Domovská stránka » Aktuality » Aký má vplyv kofeín na vznik kŕčových žíl?

Aký má vplyv kofeín na vznik kŕčových žíl?

Mnoho ľudí si ráno bez svojej šálky kávy už nevie ani predstaviť. Vďaka kofeínu, ktorý káva obsahuje, sa človek cíti nabudený a odhodlaný vyraziť do sveta. Bohužiaľ, kofeín môže na organizmus vplývať aj negatívne, rovnako ako na vznik kŕčových žíl. Prečo je to tak a kedy by ste ho mali prestať konzumovať?

Čo je kofeín a kde ho môžeme nájsť?

Kofeín predstavuje látku alebo prirodzený stimulant, ktorý je možné nájsť v káve, čajovníku, kakaových bôboch, guarane a rôznych iných umelo vytvorených nápojoch a limonádach. Okrem toho, určitý obsah kofeínu sa nachádza aj v liekoch. Po užití kofeínu v akejkoľvek forme, zväčša nastupujú účinky do 15 minút a môžu trvať aj 6 hodín. 

Priaznivé účinky kofeínu

Mnoho štúdií poukazuje na to, že konzumácia kofeínu má mnoho priaznivých, povzbudivých a blahodarných účinkov pre ľudský organizmus. Spomenúť môžeme napríklad to, že kofeín podporuje sústredenosť, pozornosť, priaznivo vplýva na znižovanie rizika chorôb, akými sú Alzheimerova choroba alebo Parkinson. Okrem toho, vďaka kofeínu je možné zvýšiť prietok krvi v cievach a znížiť riziko infarktu myorkardu alebo rakoviny.

krcove zily

Negatívne účinky kofeínu

Tak ako v kofeíne môžeme bádať mnoho priaznivých účinkov, môže kofeín vplývať na ľudský organizmus aj negatívnym spôsobom. Pri dennej alebo nadmernej konzumácii kofeínu sa môže dostaviť nervozita, nespavosť, žalúdočné problémy a nevoľnosť, zrýchlený srdcový tep, búšenie srdca či riziko vzniku srdcového infarktu. Pitie kávy sa spája aj s dehydratáciou organizmu a  s negatívnymi účinkami u ľudí, ktorí majú vyššiu hladinu cholesterolu.

Kofeín a vznik kŕčových žíl

Vznik kŕčových žíl je v tomto prípade spojený predovšetkým s nadmernou a častou konzumáciou kofeínu. Ten spôsobuje zužovanie krvných ciev, čo spôsobuje menej priestoru na prietok krvi. Čo nás privádza k tomu, že sa zvyšuje krvný tlak v cievach. Dlhodobo zvýšený krvný tlak a stres v dolných končatinách môže spôsobiť nahromadenie krvi v nohách, čo má za následok chronickú venóznu nedostatočnosť a následne tvorbu kŕčových žíl. Okrem toho kofeín celkovo vplýva na nervový systém, čo pri prekročení odporúčaného množstva kofeínu môže viesť k svalovým spazmom a kŕčom, ktoré tiež patria medzi príznaky kŕčových žíl.

Aké je odporúčané denne množstvo kávy?

Niektoré štúdie poukazujú na to, že užívanie kofeínu má len priaznivé účinky a niektoré, že jeho užívanie môže vplývať na organizmus negatívne. Samozrejme, všetko záleží od množstva a frekvencie užívania. Odporúčaná denná dávka kofeínu sa pohybe medzi 200 – 300 mg. V prípade konzumácie kávy je možné tak vypiť maximálne 5 šálok kávy denne. Závisí to aj od typu a druhu kávy, preto sa počet dávok môže líšiť.

krcove zily

Zabráni užívanie kofeínu vzniku kŕčových žíl?

Kofeín nie je jediný faktor, ktorý môže byť spúšťačom vzniku kŕčových žíl. Pravdou je, že existuje mnoho závažnejších faktorov, ako napríklad dedičnosť, nesprávna životospráva, nadváha, zvýšená hladina cukru a cholesterolu, dlhodobé sedenie alebo státie či tehotenstvo. Preto úplne vyhýbanie sa kofeínu nezabráni vzniku kŕčových žíl. Ak sa vám však objavia modré žilky na nohách alebo pociťujete príznaky kŕčových žíl, potom je potrebné vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc.

Ak ste zdraví a máte chuť na kávu, pokojne si ju doprajte. Ak však máte vysoký krvný tlak či iné ochorenie, potom je najlepšie sa kofeínu vyhnúť. O užívaní a dennej dávke kofeínu, sa vopred poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom.

Zdieľajte článok: