krcove zily a potraviny
Domovská stránka » Aktuality » Potraviny, ktoré majú vplyv na kŕčové žily

Potraviny, ktoré majú vplyv na kŕčové žily

Pri vzniku kŕčových žíl zohráva úlohu veľa faktorov. Týka sa to aj stravy, ktorá ovplyvňuje nielen vznik, ale aj symptómy kŕčových žíl. Živiny patria medzi stavebný kameň ľudského tela a pomáhajú udržiavať krvný obeh a zdravie žíl. Máte kŕčové žily? Toto sú potraviny, ktoré by ste mali zaradiť do svojho jedálnička.

Aký vplyv má strava na kŕčové žily?

Kŕčové žily sú nevzhľadné modré a fialové žily, ktoré často vystúpia na povrch. Cieľom liečby kŕčových žíl je nielen zabrániť ďalším komplikáciám a zlepšiť vzhľad nôh, ale aj znížiť či úplne odstrániť symptómy kŕčových žíl. Do veľkej miery je potrebné, aby každý pacient s kŕčovými žilami upravil svoj životný štýl a stravu. Po upravení stravy môže pacient nielen znížiť svoju hmotnosť, a teda aj tlak, ktorý pri nadmernej hmotnosti vzniká, ale tiež pocítiť úľavu od symptómov kŕčových žíl. Predovšetkým sa to týka bolesti či opuchu nôh.

krcove zily

Zdravý strava na kŕčové žily

Zlepšenie stravy môže tiež pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl. Je medicínsky dokázané, že zdravá strava a výživa ovplyvňuje celkové zdravie. Kombináciou tých správnych živín zo stravy teda môžete zlepšiť funkcie vášho tela, vrátane prietoku krvi a krvného obehu. Okrem toho môže zdravá strava zlepšiť hladinu cukru v krvi, znížiť bolesť spôsobenú chronickými stavmi, zlepšiť trávenie a podporiť pri priberaní a chudnutí. Zdravá strava obohatená o omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, môže prispieť k zdravému obehu a zdravým žilám. Esenciálne mastné kyseliny navyše udržujú žily silné a pružné. Toto sú potraviny, ktoré by ste mali do svojho jedálnička zaradiť.

Vláknina

Potraviny bohaté na vlákninu pomáhajú pri trávení a predchádzaní zápchy. Mnoho pacientov si neuvedomuje, že aj zápcha môže mať vplyv na kŕčové žily. Vláknina navyše pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu patrí ovos, jablká, ľanové a chia semienka, bobule a jačmeň či mrkva. Ide o potraviny, ktoré sú dobré na boj proti kŕčovým žilám a na udržanie zdravých žíl.

Bioflavonoidy

Bioflavonoidy patria medzi potraviny, ktoré chránia cievy a žily. Je to vďaka ich protizápalovým a antitrombotickým účinkom. Chránia teda žily pred vznikom krvných zrazenín. Čím pestrejšiu stravu máte, tým je to pre vaše žily lepšie. Vaša strava by mala predovšetkým obsahovať tmavú listovú zeleninu, ale aj červené a žlté jedlá. Do svojho jedálnička zaraďte černice, červenú repu, čerešne, hrozno a čučoriedky. Ide o antioxidanty, ktoré dokážu opraviť poškodené steny žíl.

Vitamín C

Potraviny s obsahom vitamínu C sú nápomocné pri prevencii symptómov kŕčových žíl. Pomáhajú tiež znížiť zápal, posilniť žilové steny a zlepšiť celkové zdravie. Preto neváhajte a pridajte do svojho jedálnička avokádo, jablká, špargľu, maliny a žeruchu.

Vitamín B

Vitamín B pomáha zlepšiť prietok krvi a zabrániť problémom s krvným obehom. Vysoký obsah vitamínu B a niacínu majú predovšetkým orechy. Ide tiež o potraviny s vysokým obsahom antioxidačných zložiek. Okrem toho odporúčame konzumovať aj konope, ľan, slnečnice, ktoré sú taktiež bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Sú dobrým zdrojom, ktorý pomáha odstraňovať cholesterol.

Vitamín K

Na zlepšenie prietoku krvi pomôže aj zeler, ktorý je zdrojom vitamínu K. Zeler má tiež nízky obsah kalórií, vysoký obsah minerálov, vitamínov a vlákniny. Ide o veľmi užitočnú potravinu na odstránenie toxínov. Je tiež dobrá v polievke a smoothies.

Najhoršie potraviny na kŕčové žily

Okrem konzumácie zdravej stravy by ste sa mali vyhýbať tej nezdravej, ktorá kŕčovým žilám škodí. Predovšetkým by ste mali vynechať sladké a slané potraviny s obsahom rafinovaných uhľohydrátov. Ide prevažne o:

  • vyprážané jedlá, ktoré môžu vaše tepny upchávať a znížiť tak prietok krvi,
  • mlieko a syry, ktoré spomaľujú tráviaci systém a spôsobujú zápchu a opuch žíl,
  • spracované mäso, ktoré má vysoký obsah sodíka a tým spôsobuje zadržiavanie vody v tele, krv hustne a ťažšie sa pumpuje,
  • biely chlieb, ktorý neobsahuje dostatočné množstvo živín, aby boli žily silné,
  • alkohol, ktorý telo dehydruje a spomaľuje žilový systém.

potraviny a krcove zily

Konzumácia zdravej stravy je nevyhnutná pre zdravie kŕčových žíl a žilového obsahu. Denne by ste mali tiež vypiť dostatočné množstvo vody. Pokiaľ máte problém s kŕčovými žilami, neváhajte si v Blumental Clinic zarezervovať nezáväznú konzultáciu. Kŕčové žily nie sú len estetický problém. Riešte tento problém včas.

Zdieľajte článok: