Kŕčové žily si medzi pohlavím a vekom nevyberajú - Blumental Clinic

Kŕčové žily patria medzi ochorenie, ktoré si medzi pohlavím a vekom nevyberá. Vznik kŕčových žíl podmieňujú iné faktory, než to, či ste žena alebo muž. U koho sa však kŕčové žily objavujú najčastejšie a čo spôsobuje ich vznik?

Kŕčové žily a zhoršujúca sa kvalita života

Kŕčové žily patria medzi jedno z ochorení, ktoré sa neskôr môže dostať do štádia chronickej žilovej insuficiencie, čo je synonymom pre chronické venózne ochorenie. Ide o progresívne ochorenie žilového systému dolných končatín, ktoré zahŕňa funkčnú, ale aj anatomickú abnormalitu žilového systému. To napokon ovplyvňuje kvalitu života pacienta, ale v podstate aj celej spoločnosti. Aj napriek tomu, že ide o tak časté a závažné ochorenie, ktoré v počiatočných fázach môže ohrozovať život pacienta, mnohí pacienti začínajú s liečbou tohto ochorenia príliš neskoro. Preto je dôležité najmä vedieť, ako sa varixy prejavujú a čo podnecuje ich vznik. Venujte dostatok pozornosti svojim nohám a zbavte sa nepríjemných pocitov raz a navždy.

female legs barefoot - Blumental ClinicFaktory ovplyvňujúce vznik kŕčových žíl

Existuje viacero faktorov, ktoré vplývajú na vznik kŕčových žíl. Nezáleží teda na tom, či ste muž alebo žena, starší alebo mladší. Varixy sa môžu objaviť u každého človeka. Preto je dobré vedieť, čo kŕčové žily spôsobuje a ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť.

Kŕčové žily u žien a mužov

Kŕčové žily si nevyberajú, u koho sa budú objavovať, pretože každý jeden človek je náchylný na vznik kŕčových žíl. Hoci je pravda, že varixy častejšie vznikajú u žien, ale je to najmä kvôli ženským hormónom. Rovnako môže vznik kŕčových žíl podnietiť tehotenstvo, počas ktorého sa vyvíja väčší tlak na žily dolných končatín.

Taktiež platí, že u každého človeka sa tuk ukladá iným spôsobom a inak ho spaľuje. V súčasnosti je však veľmi rizikovým faktorom obezita, ktorá patrí medzi civilizačné ochorenia. Áno, aj obezita a vysoká váha má vplyv na vznik kŕčových žíl. Nezáleží teda, či ide o obézneho chlapa alebo ženu, kŕčové žily sa môžu objaviť u oboch z nich rovnako.

Rovnako aj nosenie nevhodného oblečenia a obuvi súvisí s kŕčovými žilami. Najmä ženy sú zvyknuté nosiť topánky na vysokom opätku a úzke oblečenie, ktoré nie sú pre kŕčové žily zdravé.

krcove zily a vysoke topanky

Kŕčové žily u mladších a starších ľudí

Navyše kŕčové žily súvisia aj s genetikou, a preto nezáleží, či ste starší alebo mladší človek. Pokiaľ sa vo vašej rodinnej anamnéze nachádza ochorenie kŕčových žíl, je možné, že sa objavia aj u vás. Samozrejme, nie je to pravidlom. Ak máte zdravý životný štýl, varixy sa nemusia objaviť nikdy.

Kŕčové žily tiež vznikajú sedavým spôsobom života. Najmä mladí ľudia v súčasnosti pracujú viac v kanceláriách, kde po celú svoju pracovnú dobu sedia. Tento sedavý spôsob života má veľký vplyv na varixy, a preto je dobré sa každých 30 minút prejsť a kombinovať sedenie s aktívnym a pravidelným športovaním. Vďaka tomu si tiež udržíte zdravú váhu a znížite riziko vzniku ochorení ako je cukrovka, vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol, ktoré súvisia s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Kŕčové žily teda nie sú len estetický problém, ale závažné zdravotné ochorenie, ktoré by ste mali čo najskôr riešiť a liečiť. Ako však vedieť, či máte kŕčové žily?

Príznaky kŕčových žíl

Kŕčové žily sa môžu prejavovať viacerými príznakmi. Niektorí pacienti nepociťujú žiadnu bolesť a práve vtedy dochádza k tomu, že svoje varixy neliečia. Sú však aj takí pacienti, ktorí pociťujú nepríjemné príznaky kŕčových žíl, ktoré sa prejavujú ako:

 • pálenie
 • svrbenie
 • mravčenie a tŕpnutie
 • bolesť
 • únava
 • opuch končatín
 • necitlivosť
 • nepokojné nohy
 • svalové kŕče objavujúce sa najmä v noci
 • kožné zmeny
 • striedavé pocity horúčavy a chladu
 • zvýšená potivosť nôh
 • tenké fialovo-červené žilky (metličky)
 • vred predkolenia.

krcove zily

Môžete pociťovať aj viac príznakov naraz, prípadne nepociťovať žiadne príznaky, len spozorovať na svojich nohách fialové metličky. Aj v takomto prípade je však potrebné vyhľadať pomoc odborníkov a špecialistov na kŕčové žily. Pokiaľ sa vás niektoré z príznakov týkajú, neváhajte nás kontaktovať do Blumental Clinic, kde sa o vaše nohy radi postaráme. Neberte svoje ťažké nohy na ľahkú váhu a dohodnite si termín konzultácie u nás ešte dnes.