Domovská stránka » Aktuality » 6 štádií obávaného žilového ochorenia, poznáte všetky?

6 štádií obávaného žilového ochorenia, poznáte všetky?

Výraz kŕčove žily je skôr laický. V lekárskej terminológii je toto ochorenie definované ako chronické žilové ochorenie a chronická žilová nedostatočnosť. Významný podiel na vzniku má samozrejme dedičnosť a celkový životný štýl. Odborne sa toto ochorenie klasifikuje v šiestich stupňoch od C0 až C6, ktoré korešpondujú so štádiami ochorenia žíl.

Jednotlivé stupne kŕčových žíl

  • C0 – pocit unavených nôh, pocit puchnutia, nočné kŕče, pálenie, svrbenie, bolesti pozdĺž žíl
  • C1 – metličkové kŕčové žily, ale aj žily s priemerom 1 až 3 mm tzv. retikulárne žily
  • C2 – výraznejšie vyklenutia už zmenených žíl na nohách a zápaly kŕčových žil
  • C3 – opuch nôh
  • C4 – zmeny na koži predkolenia, rôzne druhy pigmentácie alebo stenčenie kože a exzémy
  • C5 – zahojený vred predkolenia
  • C6 – otvorený vred predkolenia

Aké sú prejavy pri jednotlivých štádiách?

1. štádium

Prvé štádium žilového ochorenia upozorňuje na venóznu nedostatočnosť a je typické malými, viditeľne popraskanými žilkami, alebo metličkami v úrovni kože. Charakteristická farba popraskaných žiliek je červeno-modrá až fialová. Sú to maličké žilky do 1mm a fungujú ako prvý varovný signál.

2. štádium

Tu sa objavujú prvé kŕčové žily, čiže varixy, ktoré sú dobre hmatateľné a majú oveľa väčší priemer ako v predchádzajúcom štádiu. V podkoží sa krútia a vystupujú smerom nahor. V tomto štádiu by ste mali začať problém žíl riešiť a vyhnúť sa tretiemu štádiu, ktoré je prelomové.

3. štádium

V treťom štádiu nemáte len varixy, ale s ním súvisia aj opuchy nôh. Ak sú postihnuté obe, tak opuch je prítomný na oboch končatinách. Keď sa ku kŕčovým žilám pridá opuch, je veľmi pravdepodobné, že toto žilové ochorenie bude postupovať ďalej.

4. štádium

Štvrté štádium je už typické zmenami na koži, ktorá sa vplyvom stagnácie krvného obehu a spätného prepúšťania krvi mení. Vytvárajú sa na nej hnedé fľaky, najmä nad členkami z vnútornej strany tzv. hydrostatický tlak, čo znamená, že krv v týchto miestach najviac tlačí do kože, ktorá sa sfarbí rozkladajúcimi sa červenými krvinkami a postupne sa mení na papierovú. Kyslík sa spotrebuje a kritické miesta sú nedokrvené. Môže sa vytvoriť až ekzém kože s belavými fľakmi a to je len krok k vytvoreniu vredu.

6. štádium

V poslednom, teda predposlednom štádiu je charakteristické vytvorenie vredu predkolenia. Rany, ktorá je otvorená a hojí sa len veľmi ťažko práve z dôvodu nedostatočnej cirkulácie krvného obehu.

5. štádium

Piate a šieste štádium sa vymenili, pretože až po zahojení vredu predkolenia nastáva piate štádium.

Neberte ťažké nohy na ľahkú váhu

Problém s kŕčovými žilami, liečbou a následným odstránením riešte ešte v začiatočných štádiách. Našťastie si liečba kŕčových žíl nevyžaduje zdĺhavý pobyt v nemocnici či dlhé pooperačné zotavovanie. Kŕčové žily možno pohodlne liečiť ambulantne v špecializovanej klinike na odstránie kŕčových žíl.

Zdieľajte článok: