Domovská stránka » Aktuality » Viete, ako sa starať o venózne vredy? Poradíme vám!

Viete, ako sa starať o venózne vredy? Poradíme vám!

Kŕčové žily sú mimoriadne vážnym zdravotným problémom, ktorého symptómy môžu byť spočiatku úplne nenápadné, no vo svojej finálnej podobe vedia narobiť poriadne nepríjemnosti. V prípade, že vás trápia kŕčové žily, ste vystavení aj riziku vzniku žilového vredu. Čo môže pomôcť liečiť vaše otvorené rany a vredy súvisiace s ochorením kŕčových žíl?

Prečo vznikajú?

Rovnaké problémy s krvným obehom, ktoré vedú ku vzniku kŕčových žíl, tiež prispievajú k rozvoju žilových vredov alebo bolestivých otvorených rán. Práve tie si vyžadujú mimoriadne opatrnú starostlivosť.

Chronická žilová nedostatočnosť

Naše dolné cievy sú závislé na jednosmerných ventiloch. Ich funkciou je pumpovať krv späť do nášho srdca. Keď však tieto ventily nefungujú správne, krv sa začína hromadiť v žilách. Toto zhromažďovanie krvi spôsobuje enormný tlak na žilu. Všetko je o akcii a reakcii. V dôsledku tohoto javu sa kožné tkanivo okolo žily rozpadá a vytvára otvorenú ranu.

Príznaky žilového vredu

  • Pocit ťažkých nôh
  • Mravčenie v nohách
  • Svrbenie kože
  • Koža mení farbu (tmavočervená, fialová alebo hnedá)

Žilový vred

Akonáhle vred prerazí žilou a pokožkou, uvidíte plytkú, červeno sfarbenú ranu pokrytú žltým tkanivom. Koža okolo vredu bude pevná, lesklá, na dotyk teplá a sfarbená. Infikovaná oblasť bude mať nepríjemný zápach a môže sa v nej nachádzať sliz. Žilové vredy sa zvyčajne objavujú nad členkom.

Liečba žilových vredov

Napriek ich nevzhľadnému vzhľadu a nepohodliu, ktoré spôsobujú, sa tieto otvorené rany dajú dobre liečiť aj doma. Avšak, samozrejmosťou je okamžitá konzultácia s vaším lekárom. Ten by vám mal odporučiť štyri osvedčené metódy liečby žilového vredu v pohodlí domova. Táto liečba by vám mala priniesť úľavu do približne 3 až 4 mesiacov. Ako na to?

  1. Vyčistite a chráňte ranu. Váš lekár vás poučí, ako ranu vyčistiť a obväzovať a ako často by ste to mali robiť.
  2. Noste kompresné pančuchy. Na povzbudenie krvi k srdcu by sa mali na pokrývku rany nosiť priliehavé kompresné odevy stláčajúce krv nahor a znižujúce opuchy.
  3. Zdvihnite nohy. Niekoľkokrát denne ich podoprite vankúšmi nad úroveň srdca.
  4. Cvičte. Svieža denná prechádzka, plávanie alebo iné cvičenie s nízkym dopadom.
  5. Užívajte antibiotiká. Predpíše vám ich lekár v prípade infekcie.

Túžite po pekných a zdravých nohách bez kŕčových žíl? V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na našej online poradni alebo si rovno rezervujte termín vstupnej prehliadky.

Zdieľajte článok: