tehotenstvo a krcove zily
Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily v tehotenstve: Prečo patria tehotné ženy do rizikovej skupiny?

Kŕčové žily v tehotenstve: Prečo patria tehotné ženy do rizikovej skupiny?

Tehotné ženy patria do rizikovej skupiny, ktorá podlieha častejšie vzniku kŕčových žíl. Dôvodov na vznik kŕčových žíl v tehotenstve je viacero a môžu sa prejaviť na viacerých častiach tela, najčastejšie však na lýtkach, stehnách a pod kolenami. Existujú však spôsoby, ako tomuto ochoreniu predísť.

Kŕčové žily v tehotenstve

Kŕčové žily sa najčastejšie vyskytujú na dolných končatinách, v oblastiach ako sú lýtka, stehná a pod kolenami. Počas tehotenstva sa však často vyskytujú aj na rodidlách či v podobe hemoroidov v konečníku. Toto nepríjemné ochorenie sa môže vyskytnúť kedykoľvek a u kohokoľvek, avšak počas tehotenstva vzniká na žily väčší tlak, ktorý podporuje vznik kŕčových žíl. Okrem toho sa kŕčové žily považujú za dedičné, a preto pokiaľ máte predispozíciu na toto ochorenie, tehotenstvo môže ich vznik podporiť a urýchliť. Existuje však viacero spôsobov, ako môžete kŕčovým žilám predísť.

tehotenstvo a krcove zily

Prečo v tehotenstve vznikajú kŕčové žily?

Telo je počas tehotenstva vystavené rôznym zmenám, ktoré môžu podporiť vznik kŕčových žíl. Aj keď ide najčastejšie o hormonálne zmeny, zmeny nastávajú aj na váhe. So stúpajúcou váhou, ktorá je úplne prirodzená, však vzniká aj väčší tlak na žily dolných končatín, čím môže nastať porucha krvnej cesty vracať krv späť smerom do srdca. Vznik kŕčových žíl môže podporiť aj nedostatok pohybu či tlak maternice na žilový systém. Tieto problémy sa objavujú najmä v druhej polovici tehotenstva, kedy ženské telo zápasí aj so zadržiavaním vody v tele.

Príznaky kŕčových žíl počas tehotenstva

Či ide o kŕčové žily, môžete spozorovať vďaka príznakom. Počas tehotenstva sa najčastejšie objavuje bolesť nôh, pocit ťažkých a unavených nôh, ale aj svrbenie, opuch dolných končatín a nepríjemné nočné kŕče. V neskoršom štádiu môžete spozorovať aj zvýšené prekrvenie a zmenu farby varixov.

Prevencia pred vznikom kŕčových žíl počas tehotenstva

Existuje niekoľko spôsobov, vďaka ktorým viete predísť vzniku kŕčových žíl počas tehotenstva:

  • Potrebné je najmä konzumovať zdravú stravu, ktorá by mala pozostávať z ľahkého jedla a pravidelného pitného režimu. Strava by mala obsahovať veľa vlákniny, minerálov, vitamínu K a C z citrusov.
  • Problém kŕčových žíl trápi aj tých ľudí, ktorí majú nedostatočnú pohybovú aktivitu. Preto by ste aj počas tehotenstva mali vykonávať pravidelný pohyb, minimálne 30 minút denne, a to formou prechádzok na čerstvom vzduchu. Môžete tiež vyskúšať tehotenskú jogu alebo plávanie.
  • Chýbať by nemalo ani správne polohovanie. Pokiaľ vám nohy puchnú, určite ich vydvihnite hore nad úroveň srdca, prípadne si nohy oprite o stenu. Takýmto spôsobom by sa krv mala dostať z dolných končatín späť do tela. Okrem toho nezabúdajte svoju polohu tela pravidelne meniť.
  • Celkovo sa masáž počas tehotenstva a masáž kŕčových žíl neodporúča, avšak vy môžete vyskúšať jemné hladkanie nôh, ktoré dokáže pomôcť od bolesti. Na opuch tiež pomáha sprchovanie nôh studenou vodou.

Liečba kŕčových žíl počas tehotenstva

Na kŕčové žily počas tehotenstva mnohí lekári odporúčajú skôr konzervatívnu liečbu (napríklad nosenie kompresných pančúch), ktorá skôr slúži ako prevencia. Následne sa po tehotenstve odporúča podstúpiť miniinvazívny zákrok, ktorý je veľmi efektívny a účinný. Minimálne invazívne metódy odstránenia kŕčových žíl sa vykonávajú ambulantne v lokálnej anestézii, pričom po zákroku pacientka odchádza do domácej liečby. Rekonvalescencia týchto zákrokov je veľmi rýchla. Podstúpiť môžete 3 metódy liečby kŕčových žíl, a to CLaCS, EVLT alebo miniflebektómiu. Okrem toho, že ide o účinný spôsob, laserová operácia kŕčových žíl tiež znižuje riziko vzniku infekcie a zápalu.

krcove zily v tehotenstve

Absolvujte liečbu kŕčových žíl po tehotenstve v Blumental Clinic

Kŕčové žily, ktoré vzniknú počas tehotenstva, sa môžu po tehotenstve stratiť. Pokiaľ však nezmiznú, môžete absolvovať ich liečbu v Blumental Clinic a podstúpiť tak laserovú operáciu kŕčových žíl, ktorá je rýchla, efektívna a bezbolestná. V súčasnosti ide o veľmi populárnu metódu odstránenia kŕčových žíl, ktorú vyhľadáva čoraz viac tehotných žien. Trápi tento problém aj vás? Neváhajte nás kontaktovať do Blumental Clinic. Dohodnite si termín nezáväznej konzultácie ešte dnes, prípadne vyplňte formulár na našom webe.

Zdieľajte článok: