Pacienti trpiaci syndrómom nepokojných nôh (RLS), neustále hľadajú prostriedky, ako upokojiť šklbanie nôh a svalové kŕče. Tie im v noci bránia v pokojnom spánku a počas dňa zase v harmonickom prežití každodenného života. Ste jedným z tisícov Slovákov, ktorí sa v noci budia práve na problémy spojené s RLS? V tom prípade ste určite narazili na nie málo alternatívnych terapií uvádzaných ako liečba syndrómu nepokojných nôh. Jednou z nich sú aj výživové doplnky v podobe horčíka.
Úloha horčíka v našom tele
Horčík (magnézium) je prirodzene sa vyskytujúci minerál v mnohých bežných potravinách, vrátane celozrnných výrobkov, zelenej listovej zeleniny, orechov a pečených zemiakov. Môžete si ho tiež zakúpiť v podobe výživových doplnkov. Horčík je životne dôležitý pre mnoho telesných funkcií, od srdca po výrobu energie.
Spánok a relax
Navyše, práve horčík je tiež dôležitý pre reguláciu spánku, pretože vyrovnáva množstvo vápnika v našich bunkách. Nadbytok vápnika v svalových bunkách môže následne spôsobiť šklbanie a kŕče podobné príznakom RLS. Výsledkom je, že správna hladina horčíka pôsobí ako bariéra proti prebytku vápnika v tele a pomáha vám relaxovať a spať. No a jednou z charakteristík nedostatku horčíka je naopak nespavosť.
Je teda horčík liekom na RLS? Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že horčík poskytuje pacientom s RLS úľavu. Magnézium tento stav zmierni, no neodstráni podstatu problému. Napríklad ani v prípade, že existujú ďalšie faktory spôsobujúce RLS. Jedným z nich sú aj nepríjemné kŕčové žily.
Čo spôsobuje syndróm nepokojných nôh?
Štúdia z roku 1998 publikovaná v časopise Sleep uviedla, že 10 ľudí so stredne ťažkým RLS spalo lepšie po užití doplnkov horčíka. Doplnok horčíka by ste však mali brať až po konzultácii s lekárom, pretože by mohol pôsobiť na iné lieky, ktoré vám boli predpísané.
Váš lekár vás bude tiež chcieť podrobiť lekárskej kontrole, aby zistil, čo vám môže spôsobovať RLS. Ten sa pripisuje mnohým stavom, vrátane nedostatku železa, cukrovky a dedičnosti. Môže to byť tiež vedľajší účinok určitých liekov na predpis, ako sú antidepresíva, roztoky proti nevoľnosti a lieky na alergiu.
Venózna insuficiencia
Ďalším stavom, ktorý môže byť zdrojom nedobrovoľných nočných pohybov nôh, je žilová nedostatočnosť. Tá je výsledkom nesprávne fungujúcich žilových ventilov, ktoré umožňujú zhromažďovanie krvi v stenách žíl, čo vedie k rozšíreniu žíl. Mnoho charakteristík kŕčových žíl (bolesť, opuch a kŕče) odráža vlastnosti RLS. Navyše nepríjemné pocity z kŕčových žíl majú tendenciu byť výraznejšie v noci, keď sa snažíte zaspať.
Kŕčové žily
Niekoľko štúdií poukázalo na súvislosť medzi RLS a kŕčovými žilami. RLS príznaky pacientov liečených na kŕčové žily sa výrazne znížili. Ak preto trpíte RLS a máte tiež kŕčové žily, konzultácia s vaskulárnym špecialistom o rôznych možnostiach liečby vašich kŕčových žíl vám môže pomôcť získať spánok bez prerušenia. Dnešné zákroky na kŕčové žily sa vykonávajú ambulantne, vyžadujú si malú alebo žiadnu anestéziu a umožňujú vám po krátkej dobe zotavenia pokračovať v bežných činnostiach.
Starajte sa o svoje zdravie žíl
Zdravie vašich žíl je rozhodujúcou súčasťou vašej celkovej pohody. V Blumental Clinic sa špecializujeme na liečbu kŕčových žíl a metličiek najnovšími chirurgickými a nechirurgickými zákrokmi. Ak vás už unavujú bolesti a opuchy kŕčových žíl, kontaktujte nás ešte dnes a dohodnite si termín.