Kŕčové žily - príznaky a ich liečba

Neváhajte a zistite, aká liečba alebo zákrok je pre vás najvhodnejší

AKCIA MESIACA
Vstupná konzultácia zadarmo*

Vyriešte svoj problém s kŕčovými žilami

Nechajte nám váš kontakt a naši špecialisti vám zadarmo telefonicky poradia a v prípade záujmu nájdu termín vyšetrenia.

*V prípade absolvovania komplexného angiochirurgického ultrasonografického vyšetrenia.

Poradíme Vám aj po telefóne

Poistenci Union a Dôvera môžu požiadať o príspevok na naše zákroky.

Spokojní zákazníci

Povedali o nás

O nás

Blumental Clinic

Je špecializovanou klinikou na liečbu kŕčových žíl a iných žilových ochorení, ktorá disponuje unikátnym prístrojovým vybavením, ako jediná na Slovensku. Pomocou špičkovej prístrojovej techniky naši chirurgovia vykonávajú široké spektrum operačnýcha kozmetických zákrokov pre liečbu a odstránenie kŕčových žíl na svetovej úrovni.

Kŕčové žily dolných končatín, odborne nazývané varixy, sú akékoľvek rozšírené, predĺžené či vinuté žily bez ohľadu na ich veľkosť. Sú prejavom chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorá postihuje 10 až 40 % populácie sveta. Kŕčové žily patria medzi najrozšírenejšie civilizačné ochorenie vo vyspelých krajinách. Nie sú len estetickou záležitosťou, ale aj zdravotným problémom, ktorý je potrebné riešiť.

Typy kŕčových žíl

V závislosti od štádia chronického žilového ochorenia sa menia aj príznaky a vzhľad kŕčových žíl. Poznáme tri základné typy kŕčových žil, a to metličky, ktoré sa prejavujú fialovými pavučinovitými žilkami, retikulárne kŕčové žily alebo kmeňové varixy. No štádií kŕčových žíl je viacero. Ide o štádium C0 až C6, pri ktorých sa menia aj príznaky ochorenia.

Štádia kŕčových žíl

C0 – pri štádiu C0 môže mať pacient pocit unavených nôh, nohy mu môžu opúchať, môže pociťovať nočné kŕče, ale aj svrbenie, pálenie či bolesti pri dlhodobom sedení alebo státí.

C1 – je druhým štádiom. Toto štádium už zahŕňa tvorbu metličkovitých kŕčových žíl, ktoré majú priemer menej ako 1 milimeter. Avšak patria tu aj retikulárne kŕčové žily, ktoré majú priemer 1 až 3 milimetre.

C2 – tretím štádiom je štádium C2, pri ktorom už vzniká zápal kŕčových žíl. Toto štádium je typické tým, že žily na nohách sú zmenené a majú výraznejšie vyklenutia.

C3 – pri štvrtom štádiu už nohy začínajú výrazne až bolestivo opúchať.

C4 – v ďalšom štádiu sú viditeľné zmeny na nohách, ale rovnako aj na koži predkolenia. V tomto štádiu sa môže na nohách vyskytnúť ekzém, či akákoľvek viditeľná pigmentácia. Rovnako sa začína koža v oblasti kŕčových žíl stenčovať.

C5 – predposledným štádiom je štádium C5, kedy sa tvorí vred predkolenia, avšak ten je ešte v tomto štádiu zahojený.

C6 – v poslednom a v tom najhoršom štádiu sa môže vytvoriť otvorený vred predkolenia, ktorý je nadmerne bolestivý.         

Vznik kŕčových žíl

Kŕčové žily vznikajú zväčša v dôsledku poškodenia žilových chlopní. To má za následok chybné vytláčanie krvi späť do obehu. Preto sa hromadením krvi v dolných končatinách, na ktoré pôsobí gravitácia, vyvíja tlak, ktorý sa prejavuje viditeľnými modrými kŕčovými žilami alebo metličkami. Kŕčové žily nemusia byť nevyhnutne výrazné na to, aby spôsobovali bolesť končatín.

Príčina a príznaky kŕčových žíl

Začínajúce kŕčové žily nemusí pacient spočiatku spozorovať, keďže problém začína vo vnútri žíl. V počiatočných fázach ochorenia však okrem bolesti môže pacient spozorovať, že jeho dolné končatiny sú opuchnuté, nepokojné, unavené a ťažké. Môže taktiež pocítiť nepríjemné pálenie alebo svrbenie práve v oblasti nôh, či neznesiteľné kŕče, ktoré sa objavujú predovšetkým v noci. Výnimkou nie sú ani príznaky, ako nezvyčajná citlivosť nôh na dotyk alebo nadmerné potenie nôh. Ak sa u vás objavujú niektoré z týchto príznakov, určite sa poraďte s odborníkom, ideálne priamo s cievnym chirurgom, ktorý vám presne stanoví diagnózu a následne odporučí najlepší postup, na základe ktorého môžete problém s kŕčovými žilami vyriešiť alebo ich úplne odstrániť.

Odstránenie kŕčových žíl

Odstránenie kŕčových žíl sa vykonáva viacerými metódami. Môže ísť o chirurgický alebo estetický zákrok, ktorý sa môže vykonávať miniinvazívnou metódou alebo metódou sklerotizácie. Zväčša však ide o ambulantné odstránenie kŕčových žíl, ktoré sa vykonáva bez celkovej anestézie. Odstránenie kŕčových žíl je pohodlné a bezpečné.

Diagnostika kŕčových žíl

Na základe správnej diagnostiky kŕčových žíl je možné odhaliť príčinu vzniku opuchu a ochorenia žíl. Špecialisti pri diagnostike využívajú vyšetrovacie metódy, a to anamnézu, fyzikálne vyšetrenie, prípadne vyšetrenie pomocou rôznych špeciálnych prístrojov, vďaka ktorým vedia napríklad zmerať tlak v žilách a podobne. Anamnézou sa lekár snaží nájsť rizikový faktor vzniku choroby a využitím fyzikálnych vyšetrení naopak zisťuje prítomnosť opuchov, kožných zmien či podkožia.

Liečba kŕčových žíl

Spôsoby a metódy liečby odstránenia kŕčových žíl nepredstavujú náročný zákrok, a preto sú riziká minimálne. Existuje viacero spôsobov liečby kŕčových žíl, ktoré sú rýchle a nevyžadujú si dlhú dobu rekonvalescencie. Liečba kŕčových žíl závisí od stavu kŕčových žíl. Pokiaľ aspoň jedna metóda pri diagnostike kŕčových žíl ukáže, že sú žily poškodené, je potrebné správne určiť liečbu ochorenia žíl.

Operácia kŕčových žíl

Blumental Clinic sa špecializuje na operáciu kŕčových žíl pomocou najmodernejšej laserovej techniky, ktorá používa špeciálne optické vlákno a ultrasonografický prístroj pre navigovanie zákrokov. Tieto najmodernejšie optické vlákna oproti starším verziám umožňujú použiť výrazne nižšie dávky energie, a vďaka tomu výraznou mierou minimalizujú možné vedľajšie nepriaznivé účinky liečby a zaručujú kratšiu dobu rekonvalescencie. Problému kŕčových žíl na nohách sa u nás zbavíte ambulantne a bezbolestne.

Zákroky kŕčových žíl

V Blumental Clinic vykonávame dva typy zákrokov, a to chirurgické zákroky a kozmetické a estetické zákroky, ktoré odstránia kŕčové žily. Ide o najmodernejšie liečebné metódy s trvalým účinkom. Celé ošetrenie trvá od 30 do 90 minút a vždy závisí od individuálneho nálezu u pacienta s rozšírenými kŕčovými žilami.

Kozmetické a esteticé zákroky kŕčových žíl

Metličky sú tenké kŕčové žily priamo pod pokožkou zvyčajne nie sú viditeľné okom, ale časom vystúpia na povrch, opuchnú a mierne sa zapália. Tieto žilky majú fialovú, tmavomodrú alebo červenú farbu a sú prvým štádiom chronického žilového ochorenia. V Blumental Clinic ich odstraňujeme metódou CLaCS. Metóda CLaCS spočíva v zobrazení drobných metličiek v koži a podkoží pomocou špeciálneho svetla, v ich „popálení“  laserom a následnom vpichnutí sklerotizačnej látky, kde ako „lokálna anestézia“ pôsobí silné chladenie.

Chirurgické zákroky kŕčových žíl

Chronickým žilovým ochorením označujeme rôznorodé chorobné stavy žilového systému s chronickým priebehom, ktoré majú pôvod v poškodení žilovej steny. Ide o chorobný stav, a preto je nevyhnutné ich rozpoznať a vyriešiť skôr, ako sa zbaviť kŕčových žíl. V Blumental Clinic vykonávame chirurgické zákroky kŕčových žíl pomocou laserovej ablácie. Laserovú abláciu vykonáva ultrazvukový diagnostický systém Canon XARIO 100MX USG mapping, ktorý umožňuje nasondovanie postihnutej žily bez nutnosti väčších rezov a pomocou endovaskulárneho lasera (EVLT) s vysokou teplotou je poškodená cieva uzatvorená bez porušenia jej okolia.

Rekonvalescencia kŕčových žíl

Doba rekonvalescencie je veľmi krátka a prinavrátenie späť do bežného života je veľmi rýchle. Tým, že chirurgické miniinvazívne zákroky a kozmetické a estetické zákroky predstavujú rýchle ambulantné odstránenie kŕčových žíl, je aj doba rekonvalescencie veľmi nízka. Pacient po výkone zákroku môže hneď chodiť a v prípade chirurgického odstránenia po 48 hodinách aj letieť. Jedine obmedzenie je v športe, pretože pacient nesmie 3 týždne po chirurgickom zákroku športovať.

Prevencia kŕčových žíl

Včasnou a vhodnou prevenciou dokážete kŕčových žilám predísť. Predísť problémom s kŕčovými žilami je možné tiež správnou prevenciou, zlepšením životosprávy, ktorá zahŕňa zdravú stravu, pohyb či obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholu. Pretože medzi najčastejšie príčiny vzniku varixov patrí okrem poškodenia žilového systému tiež nedostatok pohybu, neprimeraná záťaž na končatiny, nesprávny životný štýl, nadmerné sedenie či státie, dedičná predispozícia, nosenie nevhodnej obuvi alebo nadváha, ktorá tiež súvisí s vysokým krvným tlakom či zvýšenou hladinou cholesterolu. Na vzniku kŕčových žíl sa tiež môže podpísať vek, stres a u žien tiež tehotenstvo, hormonálna liečba či zmena hormónov v období klimaktéria. Mužov, samozrejme, toto ochorenie môže postihnúť rovnako, hoci sa vo väčšej mierne kŕčové žily objavujú u žien.

Ako predchádzať vzniku kŕčových žíl?

Prechádzať vzniku kŕčových žil môžete správnou prevenciou, ktorá by mala zahŕňať:

  • aktívny pohyb a cviky na kŕčové žily
  • nosenie kompresných pančúch, ktoré zmierňujú príznaky kŕčových žíl
  • masáž dolných končatín
  • zmena životného štýlu
  • úprava stravy a regulácia hmotnosti
  • nosenie voľného oblečenia a vhodnej obuvi
  • udržiavanie nôh vo vyvýšenej polohe
  • hydratovanie organizmu zvnútra
  • sprchovanie nôh studenou vodou
  • obmedzenie nadmernej konzumácie soli a alkoholu

Faktory spôsobujúce ochorenie kŕčových žíl

Existuje veľké množstvo ovplyvniteľných a neovplyvniteľných faktorov, ktoré stoja za vznikom kŕčových žíl.

Neovplyvniteľné faktory kŕčových žíl

Práve genetika, a teda dedičná predispozícia, spadá pod neovplyvniteľné faktory. Rovnako ako aj vek, pretože so zvyšujúcim sa vekom stúpa aj riziko vzniku kŕčových žíl. Ďalej je to pohlavie a bohužiaľ, vyššie percento kŕčových žíl sa objavuje u žien. Je to spôsobené aj tým, že žena počas svojho života prechádza aj rôznymi fázami a obdobiami, ako je tehotenstvo či klimaktérium. V tomto období dochádza ku zmene hormónov, k nárastu hmotnosti, čo môže spôsobiť väčší tlak na končatiny. Vznik kŕčových žíl tiež môže podnietiť prekonaná žilová trombóza, teda tvorba zrazenín v dolných končatinách. Napriek tomu, že práve tieto faktory sú neovplyvniteľné, správnou prevenciou a životosprávou môžete vzniku kŕčových žíl predísť.

Ovplyvniteľné faktory kŕčových žíl

Síce sa dedičná predispozícia ovplyvniť nedá, ale zlozvyky, ktoré ste „zdedili“ alebo si vytvorili, patria medzi ovplyvniteľné faktory. Ak tieto faktory odstránite, môžete vzniku kŕčových žíl predísť. Ide predovšetkým o zlozvyk, ako je fajčenie, ktoré cievy upcháva, nevhodné tesné oblečenie či vysoká obuv, dlhé státie a sedenie, pri ktorom je prietok krvi zhoršený, nadváha, nedostatok pohybu, častá zápcha, ale tiež aj užívanie antikoncepcie. Jednou z najúčinnejších prevencií je pohyb, avšak nie ktorýkoľvek. Na žilové ochorenie predovšetkým pomáha plávanie, chôdza, bicyklovanie, turistika či v zime bežkovanie. Vyhnúť by ste sa mali napríklad posilňovaniu, vzpieraniu, boxu, lyžovaniu, surfovaniu. Samozrejme, pohyb by mal byť pravidelný.

Rizikové skupiny ohrozené vznikom kŕčových žíl

Medzi najviac rizikové skupiny, ktoré sú ohrozené vznikom kŕčových žíl patria:

  • fajčiari
  • ľudia s nadváhou
  • tehotné ženy
  • ľudia, ktorí majú v rodinnej anamnéze ochorenie kŕčových žíl
  • ľudia pracujúci v stoji
  • ľudia so sedavým spôsobom života
  • ľudia užívajúci hormonálne tablety
  • ľudia konzumujúci často nezdravú stravu s vysokým obsahom soli a cholesterolu

Špecialisti v Blumental Clinic vám s vaším problémom s kŕčovými žilami pomôžu. Ak máte o vyšetrenie kŕčových žíl záujem, neváhajte nás kontaktovať a dohodnite si termín konzultácie.

Najčastejšie otázky

Kŕčové žily vznikajú najmä poškodením žilových chlopní. V prípade, že sú chlopne oslabené alebo poškodené, krv nie je vytláčaná smerom hore do tela a krv sa hromadí v dolných končatinách, čím sa vytvára aj zvýšený krvný tlak, ktorý spôsobuje zväčšenie žíl.

Pri laserovej ablácii vám lekár urobí malý rez na koži v blízkosti kŕčových žíl. Následne vám je do žily zavedený laser – katéter. Ten na svojom konci ohrieva vnútro žily a uzatvára ju. Počas tohto postupu je pacient pri vedomí, je mu poskytnutá len lokálna anestézia, a to na znecitlivenie oblasti okolo kŕčovej žily.

  • tŕpnutie a bolesť po dlhšom sedení
  • pocit ťažkých nôh, potivosť nôh a nočné kŕče
  • svalové kŕče a svrbenie
  • tenké fialovo-červené žilky (metličky)
  • striedavé pocity horúčavy a chladu
  • opuchy končatín, vred predkolenia a kožné zmeny
  • pálenie, mravčenie, brnenie, svrbenie.

Metličky sú malé, rozšírené krvné cievy blízko povrchu kože červenej, modrej alebo fialovej farby s priemerom 0,5 – 1 milimetra. Zvyčajne sa objavujú na tvári alebo na nohách a vyzerajú ako jemné pavučiny alebo vetvy stromov. Na nohách sa zvyčajne nachádzajú na hornom stehne, pod kolenným kĺbom alebo v okolí členkov a často schovávajú vážnejší problém v podobe skrytých kŕčových žíl.

Na liečbu metličiek v Blumental Clinic využívame inovatívnu metódu CLaCS, kombinujúcu najmodernejšie metódy a prístrojové vybavenie. Pod lampou VeinViewer, ktorá premieta lekárovi žily priamo na kožu, sa pri silnom chladení a stimulácii laserom špeciálnej vlnovej dĺžky, vpichuje do žily sklerotizačný roztok. Pri znecitlivení intenzívnym chladením je zákrok bezbolestný, prípadne pacient cíti len minimálne štipkanie.

Zdieľať:

Facebook
Twitter
LinkedIn