Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily: 3 komplikácie žilového ochorenia

Kŕčové žily: 3 komplikácie žilového ochorenia

Keďže kŕčové žily zastavujú správny prietok krvi, môžu spôsobiť nemalé komplikácie. U väčšiny ľudí sa však nemusia nevyhnutne prejaviť. V prípade, že sa však objavia, stane sa tak zvyčajne až niekoľko rokov po prepuknutí prvých príznakoch kŕčových žíl. O aké komplikácie ide? Prečo vôbec vznikajú? A aj to, ako ich účinne a bezbolestne odstrániť sa dočítate práve tu.

Krvácanie kŕčových žíl 

Kŕčové žily blízko povrchu pokožky majú niekedy tendenciu krvácať. Stáva sa tak vtedy, keď si porežete alebo narazíte postihnutú nohu. Zastavenie krvácania môže byť následne mimoriadne náročné. Aká je prvá pomoc pri tomto probléme? Mali by ste si ľahnúť, zdvihnúť nohu a vyvíjať priamy tlak na ranu. V prípade, že sa krvácanie nezastaví, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Krvné zrazeniny v spojení s kŕčovými žilami

Ďalším závažným problémom v spojení s ochorením kŕčových žíl sú krvné zrazeniny. Ak sa krvné zrazeniny tvoria v žilách nachádzajúcich sa tesne pod povrchom vašej pokožky, ide o povrchové žily. Táto komplikácia môže viesť k stavom, ako sú: 

  • tromboflebitída – opuch (zápal) žíl na nohe
  • hlboká žilová trombóza – môže spôsobiť bolesť a opuch nôh alebo viesť k závažným komplikáciám, ako je pľúcna embólia

Chronická žilová nedostatočnosť

Čo sa stáva v prípade, že krv vo vašich žilách neprúdi správne? Tento stav môže narušiť spôsob, akým vaša pokožka vymieňa kyslík, živiny a odpadové produkty s vašou krvou. Ak je výmena prerušená na dlhú dobu, ide o ochorenie známe ako chronická žilová nedostatočnosť. Chronická žilová nedostatočnosť môže niekedy spôsobiť rozvoj ďalších komplikácii: 

  • kŕčový ekzém – stav, ktorý spôsobuje, že vaša pokožka začervená, je suchá a šupinatá
  • lipodermatoskleróza – spôsobuje, že vaša pokožka, zvyčajne v oblasti lýtka, stvrdne, nie je flexibilná a môže sa stať, že zmení farbu na červenú alebo hnedú
  • venózne vredy na nohách – väčšinou vznikajú pri zvýšenom tlaku v žilách dolných končatín, čo môže nakoniec spôsobiť vredy

Spozorovali ste niektorú z komplikácií spojených k kŕčovými žilami na vlastných nohách? Alebo na niektorom z vašich blízkych? Neváhajte a kontaktujte našich odborníkov z Blumental Clinic, ktorí vám ochotne poradia a stanovia termín vstupnej prehliadky. Nečakajte, kým sa z vašich nenápadných symptómov stane vážne ochorenie.

Zdieľajte článok: