Domovská stránka » Aktuality » Cievna gymnastika, ktorá môže pomôcť pri kŕčových žilách

Cievna gymnastika, ktorá môže pomôcť pri kŕčových žilách

Udržanie si správnej váhy a pohyb pomáha zmierniť príznaky kŕčových žíl či metličiek na nohách. Je však potrebné vedieť, aké cviky sú vhodné na udržanie si zdravých nôh. Vyskúšajte týchto 7 cvikov z cievnej gymnastiky a zabráňte progresii znepokojujúceho stavu vašich nôh.

Cievna gymnastika

Ochorenie kŕčových žíl sprevádza viacero príznakov, vďaka ktorým je možné včas odhaliť prítomnosť a vznik kŕčových žíl. Medzi prvotné príznaky varixov patrí opuch nôh, bolesť, pálenie, napätie v nohách, ale aj svrbenie či kŕče v nohách. Vďaka cievnej gymnastike je však možné týmto príznakom predísť alebo zmierniť ich priebeh. V žilovom systéme sa nachádza viac ako 80 % krvi, ktoré majú za úlohu odvádzať krv z tkanív a privádzať ju do srdca. Približne 90 % krvi z dolných končatín je odvádzaných hlbokým žilovým systémom a 10 % povrchovým systémom. Tento stav však vzniká u zdravých ľudí a v prípade ochorenia žilového systému môže byť narušený, čím vznikajú aj kŕčové žily. Cievna gymnastika však obsahuje jednoduché cviky, ktorými je možné podporiť prekrvenie dolných končatín a zvýšiť tak prietok krvi v cievach. Podstatou je však cvičiť pravidelne, aby sa oslabené svalstvo posilnilo a zlepšili sa funkcie kolaterálneho obehu.

Bicyklovanie vo vzduchu a výkopy

Jedným z cvikov, ktorý sa vykonáva poležiačky je bicyklovanie vo vzduchu. Vďaka tomuto cviku je možné stimulovať lýtkové svaly a udržať prietok krvi správnym smerom. Podstatou cviku je ľahnúť si na chrbát, najlepšie na podložku a dvihnúť nohy do vzduchu tak, aby ste vytvorili 90° uhol. V tejto pozícií následne krúžte nohami tak, akoby ste bicyklovali. Vyskúšať môžete aj výkopy poležiačky. Dostaňte sa do východiskovej polohy a pomaly vykopnite pravú nohu, pričom ľavú držte pokrčenú. Vráťte pravú nohu do východiskovej polohy a nohy vymeňte. Brucho pri tomto cviku musí byť maximálne spevnené. Opakujte aspoň 10 – 15 x, v troch sériách.

cvik bicykel

Zdvíhanie nôh

Po vykonaní prvého cviku pokojne môžete vyskúšať aj ďalší. Opäť nebudete potrebovať žiadne špeciálne vybavenie, len nejakú podložku. Ľahnite si na chrbát, podložte si zadok rukami a dvíhajte nohy na striedačku do vzduchu čo najvyššie. Nohu v tejto pozícii držte niekoľko sekúnd a vráťte späť dole. Je potrebné, aby ste pri tomto cviku mali spevnené brucho. Opäť opakujte 10 – 15 x.

zdvih noh

Výpady

Pri výpadoch precvičíte svalstvo celých nôh, čím zvýšite prietok krvi až do srdca. Postavte sa vzpriamene a ruky si položke v bok. Urobte veľký krok ľavou nohou a ohnite ľavé koleno do 90 ° uhla, pričom chrbát bude po celý čas rovno.  V tomto prípade preneste váhu čo najviac na pätu. Oba špičky musia smerovať rovno. Vydržte v tejto pozícií aspoň 10 sekúnd a vráťte sa opäť do stoja. Následne tento cvik vykonajte aj pravou nohou. Pri cviku môžete nohy striedať alebo najskôr ho vykonať jednou nohou a potom druhou. Cvik vykonajte aspoň 10 – 15x.

vypady

Zdvíhanie lýtok

Vďaka tomuto cviku je možné opäť budovať lýtkové svaly a zlepšiť tak krvný obeh vášho tela. Tento cvik si nevyžaduje priveľké úsilie a je možné ho vykonávať aj v sede. Čo znamená, že ho pokojne môžete cvičiť aj počas práce. Pri vykonávaní tohto cviku stačí, že sa postavíte vzpriamene s nohami paralelne. Pomaly zdvihnite na prsty na nohách a natiahnite lýtkové svaly. Následne sa vráťte do východiskovej polohy a zdvihnite päty. Opakujte toľkokrát, kým vám to bude príjemné.

zdvih lytok

Hojdanie na nohách

Hojdanie na nohách vychádza z predchádzajúceho cviku. Pri tomto cviku je dôležité udržiavať rovnováhu. Postavte sa vzpriamene a päty dajte k sebe. Plynulým tempom sa postavte na špičky, vráťte sa späť do východiskovej polohy na päty a prsty na nohách dvihnite zo zeme. Opäť cvik vykonávajte niekoľkokrát, kým vám to bude príjemné.

hojdanie na nohach

Ohýbanie prstov

Tento cvik môžete vykonávať skutočne kdekoľvek, pretože nepotrebujete k nemu nič, len nejakú podložku. Ľahnite si na ňu, natiahnite nohy dopredu a rytmicky aspoň 20x naťahujte prsty dopredu a dozadu. Prípadne si môžete na podložku sadnúť a následne sa naťahovať za prstami. Cvik bude v tomto prípade náročnejší.

ohybanie prstov

Opieranie nôh o stenu

Ak vás trápi problém s kŕčovými žilami, potom je vždy dobré zdvíhať nohy na úroveň srdca alebo nad úroveň srdca. Takýmto spôsobom je možné zmierniť opuch a bolesť nôh, keďže sa krv dostane z obehu nôh do zvyšku tela. Jednoducho si ľahnite na chrbát na podložku alebo posteľ a zdvihnite nohy do vzduchu. Nohy si nezabudnite oprieť o stenu, najlepšie čo najviac do pravého uhlu. V tejto polohe vydržte niekoľko sekúnd a vráťte nohy späť na zem.

podopieranie noh o stenu

Vďaka týmto cvikom je možné predísť opuchom a bolesti nôh. Preto ak máte problémy s kŕčovými žilami, určite odporúčame tieto cviky vykonávať pravidelne. Rovnako sú dobré aj ako prevencia proti kŕčovým žilám. Ak sa po cvičení príznaky kŕčových žíl nezlepšia, vyhľadajte odborníkov na kŕčové žily, prípadne nás kontaktujte do Blumental Clinic.

Zdieľajte článok: