Domovská stránka » Aktuality » Tehotenstvo a kŕčové žily: Aký majú súvis a prečo vznikajú?

Tehotenstvo a kŕčové žily: Aký majú súvis a prečo vznikajú?

Vedeli ste, že tehotenstvo je jednou z hlavných príčin vzniku kŕčových žíl? Ide o veľmi častý jav, pričom až 50 % tehotných žien trpí práve týmto ochorením. Ako však kŕčovým žilám počas tehotenstva predchádzať a prečo práve tehotenstvo spôsobuje ochorenie varixov?

Prečo vznikajú kŕčové žily počas tehotenstva?

Existuje viacero dôvodov, prečo vôbec kŕčové žily počas tehotenstva vznikajú. Toto sú 4 hlavné dôvody, prečo je to tak:

Hormonálne zmeny

V okamihu, keď otehotniete, vaše telo sa začne meniť a takisto aj vaše hormóny. Tok vašich hormónov môže spôsobiť množstvo vecí, ako napríklad, že ste podráždená či máte rôzne chute na jedlá, ktoré ste predtým nechceli ani vidieť. Okrem iného však hormonálne zmeny pôsobia aj na vaše kŕčové žily. Je to najmä z dôvodu zvýšenej produkcie progesterónu, kvôli ktorému sa cievy snažia stiahnuť na takú úroveň, ako boli pred tehotenstvom. V podstate telo tehotnej ženy si vyžaduje, aby boli cievy o čosi viac voľnejšie, aby sa dieťatko narodilo zdravým spôsobom. Nevýhodou však je vznik kŕčových žíl.

Zvýšená hladina krvi v tele

Počas tehotenstva taktiež vzniká v tele ženy masívne zvýšenie hladiny krvi. Je to z toho dôvodu, aby dieťatko dostatočne rýchlo rástlo. V dôsledku zvýšenia hladiny krvi sa však aj žily zväčšujú.

Gény a rodinná anamnéza

Gény a rodinná anamnéza môže taktiež podporiť vznik kŕčových žíl. Pokiaľ sa kŕčové žily objavujú alebo objavovali u vašej mamy alebo babičky počas tehotenstva, je veľmi pravdepodobné, že sa ukážu aj vám. Nie je to však podmienkou.

Zvýšený tlak na steny žíl

Zvýšená hladina krvi v žilách a zvyšujúci sa tlak v nohách môže podporiť vznik kŕčových žíl. Čím máte bližšie k pôrodu, tým je tlak na vaše končatiny väčší. Aby telo vôbec fungovalo, je potrebné, aby pôsobilo proti gravitácii. V prípade, že sú chlopne alebo steny žíl oslabené, krv sa začne hromadiť v dolných končatinách, a to môže podporiť vznik kŕčových žíl. Zvýšený tlak vzniká aj z dôvodu, že čím viac dieťa rastie, tým sa vytvára väčší tlak na panvu a žily v tejto oblasti. V prípade, že žily nefungujú správne a sú oslabené, môžu vznikať kŕčové žily.

krcove zily

Ako prechádzať kŕčovým žilám počas tehotenstva?

Aby ste predchádzali vzniku kŕčových žíl počas tehotenstva, je vhodné dodržiavať určité preventívne opatrenia. Čím skôr začnete, tým to bude pre vás jednoduchšie.

Zostaňte v pohybe

Najhoršie čo môžete pre svoje zdravie a kŕčové žily urobiť, je dlho sedieť alebo stáť na jednom mieste. Pokiaľ máte napríklad sedavú prácu, je dobré si aspoň každých 30 minút urobiť prestávku a na chvíľu sa prejsť. Tým rozhýbete a rozprúdite krv vo svojom tele.

Doprajte svojim nohám pravidelné cvičenie

Pravidelné cvičenie na začiatku tehotenstva pomáha predísť vzniku kŕčových žíl. Navyše vám endorfíny z cvičenia pomôžu pri hormonálnej nerovnováhe a pohyb pomôže udržať váš krvný obeh zdravý a konzistentný. Nie je vôbec potrebné zaradiť do svojho režimu náročné cvičenie. Práve naopak, pomôže aj klasická prechádzka 30 – 60 minút denne či plávanie pre tehotné ženy.

Noste kompresné pančuchy

Nosením kompresných pančúch počas tehotenstva môžete rovnako predísť vzniku kŕčových žíl. Ak počas tehotenstva sedíte alebo stojíte dlhý čas, natiahnite si na nohy kompresné pančuchy, aby váš krvný obeh v končatinách fungoval správne. Kompresné pančuchy môžete nosiť aj pri prechádzke.

Dostatočne hydratujte svoje telo

Telo je potrebné hydratovať ako zvonku, tak aj zvnútra. Okrem toho pitie vody pomáha predchádzať nepohodliu a zápche a pomáha pri správnej cirkulácii krvi v tele.

Vyhnite sa noseniu nepohodlnej obuvi a vysokým podpätkom

Svaly na lýtkach pomáhajú cirkulovať a pumpovať krv z nôh späť do srdca. Nosenie nepohodlnej obuvi a topánok na vysokých podpätkoch túto cirkuláciu obmedzuje, čo spôsobuje hromadenie krvi v nohách. Preto je potrebné nielen počas tehotenstva, ale celkovo nosiť pohodlnú obuv.

cvičenie pocas tehotenstva

Liečba kŕčových žíl po tehotenstve

Ak sa vám počas tehotenstva aj napriek všetkému úsiliu objavia kŕčové žily, nezúfajte. U mnohých žien sa kŕčové žily po narodení dieťaťa stratia. Pokiaľ však nezmiznú, je možné podstúpiť laserovú operáciu kŕčových žíl, ktorá je rýchla, bezbolestná a efektívna. Ide o ambulantnú a miniinvazívnu operáciu, ktorá je na Slovensku a v Českej republike veľmi populárna a vyhľadávaná, a to aj kvôli rýchlej rekonvalescencii. Navyše laserovú operáciu kŕčových žíl môžete podstúpiť kedykoľvek počas celého roka. V prípade, že máte problémy s kŕčovými žilami po tehotenstve, neváhajte nás kontaktovať do Blumental Clinic, kde sa o zdravie vašich nôh postará náš tím špecialistov. Dohodnite si termín konzultácie ešte dnes.

Zdieľajte článok: