Domovská stránka » Aktuality » Jesenné zmeny počasia nohám neprospievajú

Jesenné zmeny počasia nohám neprospievajú

Počas jesenného obdobia sa nepríjemné opuchy či bolesti nôh ešte zhoršujú. Príčinou toho je meniace sa počasie a výkyvy vonkajších teplôt. Prechody z tepla do chladnu a naopak nohám ani zďaleka neprospievajú. Ak trpíte pokročilejšími štádiami kŕčových žíl bolesť je, samozrejme, intenzívnejšia. Snažte sa predísť týmto nepríjemnostiam včasnou liečbou a účinným odstránením kŕčových žíl.

Opuchy nôh v jeseni

Opuchy dolných končatín a ich pretrvávajúce stavy vedú k rôznym zdravotným ťažkostiam. K nim patria napríklad kardiovaskulárne problémy, problémy s krvným obehom či samotná žilová nedostatočnosť. Na spomínaných opuchoch nôh sa môže podieľať aj oslabený lymfatický systém, celulitída, porucha štítnej žľazy, prípadne aj krvná zrazenina. Preto opuchy a bolesti nôh nepodceňujte. Riešte problém ihneď.

Prevencia v podobe domácej liečby

Domáca liečba kŕčových žíl nemusí byť náročná, ale dôležité je dopriať unaveným končatinám dostatok relaxu aj po zdanlivo nenáročnej činnosti, ktorá dokáže byť v  skutočnosti pre nohy záťažová. Po dlhom sedení, státí alebo náročnom športe si doprajte poriadnu masáž a kúpeľ. Nohy si vyložte nad úroveň srdca, čím zabezpečíte ich správne prekrvenie. Snažte sa vyhýbať pobytom v saune a horúcim kúpeľom, ktoré žilový systém ešte viac zaťažia a cievy na nohách sa viac roztiahnu. Pokiaľ trpíte nadváhou, prospešné je zhodiť pár kíl. Minimalizujte prísun škodlivých jedál a stravu si spestrite zdravšími kúskami. Do svojho denného režimu pridajte viac pohybu a dostatočný relax pre dolné končatiny. Kupujte si správnu obuv a obmedzte nosenie tesného oblečenia.

Odstráňte ich v rukách odborníkov

Existujú faktory vzniku kŕčových žíl, ktoré však ovplyvniť neviete. K nim patrí aj dedičnosť. Vtedy nepríjemné a nevzhľadné kŕčové žily vzniknú, či chceme alebo nie. Najlepší spôsob ako si s nimi nespôsobovať veľké problémy, je riešiť ich odstránenie v počiatočných štádiách navštívením špecializovaného odborníka. Po posúdení stavu a rozšírenia kŕčových žíl lekár odporučí odstránenie kŕčových žíl, buď chirurgicky alebo inými metódami napr. sklerotizáciou alebo laserom. Pri posledných dvoch úkonoch nejde o priame rezanie, ale poškodené žily sa zneškodnia zvnútra. To zaručuje skoro bezbolestné a ambulantné odstránenie.

Zdieľajte článok: