Domovská stránka » Aktuality » Príznaky, pri ktorých je nevyhnutné odborné vyšetrenie

Príznaky, pri ktorých je nevyhnutné odborné vyšetrenie

Chronické žilové ochorenie patrí medzi jedno z najčastejšie sa vyskytujúce chronické civilizačné ochorenie. Postihuje viac ako 60 % žien a 30 % mužov. Preto je potrebné pri príznakoch nevyhnutne podstúpiť odborné vyšetrenie, pretože problém s kŕčovými žilami nie je len estetický problém.

Štádia chronického žilového ochorenia

Už na prvý pohľad je možné si všimnúť chronické žilové ochorenie. Nemusí to tak byť však vždy. V závislosti od štádia chronického žilového ochorenia sa menia aj príznaky a vzhľad kŕčových žíl. Poznáme tri základné typy kŕčových žil, a to metličky, ktoré sa prejavujú fialovými pavučinovitými žilkami, retikulárne kŕčové žily alebo kmeňové varixy. No štádií kŕčových žíl je viacero. Ide o štádium C0 až C6, pri ktorých sa menia aj príznaky ochorenia.

C0 – pri štádiu C0 môže mať pacient pocit unavených nôh, nohy mu môžu opúchať, môže pociťovať nočné kŕče, ale aj svrbenie, pálenie či bolesti pri dlhodobom sedení alebo státí.
C1 – je druhým štádiom. Toto štádium už zahŕňa tvorbu metličkovitých kŕčových žíl, ktoré majú priemer menej ako 1 milimeter. Avšak patria tu aj retikulárne kŕčové žily, ktoré majú priemer 1 až 3 milimetre.
C2 – tretím štádiom je štádium C2, pri ktorom už vzniká zápal kŕčových žíl. Toto štádium je typické tým, že žily na nohách sú zmenené a majú výraznejšie vyklenutia.
C3 – pri štvrtom štádiu už nohy začínajú výrazne až bolestivo opúchať.
C4 – v ďalšom štádiu sú viditeľné zmeny na nohách, ale rovnako aj na koži predkolenia. V tomto štádiu sa môže na nohách vyskytnúť ekzém, či akákoľvek viditeľná pigmentácia. Rovnako sa začína koža v oblasti kŕčových žíl stenčovať.
C5 – predposledným štádiom je štádium C5, kedy sa tvorí vred predkolenia, avšak ten je ešte v tomto štádiu zahojený.
C6 – v poslednom a v tom najhoršom štádiu sa môže vytvoriť otvorený vred predkolenia, ktorý je nadmerne bolestivý.

krcove zily

Najčastejšie príznaky, ktoré netreba podceniť

Množstvo ľudí sa domnieva, že ide len o estetický problém. No práve takýto estetický problém, ktorý sa včas nepodchytí, môže vyústiť až do tvorby vredov predkolenia. Preto ak pociťujete tieto najčastejšie vyskytujúce sa príznaky kŕčových žíl, určite čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc. Ide predovšetkým o príznaky ako:

  • tŕpnutie a bolesť po dlhšom sedení
  • pocit ťažkých nôh, potivosť nôh a nočné kŕče
  • svalové kŕče a svrbenie
  • tenké fialovo-červené žilky (metličky)
  • striedavé pocity horúčavy a chladu
  • opuchy končatín, vred predkolenia a kožné zmeny
  • pálenie, mravčenie, brnenie, svrbenie.

Podchyťte príznaky hneď na začiatku

Ako sme už spomenuli, je veľmi dôležité, aby ste príznaky kŕčových žíl podchytili hneď na začiatku a venovali sa im. Varovné signály nám hovoria, že niečo nie je v poriadku, a preto ich netreba podceňovať a navštíviť všeobecného lekára. Pretože čím skôr lekára navštívite, tým skôr vám môže diagnostikovať ochorenie a začať s liečbou. Rovnako je dôležité to podchytiť hneď na začiatku z jedného jediného dôvodu. Problém s kŕčovými žilami môže ohroziť život.

Metódy vyšetrenia kŕčových žíl

V závislosti od typu príznakov a veľkosti kŕčových žíl môžeme metódy vyšetrenia rozdeliť do 3 stupňov.

1. stupeň predstavuje klinické vyšetrenie, anamnézu, fyzikálne vyšetrenie alebo vyšetrenie, ktoré sa vykonáva prostredníctvom Dopplerovho prístroja, ktoré funguje na princípe ultrazvuku. Pri vyšetrovaní prvého stupňa sa zväčša stretnete so všeobecným lekárom, chirurgom, internistom či dermatológom, keďže sa vyšetruje aj pigmentácia kože.

2. stupeň zahŕňa neinvazívne vyšetrovacie metódy, ako je podrobná duplexná sonografia (DUS) žilového systému dolných končatín. Tieto vyšetrenia už vykonávajú špecialisti ako sú angiológovia.

3. stupeň predstavuje najzložitejšie invazívne vyšetrovacie postupy ako sú flebografia, priame merania žilových tlakov, CT, magnetická rezonancia, či intravenózny ultrazvuk. Opäť aj pri tomto štádiu sa stretnete so špecialistami ako je angiológ, prípadne angiochirurg.

krcove zily liecba

Kým vám niektoré zákroky dokážu urobiť lekári vo svojej ambulancii, na niektoré potrebujú špecializované pracoviská či kliniky, preto je možné, že na niektoré budete musieť počkať. Preto sa aj kvôli tomu toto ochorenie odporúča riešiť hneď na začiatku.

Zdieľajte článok: