Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily si medzi pohlavím a vekom nevyberajú

Kŕčové žily si medzi pohlavím a vekom nevyberajú

Kŕčové žily patria medzi ochorenie, ktoré si medzi pohlavím a vekom nevyberá. Vznik kŕčových žíl podmieňujú iné faktory, než to, či ste žena alebo muž. U koho sa však kŕčové žily objavujú najčastejšie a čo spôsobuje ich vznik?

Kŕčové žily a zhoršujúca sa kvalita života

Kŕčové žily patria medzi jedno z ochorení, ktoré sa neskôr môže dostať do štádia chronickej žilovej insuficiencie, čo je synonymom pre chronické venózne ochorenie. Ide o progresívne ochorenie žilového systému dolných končatín, ktoré zahŕňa funkčnú, ale aj anatomickú abnormalitu žilového systému. To napokon ovplyvňuje kvalitu života pacienta, ale v podstate aj celej spoločnosti. Aj napriek tomu, že ide o tak časté a závažné ochorenie, ktoré v počiatočných fázach môže ohrozovať život pacienta, mnohí pacienti začínajú s liečbou tohto ochorenia príliš neskoro. Preto je dôležité najmä vedieť, ako sa varixy prejavujú a čo podnecuje ich vznik. Venujte dostatok pozornosti svojim nohám a zbavte sa nepríjemných pocitov raz a navždy.

Faktory ovplyvňujúce vznik kŕčových žíl

Existuje viacero faktorov, ktoré vplývajú na vznik kŕčových žíl. Nezáleží teda na tom, či ste muž alebo žena, starší alebo mladší. Varixy sa môžu objaviť u každého človeka. Preto je dobré vedieť, čo kŕčové žily spôsobuje a ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť.

Kŕčové žily u žien a mužov

Kŕčové žily si nevyberajú, u koho sa budú objavovať, pretože každý jeden človek je náchylný na vznik kŕčových žíl. Hoci je pravda, že varixy častejšie vznikajú u žien, ale je to najmä kvôli ženským hormónom. Rovnako môže vznik kŕčových žíl podnietiť tehotenstvo, počas ktorého sa vyvíja väčší tlak na žily dolných končatín.

Taktiež platí, že u každého človeka sa tuk ukladá iným spôsobom a inak ho spaľuje. V súčasnosti je však veľmi rizikovým faktorom obezita, ktorá patrí medzi civilizačné ochorenia. Áno, aj obezita a vysoká váha má vplyv na vznik kŕčových žíl. Nezáleží teda, či ide o obézneho chlapa alebo ženu, kŕčové žily sa môžu objaviť u oboch z nich rovnako.

Rovnako aj nosenie nevhodného oblečenia a obuvi súvisí s kŕčovými žilami. Najmä ženy sú zvyknuté nosiť topánky na vysokom opätku a úzke oblečenie, ktoré nie sú pre kŕčové žily zdravé.

krcove zily a vysoke topanky

Kŕčové žily u mladších a starších ľudí

Navyše kŕčové žily súvisia aj s genetikou, a preto nezáleží, či ste starší alebo mladší človek. Pokiaľ sa vo vašej rodinnej anamnéze nachádza ochorenie kŕčových žíl, je možné, že sa objavia aj u vás. Samozrejme, nie je to pravidlom. Ak máte zdravý životný štýl, varixy sa nemusia objaviť nikdy.

Kŕčové žily tiež vznikajú sedavým spôsobom života. Najmä mladí ľudia v súčasnosti pracujú viac v kanceláriách, kde po celú svoju pracovnú dobu sedia. Tento sedavý spôsob života má veľký vplyv na varixy, a preto je dobré sa každých 30 minút prejsť a kombinovať sedenie s aktívnym a pravidelným športovaním. Vďaka tomu si tiež udržíte zdravú váhu a znížite riziko vzniku ochorení ako je cukrovka, vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol, ktoré súvisia s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Kŕčové žily teda nie sú len estetický problém, ale závažné zdravotné ochorenie, ktoré by ste mali čo najskôr riešiť a liečiť. Ako však vedieť, či máte kŕčové žily?

Príznaky kŕčových žíl

Kŕčové žily sa môžu prejavovať viacerými príznakmi. Niektorí pacienti nepociťujú žiadnu bolesť a práve vtedy dochádza k tomu, že svoje varixy neliečia. Sú však aj takí pacienti, ktorí pociťujú nepríjemné príznaky kŕčových žíl, ktoré sa prejavujú ako:

 • pálenie
 • svrbenie
 • mravčenie a tŕpnutie
 • bolesť
 • únava
 • opuch končatín
 • necitlivosť
 • nepokojné nohy
 • svalové kŕče objavujúce sa najmä v noci
 • kožné zmeny
 • striedavé pocity horúčavy a chladu
 • zvýšená potivosť nôh
 • tenké fialovo-červené žilky (metličky)
 • vred predkolenia.

krcove zily

Môžete pociťovať aj viac príznakov naraz, prípadne nepociťovať žiadne príznaky, len spozorovať na svojich nohách fialové metličky. Aj v takomto prípade je však potrebné vyhľadať pomoc odborníkov a špecialistov na kŕčové žily. Pokiaľ sa vás niektoré z príznakov týkajú, neváhajte nás kontaktovať do Blumental Clinic, kde sa o vaše nohy radi postaráme. Neberte svoje ťažké nohy na ľahkú váhu a dohodnite si termín konzultácie u nás ešte dnes.

Zdieľajte článok: