Kŕčové žily patria medzi civilizačné ochorenie, ktoré môže vzniknúť u kohokoľvek, bez rozdielu na vek alebo pohlavie. Existuje viacero faktorov, ktoré môžu dopomôcť k vzniku kŕčových žíl. Medzi veľmi dôležitý faktor, ktorý úzko súvisí so vznikom kŕčových žíl, je typ práce, ktorú vykonávate. Zistite, či vznik kŕčových žíl ovplyvňuje aj vaša práca.
U koho hrozí vznik kŕčových žíl?
Mnoho faktorov môže zvýšiť riziko vzniku kŕčových žíl, vrátane tehotenstva, obezity, veku nad 50 rokov, aj typ práce, ktorú vykonávate. Ktorý typ práce je pre zdravie nôh rizikový?
Aký typ práce môže ovplyvniť kŕčové žily?
V podstate každá práca môže dopomôcť k vzniku kŕčových žíl, najmä vtedy, ak sú vaše žily a chlopne v žilách dolných končatín oslabené a nefungujú správne. Avšak za veľmi rizikovú sa považuje práca, ktorá zahŕňa dlhodobé sedenie alebo státie. Práve takáto práca ovplyvňuje telo, prúdenie krvi a samotné žily. Ak sa na vašich dolných končatinách objavili kŕčové žily alebo prvé príznaky kŕčových žíl, potom je vhodné zmeniť typ práce, prípadne začať s určitými opatreniami. Veľmi rizikové sú práce, pri ktorých je potrebné dlhodobé státie, chôdza či nadmerné sedenie bez prestávky.
Aké sú príznaky kŕčových žíl?
Okrem zväčšených žíl si mnoho ľudí na svojich nohách nevšimne žiadne iné príznaky kŕčových žíl. Avšak medzi nepríjemné príznaky, ktoré sa pri kŕčových žilách objavujú, patria:
- opuchnuté členky
- pálenie, svrbenie a mravčenie v nohách
- bolesť nôh a pocit únavy
- nepokojné nohy
- svalové kŕče a pocit ťažkosti
- stmavnutie kože nad žilami
- svrbivá vyrážka (varikózny ekzém)
- zvýšená potivosť nôh
- striedavé pocity chladu a horúčavy
- tenké fialovo-červené žilky (metličky)
Síce menej častý, no omnoho závažnejší príznak objavujúci sa v neskoršom štádiu je vred predkolenia. Intenzita objavujúcich sa príznakov stúpa na konci dňa.
Súvis a prepojenie medzi prácou a kŕčovými žilami
Ako vlastne súvisí práca s kŕčovými žilami? Zdravé žily smerujú krv z dolných končatín smerom nahor do srdca. Toto prúdenie vykonávajú chlopne v žilách, ktoré ak sú poškodené, nedokážu tento pohyb proti gravitácii vykonať. Z toho dôvodu sa krv hromadí v žilách dolných končatín, steny žíl sa oslabujú a podnecujú vznik kŕčových žíl. Pri dlhodobom státí alebo sedení v práci, sa zvyšuje tlak na steny žíl a obmedzuje sa prietok krvi v žilách.
Tipy pre zdravé žily, ak vykonávate rizikový typ práce
Ak vykonávate takýto typ práce aj vy, mali by ste preventívne vyskúšať tieto tipy pre zdravie žíl:
- Ak počas práce dlho stojíte, pokúste sa pravidelne rozcvičiť svoje lýtka dvihnutím sa na špičky a následne na päty, skúsiť môžete urobiť aj pár drepov.
- Ak naopak vaša práca zahŕňa väčšinu času sedenie, skúste si nohy podoprieť opierkou na nohy alebo malou stoličkou.
- Pravidelne meňte polohu na sedenie.
- Snažte sa neprekladať si nohy cez seba.
- Aspoň každú polhodinu sa na malú chvíľu prejdite.
- Noste vhodnú obuv s odpruženými vložkami.
- Ak vám to práca umožňuje, noste pohodlné oblečenie voľného strihu, aby ste zabránili obmedzeniu krvného obehu.
- Na opuchnuté nohy alebo žily si prikladajte ľad.
Nenechávajte si zdravé návyky len v práci
Osvojenie si zdravého životného štýlu aj mimo práce môže pomôcť znížiť riziko vzniku kŕčových žíl. Veľmi dôležité je udržanie si zdravej hmotnosti, konzumácia zdravej stravy, pravidelné cvičenie (pokojne stačí aj pravidelná chôdza), dostatočný pitný režim, zníženie príjmu soli, alkoholu a mastných jedál. Po príchode domov je tiež dôležité si vyložiť nohy nad úroveň srdca, čím zmiernite tlak v žilách.
V prípade vyskytujúcich sa kŕčových žíl je potrebné tento zdravotný problém čo najskôr odstrániť. Vedeli ste, že sa kŕčové žily dajú odstrániť aj bez invazívnej chirurgie? V Blumental Clinic vykonávame ambulantné chirurgické a kozmetické miniinvazívne zákroky, pri ktorých sa využíva špičková prístrojová technika.
Objednajte sa na konzultáciu do Blumental Clinic ešte dnes a zistite, či sa problém kŕčových žíl týka aj vás. Naši špecialisti sa o zdravie vašich nôh postarajú.