Domovská stránka » Aktuality » Sklerotizácia kŕčových žíl: Môžu sa varixy opäť vrátiť?

Sklerotizácia kŕčových žíl: Môžu sa varixy opäť vrátiť?

Sklerotizácia kŕčových žíl je zákrok, vďaka ktorému je možné varixy odstrániť. Existujú však určité dôvody, ako je napríklad chronický alebo progresívny zdravotný stav, nesprávny a sedavý životný štýl, genetika či venózna nedostatočnosť, ktoré ovplyvňujú opätovný vznik kŕčových žíl. Ako je to však po absolvovaní sklerotizácie varixov? Môžu sa kŕčové žily opäť vrátiť?

Sklerotizácia kŕčových žíl

Skleroterapia alebo sklerotizácia ciev vo všeobecnosti predstavuje nechirurgický miniinvazívny zákrok, počas ktorého sa priamo do žíl pomocou injekcie vpichuje sklerotizačná látka, pena alebo roztok. Tie majú za úlohu povrchové žilky pavučinkovitého typu stiahnuť a uzavrieť. Vďaka skleroterapii je možné odstrániť existujúce viditeľné rozšírené kŕčové žily, ktoré majú veľkosť 1-3 mm. Síce sklerotizácia žiliek na nohách nemá žiaden vplyv na vykonávanie každodenných aktivít a nevyžaduje si hospitalizáciu, v závislosti od veľkosti kŕčovej žily je potrebné tento zákrok absolvovať niekoľkokrát. Medzi jednotlivými zákrokmi je však potrebné dodržať časový rozostup 1 – 3 mesiace. Ak chcete mať počas leta krásne a zdravé nohy, je potrebné tento zákrok absolvovať už v zime, pretože sklerotizácia nie je počas leta vhodná. Liečba zväčša trvá 15 – 45 minút a pacient si nevyžaduje žiadne uspatie. Ide o zákrok, ktorý si taktiež nevyžaduje lokálne znecitlivenie. Síce pacient počas tohto procesu necíti výraznú bolesť, po absolvovaní zákroku môže pociťovať v nohách pár dní mierne pálenie či kŕče. Jednoducho si môžete skleroterapiu predstaviť ako zákrok, ktorý vaše kŕčové žily zlepí a postupným prerastaním väziva dôjde k uzavretiu priesvitu žily.

sklerotizácia

Sklerotizácia kŕčových žíl nie je pre každého

Sklerotizáciu nie je vhodné vykonávať v letných mesiacoch. Okrem iného sa však tento zákrok nevykonáva ani u pacientov, u ktorých sa prejavuje:

  • Zápal pečene
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie
  • Ochorenie krvi
  • Celková alebo lokálna infekcia
  • Alergia na sklerotizačnú látku
  • Gynekologická hormonálna liečba (musí sa vysadiť aspoň 3 mesiace pred zákrokom)
  • Nedokrvovanie končatín
  • Nemožnosť nosiť kompresné pančuchy
  • Vrodená alebo získaná hĺbková žilová trombóza
  • Dlhodobo zhoršená schopnosť pohyblivosti

Vrátia sa kŕčové žily po sklerotizácii?

Aj po absolvovaní sklerotizácie existuje možnosť návratu kŕčových žíl. Predovšetkým ide o pacientov, ktorí sú náchylnejší na vznik kŕčových žíl, ktorí majú v rodinnej anamnéze ochorenie kŕčových žíl či majú sedavý spôsob života. Kŕčové žily sa po sklerotizácii môžu tiež objaviť u ľudí, ktorí majú problém s priberaním alebo trpia stavom nazývaným venózna nedostatočnosť. Ďalším dôvodom môže byť vznikajúci tlak a nárast hmotnosti počas tehotenstva a chronický alebo progresívny zdravotný stav, ktorý môže odstránenie kŕčových žíl sťažiť.

Spôsoby, ako natrvalo odstrániť kŕčové žily

Správnou diagnostikou, výberom vhodnej liečby a správnej metódy odstránenia kŕčových žíl či zmenou životného štýlu je možné kŕčové žily odstrániť natrvalo.

Miniinvazívna liečba pomocou laseru EVLT

Namiesto metódy sklerotizácie vyskúšajte absolvovať miniinvazívnu liečbu, a to pomocou endovaskulárneho laseru EVLT. Práve ten umožňuje rýchlu a efektívnu liečbu kŕčových žíl laserom. Celý zákrok odstránenia kŕčových žíl sa vykonáva v lokálnej anestézii a pod ultrazvukovou kontrolou. Špeciálny prístroj umožňuje nasondovanie postihnutej žily, a preto sa zákrok vykonáva bez nutnosti väčších rezov, ktoré by mohli zanechávať jazvy. Jednou z najväčších výhod je minimálna bolestivosť po zákroku, ktorá je taktiež veľmi individuálna. Zákrok je možné absolvovať po celý rok a pooperačná rekonvalescencia je veľmi krátka. Navyše pacient môže už po 48 hodinách od zákroku absolvovať let lietadlom. Laserová ablácia je skutočne veľmi moderné riešenie ošetrenia varixov. Namiesto sklerotizačnej látky, ktorá sa vám do tela vstrekuje a žily zlepuje, sa vám počas laserovej ablácie zavedie do žily laserové vlákno, pričom laserový lúč vytvára vysokú teplotu, ktorá uzatvára poškodenú cievu bez porušenia jej okolia. Celý zákrok trvá od 30 – 90 minút, pričom čas sa mení v závislosti od nálezu u pacienta. Pred vykonaním zákroku je potrebné absolvovať konzultáciu, na ktorú sa môžete objednať. Stačí, ak nás kontaktujete do Blumental Clinic.

Kozmetické a estetické zákroky pomocou CLaCS

Medzi ďalšie zákroky, ktoré môžete absolvovať patria aj kozmetické laserové zákroky na metličkách a retikulárnych žilách či kozmetické mikrochirurgické odstránenie kŕčových žíl. Tieto zákroky sa vykonávajú pomocou metódy CLaCS, ktorá patrí medzi najmodernejšie metódy na Slovensku a v Českej republike.

metoda CLaCSOdstránenie kŕčových žíl v Blumental Clinic

Absolvujte konzultáciu v Blumental Clinic a my sa o odstránenie vašich kŕčových žíl postaráme. Len správnou diagnostikou a vhodnou liečbou je možné odstrániť metličky, retikulárne kŕčové žily či kmeňové varixy a zabrániť ich opätovnému návratu.

Zdieľajte článok: