Aj napriek tomu, že sa kŕčové žily vyskytujú prevažne u starších ľudí a u žien, nie je výnimkou, že sa môžu objaviť aj u mladých dospelých. Existuje viacero faktorov, ktoré kŕčové žily môžu spôsobiť, ako napríklad genetika či nesprávny spôsob života, a preto pokiaľ máte vrodenú predispozíciu na varixy, zvýšte opatrnosť a podstúpte vyšetrenie u špecializovaných lekárov.
Vznik kŕčových žíl u mladých ľudí
Kŕčové žily si často spájame so staršími ľuďmi a najmä so ženami. Chronická žilová nedostatočnosť sa však môže týkať aj mladých dospelých. Aj napriek tomu, že vek patrí medzi rizikový faktor, nie je hlavnou príčinou vzniku tohto ochorenia. Za túto mylnú informáciu môže aj mýtus, že kŕčové žily postihujú staršie a tehotné ženy. Aj u mladých ľudí sa však toto ochorenie môže objaviť. Ako vznikajú kŕčové žily u mladých ľudí?
Za vznik kŕčových žíl u mladých ľudí môže najmä genetika alebo vrodená predispozícia, nesprávny spôsob života, hormonálne zmeny u žien, ale tiež nevhodný typ práce. Mladí ľudia často pracujú dlhodobo v stoji (napríklad za pásom, v sklade, za pokladňou, v predajniach alebo v iných odvetviach), prípadne často v práci sedia dlhé hodiny (najmä na pozíciách vykonávaných v kanceláriách). Oba tieto typy práce patria medzi rizikový faktor, a preto je vhodné sedavý typ práce a spôsob života kombinovať s rôznymi pohybovými aktivitami – napríklad cvičením, plávaním, behom, turistikou a podobne.
Medzi ďalší rizikový faktor patrí obezita, ktorá v súčasnosti tiež nie je u mladých ľudí zriedkavá. Práve mladá populácia má nedostatočnú fyzickú aktivitu, ktorú kombinujú s vysedávaním pred obrazovkami. Tento spôsob života podnecuje vznik kŕčových žíl.
Aké sú najčastejšie príznaky kŕčových žíl u mladých ľudí?
Mnohí mladí ľudia nepripisujú opuch, svrbenie alebo bolesť nôh ochoreniu kŕčových žíl. Ide však o chronické ochorenie, ktoré je progresívne, a preto sa príznaky môžu zhoršiť. Navyše dlhodobo neliečené kŕčové žily môžu spôsobiť iné závažné ochorenia. Preto pokiaľ pociťujete bolesť, opuch nôh, nočné kŕče, trápi vás svrbenie nôh, pálenie, mravčenie alebo zbadáte na svojich nohách zmenu vo farbe pokožky, je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Príznaky sa často zhoršujú ku koncu dňa, takže aj to môže byť signál, že niečo nie je s vašimi žilami v poriadku.
Aj napriek tomu, že nepredpokladáte a nemáte podozrenie, že by mohlo ísť o kŕčové žily, je lepšie to preveriť a nechať si to potvrdiť špecialistom.
Liečba a prevencia kŕčových žíl
Aj keď sa metličkové žily často považujú za kozmetický problém, mnohým ľuďom môžu výrazne ovplyvniť ich život. Najmä mladým ženám môžu kŕčové žily znížiť sebavedomie. Preto je už po prvom spozorovaní príznakov potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Aj keď sa spôsoby liečby u mladých a starších ľudí nelíšia, avšak v neskorších štádiách môže byť liečba kŕčových žíl komplikovanejšia.
Lepšie je však tomuto ochoreniu predchádzať, a to vhodnou prevenciou. Mladí ľudia by mali:
- pravidelne cvičiť,
- udržiavať si zdravú hmotnosť,
- vyhýbať sa dlhodobému státiu alebo sedeniu,
- po dlhšom státí si vyložiť nohy do vyvýšenej polohy, aby sa krv zo žíl dolných končatín vrátila späť do tela.
Máte obavy zo vzniku kŕčových žíl?
Pokiaľ sú kŕčové žily vo vašej rodine dedičné, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. V Blumental Clinic sa na stav vašich žíl pozrú špecializovaní lekári s dlhoročnou praxou, ktorí využívajú tie najmodernejšie prístroje a miniinivazívne spôsoby liečby kŕčových žíl. Ak sa kŕčové žily týkajú aj vás, neváhajte nás kontaktovať alebo vyplňte formulár na našom webe a my sa vám ozveme. Riešte zdravotný stav svojich žíl čo najskôr a objednajte sa na nezáväznú konzultáciu ešte dnes.