Domovská stránka » Aktuality » Kŕčové žily počas tehotenstva – zmiznú samy?

Kŕčové žily počas tehotenstva – zmiznú samy?

Na Slovensku sa Deň matiek oslavuje druhú nedeľu v máji. Práve v období tehotenstva, kedy sa ženy stávajú matkami, často vznikajú aj kŕčové žily. Prečo sa objavujú kŕčové žily počas tehotenstva a ako je možné ich odstrániť?

Prečo vznikajú kŕčové žily počas tehotenstva?

Kŕčové žily sú ochorením, ktoré veľmi často vzniká počas tehotenstva. Existuje viacero príčin a faktorov, ktoré vplývajú na vznik kŕčových žíl. Predovšetkým ide o:

  • Zvýšený tlak na žily: Počas tehotenstva sa zvyšuje objem krvi, aby sa zabezpečili potreby rastúceho plodu. Zvyšujúci sa objem krvi spôsobuje aj vyšší tlak na žily dolných končatín, následkom čoho vznikajú rozšírené a kŕčové žily.
  • Hormonálne zmeny: Hormóny produkované počas tehotenstva môžu ovplyvniť krvné cievy, čo zase môže viesť k ich rozšíreniu a kŕčovým žilám.
  • Genetická predispozícia: Ak máte v rodine príbuzných s kŕčovými žilami, máte väčšiu pravdepodobnosť, že ich budete mať aj vy, a to najmä počas tehotenstva.
  • Nadváha alebo obezita: Zvýšená hmotnosť môže zvýšiť tlak na žily, čo môže spôsobiť ich rozšírenie.

kŕčové žily počas tehotenstva

Spôsoby, ako odstrániť kŕčové žily po/počas tehotenstva

Kŕčové žily sa často po pôrode vrátia do normálu. Je to najmä z toho dôvodu, že sa krvný obeh a hormonálne zmeny zastabilizujú. Nemusia však zmiznúť úplne. Je  viacero spôsobov, ako môžete kŕčové žily po a počas tehotenstva odstrániť.

  1. Zvýšená fyzická aktivita: Pravidelným cvičením dokážete zlepšiť svoj krvný obeh a znížiť tlak na žily. Pokojne môže ísť o pravidelnú chôdzu, ale aj plávanie.
  2. Kompresné pančuchy: Kompresné ponožky alebo pančuchy s kompresným účinkom môžu pomôcť zmierniť opuch a tlak na žily.
  3. Zdvíhanie nôh: Držanie nôh vo vyvýšenej pozícii nad úrovňou srdca vám môže pomôcť zlepšiť obeh a zmierniť príznaky kŕčových žíl.
  4. Stravovacie návyky: Zdravá strava s dostatočným príjmom vlákniny a tekutín vám môže pomôcť udržať zdravé cievy.
  5. Miniinvazívny zákrok: Kŕčové žily je možné odstrániť minimálne invazívnym spôsobom. V Blumental Clinic vykonávame laserové operácie kŕčových žíl, ktoré majú rýchlu dobu rekonvalescencie. Zákroky sú rýchle, bezbolestné a ponúkajú efektívny účinok.

Vznikli vám počas tehotenstva kŕčové žily? Vyhľadajte odborníka

Stav kŕčových žíl sa môže po pôrode zlepšiť. V prípade, že majú kŕčové žily výrazný vplyv na vaše pohodlie alebo sa zhoršujú, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. V Blumental Clinic pracujú špecializovaní cievni lekári s dlhodobou praxou, ktorí vám s vaším problémom pomôžu. Vznikli vám kŕčové žily počas tehotenstva? Objednajte sa na konzultáciu zadarmo do Blumental Clinic.

Zdieľajte článok: