CLaCS - inovatívna liečba kŕčových žíl
Názov CLaCS je skratkou pre kryolaser a kryoskleroterapiu a znamená kombináciu laserového zákroku so skleroterapiou s využitím cievneho zobrazenia v tzv. „rozšírenej realite“ pomocou zariadenia Vein Viewer. Metódu vyvinul a uviedol do praxe renomovaný žilový odborník Dr. Kasuo Miyake (Sao Paulo, Brazília). Celé ošetrenie prebieha za stáleho ochladzovania pokožky studeným vzduchom pri teplote až -30 stupňov C. Metóda CLaCS je založená na kombinácii dvoch metód: laserového uzáveru kapilár a skleroterapie. Zákrok vykonávajú cievny chirurgovia, teda lekári špecializujúci sa na diagnostiku a liečbu žilových ochorení.
Tenké žilky priamo pod pokožkou na nohách trápia ľudí rovnako často ako kŕčové žily, nazývajú sa taktiež metličky, alebo pavučinové žilky. Zvyčajne nie sú viditeľné okom, ale časom spravidla vystúpia na povrch, opuchnú a mierne sa zapália. Tieto žilky majú fialovú, tmavomodrú alebo červenú farbu. Nie je dobré ich podceňovať, ale začať včas riešiť ich odstránenie. Metličky sú prvým štádiom chronického žilového ochorenia. Nedovoľte, aby sa prejavili vážnejšie príznaky kŕčových žíl.
V našej špecializovanej klinike využívame najmodernejšiu metódu CLaCS, kombinujúcu cryolaser QUANTA light C EVO s chladiacím zariadením Zimmer Cryo 6 s vysokou mierou chladenia. Zákrok sa robí s pomocou najmodernejšej infrakamery VeinViewer Vision2.
Neváhajte a zistite, aká liečba alebo zákrok je pre vás najvhodnejší
V prvej fáze zákroku lekár “röntgenuje” konkrétnu oblasť na nohe pomocou zariadenia Vein Viewer, ktorý lokalizuje všetky cievy prítomné v tejto oblasti v hĺbke 2 – 8 mm. Špecialista si vďaka tomu dokáže presne naplánovať pracovnú oblasť, teda aké žily chce uzavrieť a akým spôsobom. Ošetrenie začína uzavretím najplytších oblastí laserom. Celý postup sa vykonáva pomocou chladiaceho zariadenia so studeným vzduchom bez anestézy. Laser je schopný odstrániť pavúčie žilky / metličky až do priemeru 4 mm. Procedúra zvyčajne trvá 20 až 30 minút, v závislosti od rozsahu a počtu impulzov. Potom začína ďalšia fáza liečby, ktorá spočíva v uzavretí ciev umiestnených o niečo hlbšie pod kožou pomocou sklerotizácie, neustále ochladzovaním pokožky. Chladenie pokožky počas celej procedúry je mimoriadne dôležité, znižuje bolesť počas procedúry, čím je vytvorená väčšia ošetrovaná plocha a zároveň chráni pokožku pred spálením. Po zákroku nie je možné použiť žiadne krémy. Niekedy lekár dáva na miesto vpichu špeciálny obväz – gázovú podložku zvinutú do guličky, zapečatenú širokou náplasťou. Interval medzi sedeniami by mal byť 4-6 týždňov. Zvyčajne nie je potrebné nosiť obväzy alebo kompresné pančuchy.
Spokojní pacienti
Pacient po zákroku
- Môže chodiť ihneď po výkone
- Pri metóde CLaCS nie je let lietadlom kontraindikovaný
- Po ošetreniach nie je potrebné nosiť kompresné pančuchy, ktoré pri klasickej skleroterapii sú povinné.
Najväčšou výhodou tejto metódy je fakt, že zasiahne aj hlbšiu žilu pod povrchom kože, ktorá metličky „vyživuje“ a tak dochádza k odstráneniu príčin vzniku „metličiek“ a nie iba ich samotných a to zasa predchádza recidíve – teda metličky sa nevytvárajú opäť.
Metličky / pavučinové žilky sú prvými prejavmi ochorenia žíl a je lepšie ich riešiť skôr, ako stmavnú, napuchnú a výstúpia na povrch.
Zákrok je vykonávaný bez anestézie. Počas celého zákroku, je miesto liečby chladené špeciálnym zariadením so studeným vzduchom, čo znecitlivuje a zároveň chráni dané miesto.