Civilizačné ochorenie predstavuje degeneratívne ochorenie, ktoré sa veľmi rýchlo šíri pomedzi ľudskú populáciu. Vzniká najmä nesprávnym životným štýlom a čoraz viac postihuje mladých ľudí. Ide prevažne o srdcovo-cievne a nervovo-psychické ochorenie. Medzi veľmi časté civilizačné ochorenie patrí aj problém s kŕčovými žilami, ktoré v súčasnosti postihuje viac ako 40 % populácie sveta.
Aké sú najčastejšie príčiny vzniku kŕčových žíl?
Medzi najčastejšie príčiny vzniku kŕčových žíl patrí poškodenie povrchového žilového systému, nesprávny životný štýl, nedostatok pohybu, sedavý spôsob zamestnania, prípadne dlhodobé státie, neprimeraná svalová záťaž, vysoký krvný tlak, nadváha, vek, dedičná predispozícia, ale aj fajčenie, stres a zvýšená hladina cholesterolu. Okrem týchto príčin môže vznik kŕčových žíl podnietiť u žien aj tehotenstvo, užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba, zmena hormónov počas obdobia klimaktéria, ale takisto aj nevhodné oblečenie či obuv, ako je napríklad nosenie topánok na vysokých opätkoch.
Prečo k vzniku kŕčových žíl dochádza?
Kŕčové žily vznikajú najmä kvôli poškodeniu chlopní v žilách. Tie majú za úlohu brániť spätnému toku krvi do nôh, keďže aj na tie pôsobí gravitácia. Poškodené chlopne avšak nedokážu túto funkciu, a teda žilový návrat vykonať. To znamená, že krv sa hromadí a tým sa zvyšuje aj tlak vnútri žily, ktorý sa prejavuje najmä viditeľnými modrými kŕčovými žilami, ktoré môžu mať rôznu hrúbku. Nedajte sa oklamať, pretože existujú aj kŕčové žily, ktoré nemusia byť na prvý pohľad viditeľné, ale môžu spôsobovať bolesť. To znamená, že kŕčové žily, varixy, nie sú len estetickým problémom, ale ide o veľmi vážne ochorenie, ktoré zanedbaním a neliečením môže spôsobovať aj žilovú trombózu, prípadne iné závažné ochorenia. Napriek tomu, že toto ochorenie postihuje dvakrát častejšie ženy, neobchádza ani mužov.
Ako spozorovať kŕčové žily?
Ako sme už spomenuli, kŕčové žily v mnohých prípadoch nemusia byť viditeľné. Jedným z najčastejších príznakov kŕčových žíl sú opuchnuté, ťažké, nepokojné, prípadne unavené nohy. Pocítiť tiež môžete svrbenie, pálenie kože v oblasti nôh, nezvyčajnú citlivosť na dotyk a nadmerné potenie. Samozrejme, všetky tieto príznaky môžu súvisieť aj s úplne iným ochorením a nie je nevyhnutné, aby to predstavovalo vznik kŕčových žíl. Preto, ak takéto príznaky máte, určite vyhľadajte odbornú pomoc alebo rezervujte si termín v špecializovanej klinike Blumental Clinic.
Dôležitá je prevencia
Čo majú unavené, opuchnuté a boľavé nohy veľmi radi? Po celom dni je to určite striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou. Tiež veľmi ocenia vyloženie na zvýšenú podložku. Rovnako aj nosenie kompresných pančúch môže byť účinným nástrojom, ktorým predídete vzniku kŕčových žíl. Čo je však potrebné zmeniť ako prvé, je zlepšiť svoju životosprávu a životný štýl. Je potrebné pridať do svojho jedálnička vyváženú stravu a do svojich denných aktivít aspoň trochu pohybu. Nemusí to byť nevyhnutne nadmerné športovanie. Predísť kŕčovým žilám môžete aj vďaka pravidelným prechádzkam, behom, plávaním či bicyklovaním.