďže laserová operácia prebieha pod lokálnou anestéziou, bola som pri vedomí, no nič som necítila. Celý zákrok trval približne 55 minút, no zdalo sa mi, ako keby som na operačnom stole bola nanajvýš dvadsať.

Pociťovali ste počas operácie nejakú bolesť?

To, že som nebola v celkovej narkóze bolo, podľa môjho názoru lepšie, pretože lekári sa ma neustále pýtali a uisťovali sa, či som v poriadku a nič ma nebolí. Počas operácie som cítila len jemné pichnutia, ktoré by som intenzitou prirovnala maximálne tak k jemnému bodnutiu včely.

Ako prebiehala rekonvalescencia bezprostredne po operácii?

Po operácii mi lekári dali kompresnú pančuchu, ktorú som nosila približne 6-7 týždňov. V ten istý deň som chodila necelé 2 hodiny po zákroku. Nohu a cirkuláciu krvi v nej bolo potrebné rozhýbať hneď v deň zákroku. Preto mi lekári odporúčali poprechádzať sa po byte 2-krát denne po 30 minút. Ten istý deň som si zobrala aj dávku ibuprofénu proti bolesti, takže noha vôbec nebolela.

Nasledujúci deň som bola ešte na kontrole u lekára, no všetko bolo v najlepšom poriadku. Noha nebolela ani v nasledujúce dni. Jediné nepohodlie bolo to, že ranky sa začínali hojiť a svrbieť. Nechcela som to však preháňať s chodením, preto som radšej sedela s nohu vo vyvýšenej polohe.

Aké boli nasledujúce týždne?

Asi po 7 týždňoch boli moje rany takmer vyliečené. Mala som len malé jazvy, odkiaľ lekári vstúpili laserom do žíl. Jediná bolesť, ktorú som v tom čase cítila, bola v prípade, že som náhodou zakopla o schod alebo obrubník na ceste. Toto zakopnutie mi posielalo nejaké nárazové vlny na nohu.

Aký je váš celkový pocit z operácie?

S liečbou kŕčových žíl som celkovo veľmi spokojná a určite by som ju odporučila každému, kto trpí rovnakými problémami ako ja. Nenechávajte vaše kŕčové žily, aby vám znepríjemňovali život, ale nechajte, aby sa o nich postarali profesionáli. Dokonca, som sa opäť vrátila k behu a cvičeniu ako zvyčajne. A navyše, nosenie šortiek je pre teraz pre mňa úplne bezproblémové. Preto dúfam, že problémy s kŕčovými žilami sú pre mňa konečne minulosťou!

Ak aj vy túžite po zmene a krásnych nohách bez nepríjemných kŕčových žíl, neváhajte sa obrátiť na našich odborníkov ešte dnes!

Zdieľajte článok: