Domovská stránka » Aktuality » Ako súvisí očkovanie proti Covid-19 s operáciou kŕčových žíl?

Ako súvisí očkovanie proti Covid-19 s operáciou kŕčových žíl?

Opatrenia kvôli Covid-19 sa neustále menia a posledné správy hovoria o tom, že ak sa chystáte do zahraničia na dovolenku a nie ste zaočkovaní, čaká vás po návrate domov karanténa. Preto, ak ste chceli mať na dovolenke už pekné a zdravé nohy po absolvovaní operácie kŕčových žíl, nezúfajte. Očkovanie s operáciou kŕčových žíl nie je kontraindikované.

Vakcinácia

V súčasnosti má človek na výber zo 4 registrovaných vakcín, a to vakcínu Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson a neregistrovanú vakcínu Sputnik V. Vzhľadom na to, že niektoré vakcíny sú len jednodávkové a iné dvojdávkové, prispôsobte termín očkovania aj odchodu na dovolenku.

Nežiaduce účinky po očkovaní

Tak ako môže ktorékoľvek očkovanie vyvolať nežiaduce účinky, tak je to aj pri očkovaní proti Covid-19. Ide o mierne a stredné a krátkodobé nežiaduce účinky, ktoré sa menia v závislosti od druhu vakcíny a od každého jedinca, avšak najčastejšie hlásené nežiaduce účinky, ktoré môžete pocítiť aj vy, sú horúčka, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, zimnica, hnačka alebo bolesť v mieste vpichu. Samozrejme, môžete pocítiť aj závažnejšie a dlhotrvajúce vedľajšie účinky, tie sú však mimoriadne zriedkavé.

Kto môže podstúpiť očkovanie?

Momentálne je na Slovensku možné zaočkovať kohokoľvek od veku 12 rokov. Očkovanie s vakcínou Moderna sa odporúča až od veku 18 rokov. Očkovanie môžu podstúpiť aj tehotné a dojčiace ženy či onkologickí pacienti, ktorí spadajú do najviac rizikovej skupiny. Čo sa týka alergikov na zložku, ktorá sa nachádza vo vakcíne, očkovanie sa neodporúča. Pred očkovaním radšej prehodnoťte svoj zdravotný stav so svojím lekárom. Na druhej strane, komu sa očkovanie odporúča najviac sú ľudia, ktorí trpia chronickým ochorením, a to napríklad ochorením ako je hypertenzia, diabetes mellitus či chronická ischemická choroba srdca a chronická obštrukčná choroba pľúc. Ide v podstate o skupinu ľudí, ktorí sú ohrození aj vznikom kŕčových žíl.

Čo po očkovaní nerobiť?

Keďže ide o podanie dávky vakcíny, telo sa s ňou musí popasovať a vybudovať si voči látke imunitu. Preto by ste po očkovaní nemali svoje telo a organizmus vystavovať väčšej fyzickej záťaži, a to minimálne 2 – 3 dni po očkovaní. Rovnako sa neodporúča ani dlhé cestovanie a takisto sa neodporúča užívanie alkoholu. Čo sa naopak odporúča je dostatok spánku a príjem zdravej stravy, ktorá by mala byť obohatená o prírodné probiotiká. Keďže po prvej dávke nie je účinok vakcíny 100 %, mali by ste sa pred možnou nákazou chrániť dodržiavaním odstupov, nosením rúšok a dostatočnou hygienou.

Operácia kŕčových žíl a očkovanie proti Covid-19

Operáciu kŕčových žíl môžete podstúpiť z dvoch dôvodov. Buď ide o chirurgický zákrok alebo o kozmetický a estetický zákrok. Napriek tomu, že sa oba tieto zákroky vykonávajú tou najmodernejšou technikou s využitím lasera, pri ktorej je aj rekonvalescencia veľmi rýchla, stále ide o akúsi záťaž na organizmu. Preto ak máte podstúpiť operáciu kŕčových žíl a máte dohodnutý termín, prispôsobte očkovanie tomuto dátumu, aby ste aj v prípade očkovania aj v prípade operácie boli úplne fit. To znamená, že očkovanie proti Covid-19 nie je kontraindikované s operáciou kŕčových žíl, a teda operáciu je možné podstúpiť, ak ste zaočkovaní. Prípadne sa môžete ísť dať zaočkovať, ak už operáciu máte za sebou a užívať si tak dovolenku s peknými a zdravými nohami.

Zdieľajte článok: