Napadlo vám niekedy, že by vaša výška mohla mať nejaký vplyv na kŕčové žily? Štúdie z roku 2018 poukazujú na fakt, že výška jedinca skutočne môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl. Ako je to možné?
Riziká spojené s vašou výškou
Nedávna štúdia zo Stanfordskej Univerzity našla prepojenie medzi týmto dvoma faktormi. Riziko vzniku varixov je u vyšších jedincov naozaj vyššie. Napriek tomu, že vedci dospeli k takémuto záveru, nemusí to nevyhnutne znamenať, že všetci vysokí ľudia budú týmto ochorením postihnutí!
Prečo sú vyšší ľudia v rizikovej skupine?
Aby sa krv dostala až do srdca, žily majú jednosmerný ventil. Ten udržuje tok krvi v žilách pohybujúci sa smerom nahor. Ak zlyhajú ventily, začnú sa vytvárať krvné bazény, a teda aj kŕčové žily na nohách. To spôsobuje, že žily sa zväčšia vydujú až tesne pod kožu. V tomto momente už pacient môže pociťovať bolesť, pálenie alebo svrbenie. Napriek tomu, že doposiaľ jeho telo nejavilo žiadne príznaky možnej diagnózy.
V štúdii sa uvádza, že vyššie osoby sú náchylnejšie na vznik kŕčových žíl, pretože krv musí putovať väčšou vzdialenosťou medzi srdcom a dolnými končatinami. Tieto centimetre navyše vytvárajú zvýšený tlak na žily, a to im následne sťažuje pumpovanie krvi späť do srdca.
Miera zvýšeného rizika vzniku varixov
Podľa štúdie, riziko vzniku kŕčových žíl rastie v priemere o 25 % za každých 10 cm výšky. Ako však vedci prišli na toto zistenie? Preskúmali zdravotné záznamy 413 000 občanov vo veku od 40 do 69 rokov. Pomocou modelu umelej inteligencie sa vedci podrobnejšie pozreli na genetické ukazovatele 337 000 týchto jedincov. Až 9 600 z nich povedalo, že ich trápi ochorenie kŕčových žíl.
Účastníci boli následne podelení aj na základe výšky. Celkom logicky vykazovali odlišné charakteristiky, vrátane toho, ako často sa v rámci skupín vyskytli kŕčové žily. Výsledky ukázali, že ľudia v prvej polovici mali kvôli svojej výške až o 74 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinú kŕčové žily.
Nerozhoduje len výška!
Rizikové faktory pre vznik kŕčových žíl, samozrejme, zahŕňajú najmä staré známe indície, ako vek, pohlavie, hmotnosť či rodinnú anamnézu. A taktiež je veľmi dôležitý i životný štýl každého človeka.
Tak napríklad, fajčenie, ako aj nedostatok pohybu môžu toto riziko ešte zvyšovať. Nielen vysokí pacienti, ale aj ktokoľvek iný môže byť v ohrození. Dôležité je včas podniknúť kroky na zlepšenie krvného obehu, a tým pomôcť zabrániť vzniku tohto civilizačného ochorenia.