Domovská stránka » Aktuality » Antikoncepcia a kŕčové žily: Existuje medzi nimi spojenie?

Antikoncepcia a kŕčové žily: Existuje medzi nimi spojenie?

Milióny žien na celom svete používajú antikoncepčné tabletky na kontrolu svojich menštruačných cyklov a zvládanie bolestivých stavov, ako je endometrióza. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v skutočnosti eviduje, že až takmer 70 % žien vo veku od 15 do 49 rokov používa určitú formu antikoncepcie. Navyše, približne 12,5 % z nich sa rozhodlo pre tabletky na kontrolu pôrodnosti. Majú však tieto údaje vplyv na zdravie ich žíl?

Vedľajšie účinky

Vedeli ste, že hormóny v antikoncepčných tabletkách, ktoré zabraňujú otehotneniu, tiež ovplyvňujú efektivitu prúdenia krvi v žilách? Všetci dobre vieme, že hormonálna antikoncepcia, samozrejme, nie je liekom bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Avšak, niektoré štúdie evidujú aj ich negatívny účinok práve na zdravie žíl. Riziko zvýšenia pravdepodobnosti vzniku kŕčových žíl, no najmä krvných zrazenín na nohách, je však veľmi nízke.

Hormóny v antikoncepcii

Aké sú hlavné zložky antikoncepčných tabletiek? Ide o dva hormóny – estrogén a progestín. Tieto hormóny spolu interferujú s ovuláciou a drasticky znižujú pravdepodobnosť otehotnenia. Dávka estrogénu a progestínu v podstate podnecuje telo k tomu, aby si myslelo, že je tehotné, čím bráni výskytu „iného“ tehotenstva.

Avšak, uvoľňovanie týchto hormónov tiež spomaľuje prietok krvi. Práve tento jav sa potom môže ukázať ako problematický. Keď krv stagnuje, je viac náchylná na poruchy zrážania. Dôsledkom toho môžu byť následne dve ochorenia, a síce, hlboká žilová trombóza alebo kŕčové žily.

Tehotenstvo ako rizikový faktor

Presne toto je aj dôvod, prečo sa u mnohých tehotných žien počas tehotenstva vyvinú kŕčové žily. Pomalý krvný obeh síce obmedzuje stratu krvi počas pôrodu, ale môže viesť k vzniku kŕčových žíl počas tehotenstva. Tie v podstate vznikajú preto, že chlopne v žilách nôh nefungujú správne a pôrod tlačí krv späť do srdca.

Napriek tomu, že antikoncepčné tabletky môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl, riziko je veľmi nízke. Máte nejaké otázky ohľadom kŕčových žíl, diagnostiky, samotnej operácii alebo obdobiu bezprostredne po zákroku v období rekonvalescencie? Neváhajte kontaktovať našich odborníkov z Blumental Clinic, ktorí vám ochotne a radi pomôžu.

Zdieľajte článok: