Ľudia sa k opuchom nôh dopracujú tak, že ich chronicky preťažujú. Následkom toho vzniká porucha prekrvenia. Opuchnuté nohy sú len príznakom, nie diagnózou. Príčinou ich vzniku môže byť nedostatočnosť krvného obehu a srdca, porucha lymfatického systému, krvná zrazenina, nedostatočná funkcia štítnej žľazy no najmä vznik kŕčových žíl.
Opuchy okolo predkolenia a členkov
Práve pacienti s varixami sú na opuchy väčšmi náchylní. Žily na dolných končatinách sú ďalej od srdca a zároveň najnižšie. Čerpacia funkcia srdcového svalu tu už neúčinkuje a krv musí prekonať veľkú vzdialenosť v opačnom smere, ako pôsobí gravitácia. Ak majú žily z rôznych príčin oslabené steny, pod tlakom krvi sa rozťahujú. Opuchy sa v takom prípade zväčša objavia v dolnej polovici predkolenia, okolo členkov a na priehlavku. Vyvíjajú sa cez deň, hlavne ak v práci sedíte alebo stojíte či počas horúčav. Opuch trošku ustúpi po dostatočne dlhom spánku, a keď si odpočiniete s nohami vyloženými do vyššej polohy.
Dôvodom je žilové ochorenie
Opuchy nôh, ktoré súvisia so žilovou nedostatočnosťou a problémami s kŕčovými žilami patria do kompetencie cievnych lekárov a chirurgov. Zaoberajú sa aj lymfatickými miazgovými opuchmi, ktoré vznikajú ako dôsledok infekcie mäkkých tkanív nohy a predkolenia, hlavne v oblastiach drénovaných lymfatickými cievami. Tieto opuchy sú veľmi bolestivé, koža v mieste infekcie je červená, teplá až horúca, napnutá. V začiatočných štádiách môže pomôcť polohovanie končatín, bandáž elastickým obväzom alebo kompresívnymi pančuchami, redukcia hmotnosti, zvýšenie pohybovej aktivity, vyhýbanie sa dlhému státiu alebo sedeniu. Najlepším riešením je však chirurgická liečba, ktorá spočíva v aplikácii injekcií, ktoré cievu sklerotizujú, alebo odstránenie povrchových ciev laserom.
Ako sa opuchom brániť?
- Chodievajte pešo a športujte. Vyberajte si aktivity, ktoré nezaťažujú kĺby a zároveň využívajú princíp svalovej pumpy. V lete je ideálne korčuľovanie, bicyklovanie, rýchla chôdza a plávanie.
- Noste elastické tlakové pančuchy alebo podkolienky.
- Poraďte sa s lekárom a vyberajte prípravky obsahujúce molekulu diosmínu.
- Ak opuch sprevádzajú kŕče, vyskúšajte magnézium.
- Uvoľnite bolesť masťami alebo gélami, ktoré zoženiete v lekárňach.